Przesyłki zagraniczne to usługa, z której coraz chętniej korzystają polscy klienci firm kurierskich. Klienci indywidualni wysyłają paczki do swoich znajomych i rodziny. Klienci biznesowi eksportują swoje towary do kontrahentów spoza Polski. Zdarza się również, że wysyłamy dokumenty i oferty handlowe. Niekiedy ogromną rolę odgrywa czas dostawy. Od czego zależy on w przypadku wysyłek za granicę?

Przesyłki zagraniczne – czas dostarczenia zależny od destynacji

Pierwszym czynniki, który mocno wpływa na to, jak szybko przesyłki zagraniczne docierają do celu jest oczywiście kraj adresata. Firmy kurierskie są w oczywisty sposób zależne od geografii, a także dostępnej infrastruktury transportowej i siatki połączeń, gdy przesyłka jest transportowana drogą lotniczą. Zwykle przesyłki zagraniczne powinny trafić do odbiorcy na terenie Europy w ciągu kliku dni. Oczywiście następuje to średnio znacznie szybciej, gdy wysyłamy paczki do sąsiednich krajów, zwłaszcza należących do Unii Europejskiej. Im większa odległość, tym przesyłka może trwać dłużej.

Rodzaj usługi – szybciej ekspresem

Kurierzy oferujący przesyłki zagraniczne mają najczęściej szeroki zakres usług różniących się nie tylko ceną. Również od ich specyfiki zależy czas dostawy przesyłek. Chociaż na stronach firm kurierskich znajdziemy tabele uwzględniające czasy dostawy do poszczególnych krajów, najczęściej nie są one obligatoryjne, ale szacunkowe. Istnieje jednak możliwość przyspieszenia wysyłki, a konkretnie uzyskania gwarancji jej dostawy w określonym terminie, na przykład 7 dni. Jeśli klientowi zależy na szybkiej realizacji zlecenia, warto rozważyć usługi ekspresowe.

Kurier realizujący przesyłki zagraniczne

Każdy kurier dysponuje własną infrastrukturą i flotą, a także sposobem działania. Z tego względu przesyłki międzynarodowe do poszczególnych krajów mogą docierać do odbiorcy szybciej lub wolniej, zależnie od firmy, która je realizuje. Gdy czas dostawy odgrywa dużą rolę, warto poszukać informacji na ten temat na stronach przewoźników, by poszukać najszybszej opcji. Jednocześnie usługi poszczególnych firm kurierskich realizujących przesyłki zagraniczne mogą znacznie różnić się ceną.

Odprawa celna

Przesyłki zagraniczne do wielu krajów wiążą się z koniecznością odbycia odprawy celnej. Niekiedy odbywa się ona przed opuszczeniem kraju, w innych przypadkach chodzi o cło importowe w kraju docelowym. Jeśli przesyłka ma charakter prywatny powinna być zwolniona z odprawy celnej przy wartości niższej niż 1000 euro. W innych przypadkach, aby przyspieszyć czas dostarczenia, warto dołączyć do przesyłki odpowiednie dokumenty, na przykład fakturę lub proformę.

Okoliczności niezależne od przewoźnika

Przesyłki zagraniczne, zwłaszcza gdy są transportowane drogą lotniczą wiążą się z wyższym ryzykiem, jeśli chodzi o czas dostarczenia, który wynika również z dłuższego dystansu. Dlatego nie licząc usług ekspresowych, podawany czas ich dostarczenia jest szacunkowy. Należy brać pod uwagę, że na czas dostawy wpływać mogą przyczyny niezależne od przewoźnika. Najczęściej chodzi o warunki atmosferyczne, które niekiedy generują opóźnienia.

Przeczytaj także: