Od 1 stycznia 2021 roku Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oficjalnie i ostatecznie znajdzie się poza granicami Unii Europejskiej. Jak wpłynie to na nadawanie przesyłek do Wielkiej Brytanii? 

Aktualizacja: 9 grudnia 2020

Brexit nadchodzi – koniec okresu przejściowego

O Brexicie, czyli wyjściu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z kręgu Unii Europejskiej, słyszymy już od dawna. Pod koniec 2019 roku UE i Zjednoczone Królestwo wypracowały oficjalne porozumienie, które określa szczegółowe warunki opuszczenia Unii. Jednym z nich był obowiązujący od 1 lutego 2020 roku, prawie roczny okres przejściowy. Od tej daty Wielka Brytania nie należy do Unii Europejskiej, ale w relacjach z nią wciąż funkcjonuje na wcześniej wypracowanych, członkowskich zasadach.

Okres przejściowy, który obowiązuje od 1 lutego do 31 grudnia 2020 roku, miał służyć wypracowaniu przyszłych relacji między Unią a Wielką Brytanią. Niedługo jednak ten okres się skończy, a to oznacza konieczność przejścia w funkcjonowaniu na nowo wypracowane zasady.   

Relacje Unia Europejska – Wielka Brytania po Brexicie

Najważniejszym pytaniem w temacie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii jest pytanie o relacje, jakie będą łączyć oba podmioty po Brexicie. Niestety, na obecnym etapie nie można o tym przesądzić. Co więcej – nie wiadomo, czy do końca okresu przejściowego uda się uregulować przyszłe stosunki pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem. Taka sytuacja oznaczałaby brak wypracowanej umowy handlowej oraz tzw. “Brexit bezumowny”, czyli taki, który opiera się nie na dostosowanych umowach międzypodmiotowych, a na zasadach Światowej Organizacji Handlu. 

Dla krajów członkowskich UE “Brexit bezumowny” w relacji z Wielką Brytanią oznaczałby więc wprowadzenie ceł i kontroli celnych (tak jak obecnie obowiązuje to kraje spoza Unii Europejskiej), zmiany w zasadach rozliczania VAT, podatek akcyzowy, konieczność dostosowania przedsiębiorców i eksporterów do brytyjskich regulacji, ograniczenia dla firm transportowych itd.

Czy uda się wypracować dla wzajemnych stosunków właściwe regulacje prawne, czy pozostaną one na zasadach ogólnych, międzynarodowych – tego na razie jeszcze nie wiadomo. Jednak przedsiębiorcy powinni przygotować się na każdą ewentualność, w tym – na utrudnioną i wydłużoną wymianę handlową z Wielką Brytanią.

Nadawanie paczek do Wielkiej Brytanii po Brexicie – co wiadomo na tę chwilę?

Za pośrednictwem brokera kurierskiego Sendit.pl do tej pory możliwe było nadawanie paczek do Wielkiej Brytanii przez firmy kurierskie: UPS, GLS oraz DPD. Póki co, sytuacja w temacie wysyłki do Zjednoczonego Królestwa jest dynamiczna i wiele rzeczy może wciąż jeszcze się zmienić. 

Ze względów operacyjnych i proceduralnych – przesyłki do Wielkiej Brytanii przez Sendit.pl zostają zawieszone z dniem 17 grudnia 2020 roku. Dotyczy to każdego Przewoźnika obsługującego nadania do GB za pośrednictwem Sendit.pl.  

Na bieżąco będziemy komunikować się z Przewoźnikami i niezwłocznie poinformujemy o ponownym wprowadzeniu wysyłki do UK, jeśli tylko będzie ona możliwa.

Więcej informacji o Brexicie na stronach Przewoźników