Do podstawowych różnic pomiędzy wysyłką krajową, a zagraniczną, należą cena oraz czas dostawy paczki. Z czym jeszcze trzeba się liczyć, wysyłając prezent świąteczny za granicę?

Polacy za granicą

Święta Bożego Narodzenia to czas bliskości i pielęgnowania relacji rodzinnych. Niestety, czasem jest to niemożliwe, ze względu na dzielącą rodzinę odległość. Szacuje się, że poza granicami naszego kraju żyje od 18 do 20 milionów obywateli. Spora część z nich ułożyła sobie życie na obczyźnie, a część – wyjechała z kraju tymczasowo, w celach zarobkowych. Nie zawsze mają oni możliwość powrotu do kraju przy okazji świąt, a w tym roku – podróż ogranicza także pandemia koronawirusa i towarzyszące jej, obowiązkowe kwarantanny oraz utrudnione lub zakazane przemieszczanie się do niektórych krajów. Można spodziewać się więc, że w tym roku usługa wysyłki prezentów za granicę przybierze na popularności.

Wysyłka prezentu za granicę – do których krajów można?

Chcąc wysłać prezent świąteczny kurierem najpierw trzeba zorientować się, które kraje są obsługiwane przez dostępnych Przewoźników i na jakich zasadach. Można zrobić to, zapoznając się z ofertą każdej firmy kurierskiej z osobna, albo skorzystać z cennika przesyłek międzynarodowych Sendit. Znajdują się w nim nie tylko kraje obsługiwane logistycznie, ale również ceny za usługi oraz szczegóły dostaw. 

Uwaga! Wysyłając paczkę do kraju leżącego poza Unią Europejską, warto upewnić się, że jej zawartość nie znajduje się na liście przedmiotów objętych ograniczeniami celnymi.

Jak zapakować paczkę do wysyłki za granicę?

Wymiary, waga i dostępne możliwości pakowania przesyłki są zależnie nie tylko od wytycznych Przewoźników, ale i od rodzaju transportu. Nie każdą paczkę można nadać na przykład frachtem lotniczym.

Przeczytaj także: Transport lotniczy ‒ co wolno nadać w paczce, która ma zostać wysłana transportem lotniczym?

Mając również na uwadze to, jak daleką drogę musi pokonać przesyłka, aby dotrzeć do Odbiorcy, trzeba ją odpowiednio, solidnie przygotować. Obowiązkowym jest zabezpieczenie zawartości przesyłki w środku – im mniej będzie się przemieszczać po paczce, tym mniejsze ryzyko uszkodzenia. Warto także pamiętać, że nie wszystko można w niej nadaćlista towarów zakazanych w wysyłce zawiera m.in. substancje płynne (na przykład wino), skóry zwierząt (np. torebka, pasek), produkty szklane (np. figurki, zastawa stołowa) czy instrumenty muzyczne smyczkowe lub szarpane (np. skrzypce dla dziecka).  

Przeczytaj także: Poradniki pakowania Sendit

Ubezpieczenie przesyłki międzynarodowej

Choć firmy kurierskie robią wszystko, aby przesyłki docierały do Odbiorców na czas i w całości, czasami zdarzają się różne incydenty. Zwłaszcza w okresie świątecznym zaginięcie przesyłki, zniszczenie jej czy uszkodzenie nie będą miłym przeżyciem, dlatego warto zawczasu przygotować się na taką ewentualność i ubezpieczyć paczkę. Nie będzie to oczywiście równoznaczne z “bezpieczeństwem” przesyłki, ale pozwoli odzyskać w całości lub częściowo koszty poniesionej straty. 

Przeczytaj także: Czy można ubezpieczyć przesyłkę? Jak to zrobić? Jakie daje to korzyści?

Kiedy wysłać prezent za granicę, żeby dotarł na czas?

Wysyłanie paczek za granicę wiąże się z o wiele dłuższym czasem oczekiwania na ich dostarczenie, niż w przypadku przesyłek krajowych. W okresie okołoświątecznym, gdy firmy kurierskie notują o wiele większy ruch, można spodziewać się opóźnień w dostawie lub wydłużonego czasu doręczenia przesyłek do niektórych krajów. Aby uniknąć sytuacji, gdy prezent świąteczny nie dotrze na czas, warto nadać go z większym wyprzedzeniem, nawet już na początku miesiąca. 

Podsumowanie

Wysyłka prezentów świątecznych za granicę furgonetką kurierską to wygodny sposób na to, by obdarować bliskich upominkami – nawet jeśli jest się od nich daleko. Aby uniknąć rozczarowania niedostarczeniem prezentu na czas lub cofnięciem go z transportu, z powodu niezgodności z regulaminem Przewoźnika, warto orientować się w wytycznych i nadawać paczki z większym wyprzedzeniem czasowym.

Przeczytaj także: