Czasami zdarza się, że musimy wysłać kurierem wartościowy produkt, na przykład elektronikę, rękodzieło lub szkło, którego uszkodzenie narazi nas na duże koszty. Oczywiście, uszkodzenia lub zniszczenia paczki należą do rzadkości, jednak warto zabezpieczyć się na taką ewentualność i skorzystać z ubezpieczenia przesyłki. Paczka dodatkowo ubezpieczona jest w dodatku traktowana z jeszcze większą ostrożnością, niż paczki standardowe. 

Ubezpieczenie standardowe i dodatkowe

Większość działających na rynku firm kurierskich oferuje w standardzie ubezpieczenie przesyłki. Kwoty ubezpieczenia są różne i wahają się od kilkunastu do nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli jednak wysyłasz naprawdę cenne przedmioty, możesz pokusić się o dodatkowe ubezpieczenie, opiewające na kwotę nawet do 50 000 zł. 

Podobnie wygląda to podczas wysyłania towaru za granicę. Twoja paczka będzie musiała przebyć długą drogę, dlatego wykupienie takiego ubezpieczenia wydaje się kwestią wręcz obowiązkową. Dodatkowe ubezpieczenie zabezpieczy cię przed przykrymi skutkami niespodziewanych sytuacji i zapewni spokój. 

Przeczytaj także: Jak wysłać prezent za granicę, a jak w kraju?

Jaki jest koszt ubezpieczenia przesyłki?

Każda firma kurierska ma własne cenniki, dlatego ceny ubezpieczenia paczki będą się różnić w zależności od tego, którego dostawcę wybierzemy. W niektórych przypadkach koszt ubezpieczenia związany będzie z wartością wysyłanego produktu. Na przykład paczka nadana kurierem DPD przez Sendit ubezpieczenie na kwotę 1 000 zł ma gratis, ubezpieczenie w wysokości 2000 zł kosztuje dodatkowo 1,62 zł, ale już paczka ubezpieczona na kwotę 50 000 zł to koszt równy 0,15% jej zadeklarowanej wartości. Zwróć uwagę na to, że korzystając z Sendit, możesz skorzystać z preferencyjnych warunków dostawy i ubezpieczenia. 

Uwaga! Ubezpieczanie paczek jest koniecznie, gdy wysyłasz przesyłkę pobraniową. Jeśli towar zostanie uszkodzony podczas podróży, a nie będzie on ubezpieczony, zostaniesz bez pieniędzy od klienta i ze zniszczonym produktem.

Jakie opcje ubezpieczenia oferują firmy kurierskie? 

Poniżej przedstawiamy zestawienie firm kurierskich wraz z opcją ubezpieczenia, jaką oferują. Dodatkowo znajdują się tu też przekierowania do pełnych cenników: 

 

Przewoźnik Minimalny koszt ubezpieczenia Minimalna kwota ubezpieczenia
DPD do 1000 zł – gratis 1000 zł
Pocztex Ekspres 24 do 5000 zł – gratis 5000 zł
FedEx do 1000 zł – gratis 1000 zł
Paczkomaty InPost do 1000 zł – gratis 1000 zł
Kurier InPost  do 200 zł – gratis 200 zł
Pocztex Kurier 48 do 1000 zł – gratis 1000 zł
Kurier UPS do 323 zł – gratis 323 zł
UPS Acess Point do 323 zł – gratis 323 zł

 

DPD ubezpieczenie paczki – w tym przypadku wszystkie przesyłki są ubezpieczone do 1 000 zł. Ubezpieczenie zawiera się w cenie nadania. Możliwe jest wykupienie ubezpieczenia do kwoty 50 000 zł za dodatkową opłatą, której wysokość zależy od deklarowanej przez nas wartości przesyłki. Więcej szczegółów w cenniku DPD Sendit.

Pocztex Ekspres 24 ubezpieczenie paczki ‒ w tym przypadku wszystkie przesyłki są ubezpieczone do 5 000 zł. Wyższe ubezpieczenie, do kwoty 50 000 zł, możliwe jest za dodatkową opłatą. Więcej szczegółów w cenniku Ekspres 24 Sendit.

FedEx ubezpieczenie paczki – w tym przypadku wszystkie przesyłki są ubezpieczone do 1 000 zł. Za dodatkową opłatą można wykupić ubezpieczenie do kwoty 50 000 zł. Więcej szczegółów w cenniku FedEx Sendit.

Paczkomaty InPost ubezpieczenie paczki ‒ w przypadku paczkomatów ubezpieczenie do 1 000 zł jest gratis. Możemy także zadeklarować wartość maksymalną towaru do 20 000 zł. Więcej szczegółów w cenniku Paczkomaty InPost Sendit.

Kurier InPost ubezpieczenie paczki ‒ wszystkie przesyłki InPost są ubezpieczone do 200 zł. Możliwe jest wykupienie ubezpieczenia do kwoty 50 000 zł, za dodatkową opłatą. Więcej szczegółów w cenniku Kurier InPost Sendit.

Pocztex Kurier 48 ubezpieczenie przesyłki ‒ paczki wysyłane kurierem Pocztex 48 są ubezpieczone do 1 000 zł, a za dodatkową opłatą można wykupić ubezpieczenie do kwoty 50 000 zł. Więcej szczegółów w cenniku Kurier 48 Sendit.

UPS ubezpieczenie paczki ‒ wszystkie przesyłki standardowo są ubezpieczone do kwoty 323 zł lub równowartości tej sumy w walucie lokalnej. Możliwe jest wykupienie ubezpieczenia do kwoty 50 000 zł za dodatkową opłatą. Więcej szczegółów w cenniku UPS Sendit.

UPS Access Point ubezpieczenie paczki ‒ tutaj, podobnie jak w przypadku paczek UPS, paczki ubezpieczane są na kwotę 323 zł lub jej równowartość w walucie lokalnej. Można też wykupić ubezpieczenie do 50 000 zł za dodatkową opłatą. Więcej szczegółów w cenniku UPS Acces Point Sendit.

Jak ubezpiecza się przesyłkę?

To proste. Podczas nadawania paczki, niezależnie, czy robimy to w punkcie, czy przez internet, możemy wskazać kwotę ubezpieczenia. W przypadku, gdy przesyłka jest automatycznie ubezpieczona, nasza paczka zostaje objęta ochroną do deklarowanej wartości. Jeśli wartość paczki przewyższa tę kwotę, musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie i dopłacić za nadanie takiego towaru. 

Uwaga! Pamiętaj także, że samo ubezpieczenie nie jest gwarancją odzyskania kwoty ubezpieczenia. W procesie reklamacji z firmą kurierską zawsze konieczne jest udokumentowanie wartości roszczenia np.: fakturą, paragonem, dokumentem wytworzenia, albo potwierdzeniem z aukcji Allegro lub OLX.