Nadając przesyłki drogą lotniczą, musimy pamiętać, że obowiązują nas pewne przepisy, które nie pozwalają na przewóz niektórych towarów samolotem. Dodatkowo, jeśli paczka ma przekroczyć granicę, trzeba liczyć się z tym, że niektóre z wysłanych przez nas przesyłek będą musiały przejść procedury celne. Przygotowaliśmy mały poradnik, który zawiera najważniejsze informacje o towarach dozwolonych i zabronionych w transporcie lotniczym.

Przesyłki lotnicze ‒ podstawowe informacje

Nadając paczkę transportem powietrznym, miej na uwadze, że istnieją pewne ograniczenia nie tylko co do zawartości przesyłek, ale także co do ich wielkości. Małe produkty wysłane w niewielkich pudełkach czy też kopertach nie stanowią żadnego problemu. Na wszelki wypadek dowiedz się, jak zapakować paczkę, którą chcesz nadać frachtem lotniczym. 

Przeczytaj także: Wysyłanie paczek do UK po Brexicie

W przypadku towarów dużych, które spedycja lotnicza musi odpowiednio przygotować do dalszej podróży, wymiarem ograniczającym w transporcie samolotowym jest wysokość paczki/palety. Ograniczenia te wyglądają następująco:

  • na trasach europejskich – wysokość maksymalna to 75 cm,
  • na trasach transatlantyckich – wysokość maksymalna to 160 cm,
  • w samolotach cargo – wysokość maksymalna to 220 cm.

Dodatkowo sposób załadunku jest dyktowany tym, jaki model samolotu zostanie wykorzystany do transportu przesyłek. Zależnie od modelu, mamy następujące opcje:

  • Boeing 747 – na paletach lotniczych,
  • Airbus – kontener,
  • Boeing 737 – bulk cargo na europaletach.

Przygotowując paczkę do nadania samolotem konieczna jest znajomość wymiarów, jakie są dopuszczalne dla przesyłek niepaletowych i paletowych. Wyglądają one następująco:

  • przesyłki niapaletowe mogą mieć maksymalne wymiary: 120 × 80 × 80 cm, waga: 70 kg
  • przesyłki paletowe mogą mieć maksymalne wymiary: 120 × 100 × 160 cm, waga: 1000 kg

Uwaga! Nadając przesyłkę paletową musisz pamiętać, że niektóre kraje mają swoje własne wymagania co do rozmiaru palet. Warto sprawdzić je przed nadaniem, aby uniknąć późniejszych nieporozumień.

Pamiętaj, że pakowanie przesyłek paletowych odbywa się zgodnie z pewnymi procedurami, dlatego przed nadaniem dowiedz się, jak prawidłowo przygotować przesyłki paletowe.

Przeczytaj także: Przesyłka paletowa – w jaki sposób wysłać przesyłkę na palecie?

Kolejna sprawa to wyliczanie wagi wolumetrycznej. Przy kalkulacji ceny za transport lotniczy obowiązuje wybór wyższej wagi (rzeczywistej lub wolumetrycznej). Wagę możesz obliczyć w następujący sposób:

  •       długość (cm) × szerokość (cm) × wysokość (cm) ÷ 5000 = kg,
  •       stosując przelicznik objętościowy 1 m3 = 200 kg.

Ile kosztują paczki lotnicze?

Lotnicze przesyłki międzynarodowe będą się różnić od siebie ceną. Wszystko zależy od wagi i wymiaru paczki, a także od Przewoźnika, jakiego wybierzemy do jej dostarczenia. Przed nadaniem paczki zapoznaj się ofertą przesyłek międzynarodowych na stronie Sendit – dzięki temu z pewnością wybierzesz rozwiązanie, które najbardziej pasuje do twojej przesyłki.

Międzynarodowy transport lotniczy a cło

Wysyłając paczki zagraniczne drogą lotniczą czy też lądową, musisz pamiętać, że niektóre towary będą wymagały od ciebie dokumentów celnych, a także faktury zakupu towaru.

Jeśli wysyłasz dokumenty, w tym: akty notarialne, cenniki, oferty handlowe, zdjęcia, slajdy, gazety, prywatną korespondencję, publikacje, wykresy, faktury dla klientów, mikrofilmy i inne, to wystarczy, że do przesyłki dołączysz list przewozowy. 

Nadawanie paczek, które nie zawierają dokumentów i towarów za nie uznawanych, wymaga przejścia przez procedurę celną, jeśli nadajesz je do krajów spoza Unii Europejskiej. Wśród towarów objętych cłem znajdują się między innymi: metale szlachetne i kamienie kolorowe, kawa i herbata, biżuteria, alkohole, nasiona, tytoń, lekarstwa, produkty odzwierzęce, żywność i wiele innych. Warto przed wysłaniem paczki dowiedzieć się, na której liście znajduje się wysyłany przez ciebie towar. Przesyłki międzynarodowe w ramach Unii Europejskiej są traktowane jak krajowe.

Jednocześnie warto podkreślić, że nie każdy przewoźnik pozwoli nam nadać wszystkie towary, jakie chcemy, ponieważ poza przepisami ogólnymi istnieją też przepisy wewnętrzne każdej firmy kurierskiej, które mogą wykluczać niektóre z produktów z transportu. Pełną listę przedmiotów zabronionych do przewozu samolotem znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Wystarczy, że będziesz trzymać się zasad pakowania oraz wytycznych odnośnie zawartości paczki lotniczej, a bez problemu twoja przesyłka dotrze do adresata – niezależnie od tego, po której stronie globu mieszka.