Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wiąże się z licznymi zmianami. Dotkną one firmy kurierskie oraz osoby wysyłające paczki do UK. Ostatnim dniem Wielkiej Brytanii jako członka Unii Europejskiej w pełnoprawnym sensie był 31 stycznia 2020 r. Jednak do końca roku, zgodnie z porozumieniem, obowiązywać będzie tzw. okres przejściowy dla przepływu towarów między UE a Zjednoczonym Królestwem. Co to oznacza dla firm przewozowych oraz Polaków, wysyłających paczki do Wielkiej Brytanii?

Nadawanie paczek do UK – co warto wiedzieć?

W związku z brexitem, wśród Polaków pojawiły się pytania dotyczące warunków nadawania paczek do Wielkiej Brytanii, w tym kosztów oraz czasu dostarczania przesyłek. Nadając paczki pomiędzy krajami Unii Europejskiej jesteśmy zwolnieni z podatku celnego. Czy ta sytuacja ulegnie zmianie? Od czasu ogłoszenia brexitu weszły w życie nowe przepisy regulujące transport przesyłek pomiędzy krajami UE (m.in. Polską) a Wielką Brytanią. Jednak do końca 2020 roku podatek celny nie będzie obowiązywał. W tym czasie każda osoba prywatna może swobodnie nadawać paczki, nie ponosząc dodatkowych kosztów. Jednak należy pamiętać, że sytuacja jest dynamiczna, a przepisy mogą ulec zmianie. Po okresie przejściowym status celny w Wielkiej Brytanii będzie uzależniony od porozumień z Unią Europejską i wyników negocjacji.

Jak brexit może wpłynąć na branżę kurierską po okresie przejściowym?

Firmy przewozowe obsługujące przesyłki pomiędzy Polską a Wielką Brytanią są przygotowane na różne scenariusze, płynące z modelu relacji państw wspólnoty i Wysp Brytyjskich. Po okresie przejściowym, który może zostać przedłużony nawet o dwa lata, zmianie ulegną przepisy regulujące nadawanie paczek z krajów UE do Wielkiej Brytanii. Wówczas handel międzynarodowy zostanie dostosowany do wymogów Światowej Organizacji Handlu, a więc będą obowiązywać cła i regulacje pozataryfowe.

Jakie zmiany czekają na firmy kurierskie, polskich przedsiębiorców oraz konsumentów? Przede wszystkim mogą ulec zmianie ceny usług przewozowych w związku z wprowadzeniem opłat celnych. Ponadto, w zależności od przepustowości na granicy, transport przesyłek może wydłużyć się o 3-4 dni robocze. Obecnie, aby zamówić kuriera wystarczy tylko wypełnić krótki formularz, podając dane nadawcy i odbiorcy. Na podstawie wymiarów i wagi paczki wyceniane są koszty usług kurierskich. Jednak po okresie przejściowym i regulacji przepisów, trzeba będzie liczyć się z większą ilością formalności, dotyczących na przykład uzupełnienia dokumentacji o spis zawartości przesyłki.

W tym kontekście kluczowa jest kwestia porozumień pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Gdy Zjednoczone Królestwo nie zdoła ustalić korzystnych warunków np. na wzór Norwegii, która nie jest członkiem UE, ale ma dostęp do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ceny usług kurierskich podrożeją.

Wysyłaj tanio paczki do Wielkiej Brytanii – Sprawdź aktualny cennik usług

Pewne jest, że korzystanie z usług firm kurierskich po okresie przejściowym będzie znacząco różnić się od dotychczasowych standardów. Paczki będzie można nadal nadawać za pośrednictwem brokera kurierskiego Sendit.pl. Wszystkie formalności zostaną obsłużone jak dotychczas – przez internet, bez wychodzenia z domu. Platforma Sendit.pl nie tylko oferuje atrakcyjne ceny dla przedsiębiorców i osób prywatnych wysyłających paczki w obrębie naszego kraju, jak i zagranicę. To również porównywarka cen renomowanych firm kurierskich. Dzięki temu już w kilka chwil będzie można poznać ofertę przewoźnika, bez ukrytych kosztów. Wystarczy tylko wejść na stronę Sendit.pl, założyć darmowe konto i wypełnić krótki formularz. Wówczas pojawi się kalkulator cen poszczególnych firm przewozowych. Obecnie cena przesyłki standardowej do Wielkiej Brytanii wynosi od 56,57 zł. Dodatkowymi udogodnieniami jest śledzenie przesyłek oraz możliwość zwiększenia kwoty ubezpieczenia do 50 tys. zł. Przesyłka kurierska dostarczana przez znane firmy kurierskie nie musi się wiązać z dużymi opłatami, jednak po brexicie warto porównywać ceny różnych przewoźników na platformach brokerskich, a współpracując bezpośrednio z kurierami – negocjować warunki współpracy. Czy czeka nas nowa rzeczywistość i znaczny skok cen usług kurierskich? Wszystko zależy od ustalonych warunków pomiędzy UE a Wielką Brytanią.