Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wiązało się z licznymi zmianami. Dotknęły one firmy kurierskie oraz osoby wysyłające paczki do UK. Ostatnim dniem Wielkiej Brytanii jako członka Unii Europejskiej w pełnoprawnym sensie był 31. stycznia 2020 r. Co to oznacza dla firm przewozowych oraz Polaków, wysyłających paczki do Wielkiej Brytanii?

Nadawanie paczek do UK – co warto wiedzieć?

W związku z Brexitem, wśród Polaków pojawiły się pytania dotyczące warunków nadawania paczek do Wielkiej Brytanii, w tym kosztów oraz czasu dostarczania przesyłek. Nadając przesyłki międzynarodowe pomiędzy krajami Unii Europejskiej byliśmy zwolnieni z podatku celnego. Czy ta sytuacja uległa zmianie? Od czasu ogłoszenia brexitu weszły w życie nowe przepisy regulujące transport przesyłek pomiędzy krajami UE (m.in. Polską) a Wielką Brytanią. Do końca 2020 roku podatek celny nie obowiązywał. Od 2021 roku przesyłki prywatne o wartości do 45 euro są zwolnione z opłaty celnej, a do przesyłek o wartości powyżej 45 euro może zostać naliczona opłata celna.

Jak Brexit może wpływa na branżę kurierską po okresie przejściowym?

Firmy przewozowe obsługujące przesyłki pomiędzy Polską a Wielką Brytanią są przygotowane na różne scenariusze, płynące z modelu relacji państw wspólnoty i Wysp Brytyjskich. Po okresie przejściowym zmianie uległy przepisy regulujące nadawanie paczek z krajów UE do Wielkiej Brytanii. Handel międzynarodowy został dostosowany do wymogów Światowej Organizacji Handlu, a więc obowiązują cła i regulacje pozataryfowe.

Jakie zmiany czekają na firmy kurierskie, polskich przedsiębiorców oraz konsumentów? Przede wszystkim zmianie uległy ceny usług przewozowych w związku z wprowadzeniem opłat celnych. Ponadto, w zależności od przepustowości na granicy, transport przesyłek może wydłużyć się o 3-4 dni robocze. Po okresie przejściowym i regulacji przepisów, trzeba będzie liczyć się z większą ilością formalności, dotyczących na przykład uzupełnienia dokumentacji o spis zawartości przesyłki.

Wysyłaj tanio paczki do Wielkiej Brytanii – Sprawdź aktualny cennik usług

Pewne jest, że korzystanie z usług firm kurierskich po okresie przejściowym będzie znacząco różnić się od dotychczasowych standardów. Wszystkie formalności mogą być jednak obsługiwane jak dotychczas – przez internet, bez wychodzenia z domu. Dodatkowymi udogodnieniami jest śledzenie przesyłek.

Przesyłka kurierska dostarczana przez znane firmy kurierskie nie musi się wiązać z dużymi opłatami, jednak po Brexicie warto porównywać ceny różnych przewoźników na platformach brokerskich, a współpracując bezpośrednio z kurierami – negocjować warunki współpracy.

Przeczytaj także: