W dzisiejszych czasach wysyłanie paczki za granicę nie stanowi większego problemu. Liczne korporacje kurierskie zajmują się świadczeniem usług przewozowych na międzynarodową skalę. Tłumaczymy, jak dokładnie wygląda proces wysyłania paczki za granicę i z jakimi kosztami może się wiązać.

W czasach globalizacji handlu i cyfryzacji wysyłanie paczek za granicę jest codziennością. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiązało się ze znacznie większymi kosztami, a sama usługa była niepopularna i niedostępna na szeroką skalę. Wysyłanie paczek za granicę wiązało się przede wszystkim z obdarowywaniem bliskich osób, a nie realizacją usług i sprzedażą. W tej chwili jest jednak zupełnie inaczej, dzięki czemu sektor usług przewozowych rozkwita, a korporacje prześcigają się między sobą i walczą o klienta, oferując mu m.in. bardziej konkurencyjne ceny przesyłek międzynarodowych. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą prywatną, czy przedsiębiorcą – skorzystaj z naszego poradnika i dowiedz się, jak wysłać paczkę za granicę!

Jak wysłać paczkę za granicę – proces krok po kroku

Jeżeli korzystasz z Sendit.pl, samo nadawanie paczki za granicę nie będzie różniło się od nadawania przesyłki krajowej. Chcesz wysłać paczkę za granicę po raz pierwszy? Wystarczy, że zarejestrujesz się na naszej stronie i skorzystasz z formularza nadawania przesyłki. Do uzupełnienia formularza niezbędne są dane nadawcy i odbiorcy paczki. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie danych o przesyłce, wybranie odpowiedniego przewoźnika, opłacenie przesyłki za granicę… i już! Kurier odbierze od Ciebie przesyłkę, by mogła ruszyć w drogę. W tym wypadku całkiem daleką drogę. Pamiętaj, że nadawanie przesyłek międzynarodowych przez Sendit możliwe jest tylko na terenie Unii Europejskiej.

Wysyłanie paczki za granicę – o tym musisz pamiętać

Jeżeli nadawana przez Ciebie paczka zaadresowana została do osoby lub podmiotu poza Unią Europejską, należy dołączyć do niej dokumenty celne. Musisz określić zawartość paczki oraz jej wartość pieniężną. Jeżeli przesyłka kurierska nie zawiera dóbr materialnych, a np. dokumentację, dokumentacja celna jest zbędna.

Paczki, których wartość nie przekracza 22 euro przechodzą uproszczoną procedurę celną, do której potrzebna jest tylko karta odprawy celnej i dokument poświadczający zakup towaru (faktura lub paragon). Paczki, których wartość przewyższa wspomniany wcześniej próg przechodzą pełną procedurę celną, w wyniku której mogą zostać objęte cłem. Warto jednak pamiętać, że obowiązek uiszczenia tej opłaty spoczywa na adresacie, a nie nadawcy przesyłki.

Wysyłanie paczek za granicę – koszt przesyłki

Na cenę przesyłki międzynarodowej wpływają przede wszystkim dwie kwestie. Jedną jest to, jak daleką drogę do przebycia ma dana paczka. Im większa odległość dzieli nadawcę i odbiorcę, z tym większymi kosztami wiąże się sam transport przesyłki. Z tego powodu najdroższymi przesyłkami są te realizowane międzykontynentalnie, w których przewóz muszą być zaangażowane samoloty lub statki. Koszt przesłania przesyłki np. między krajami członkowskimi Unii Europejskiej będzie za to stosunkowo niski. Dodatkowo, taka przesyłka nie będzie musiała przejść odprawy celnej. Drugą kwestią, która ma niebagatelny wpływ na finalny koszt paczki jest przewoźnik. Korporacje kurierskie, podczas wyceny usługi, często kierują się nieco innymi kryteriami, stąd różnice w cenach mogą wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Wysyłanie paczek za granicę nie jest niczym trudnym. Wystarczy, że wybierzesz sprawdzonego przewoźnika i skorzystasz z usług Sendit. Nasza platforma pozwala na szybkie i bezproblemowe nadawanie przesyłek. Jako broker kurierski możemy także zaoferować Ci niezwykle konkurencyjne ceny. Sprawdź nasz cennik przesyłek międzynarodowych i zacznij oszczędzać!

Przeczytaj także: