Ceny usług kurierskich często diametralnie się od siebie różnią. Koszt wysyłki jest jednym z głównych kryteriów, od których zależy wybór sposobu dostawy i firmy kurierskiej. Obliczenie przewidywanej ceny usługi nie jest skomplikowanym zadaniem, gdy ma się świadomość tego, jakie aspekty mają na nią wpływ.

Różnice w cenach pomiędzy firmami kurierskimi zależne przede wszystkim od tego, z jakimi przewoźnikami dana firma ma podpisane kontrakty i na jakich zasadach. Niezwykle korzystną metodą na przesyłanie dużych lub licznych paczek są np. tzw. przesyłki paletowe. Niektóre firmy mogą przesyłać paczki nieco wolniej, ale za to zawsze skutecznie i bezpiecznie. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, zlecając usługę.

Termin doręczenia

Proponowane usługi różnią się najczęściej od siebie czasem dostarczenia przesyłki. Im szybciej dana usługa ma zostać zrealizowana, tym z reguły więcej będzie kosztować. Często czas dostarczenia jest niezwykle istotny dla dobrego wykonania usługi, dlatego warto wtedy świadomie selekcjonować proponowane oferty. Niektóre z nich umożliwiają nadanie paczki nawet w taki sposób, by została doręczona wybranego dnia, o określonej godzinie.

Miejsce doręczenia

Oczywistym jest, że usługi zagraniczne są droższe od tych krajowych. Firmy kurierskie określają często strefy, oddalone w danym stopniu od miejsca nadania. Im dalej znajduje się docelowe miejsce, tym cena usługi jest wyższa. Na terenie Polski przesyłki mają porównywalne ceny. Mogą jednak być one wyższe w wyjątkowych przypadkach – gdy miejsce docelowe jest położone w trudno dostępnym rejonie, gdy przesyłka ma zostać dostarczona pod adres prywatny itp.

Gabaryty przesyłki

Podstawowymi danymi, niezbędnymi do określenia ceny usługi, są wymiary i waga przesyłki. Firmy kurierskie określają przedziały wagowe dla określonych cen, a nawet dokładnie precyzują sposób obliczenia należnej kwoty. Wymiary przesyłki mają znaczenie, gdy paczki są wyjątkowo duże. Taki towar zajmuje dużo miejsca w transporcie, dlatego musi więcej kosztować. Nazywa się go przesyłkami gabarytowymi. Takie paczki przesyła się także na paletach – wtedy określa się je jako przesyłki paletowe. Firmy kurierskie podają odpowiednie wzory i przeliczniki, na podstawie których można ustalić przewidywaną cenę.

Opakowanie przesyłki

Sposób zabezpieczenia przesyłki ma często ogromny wpływ na to, jak zapakowane przedmioty przetrwają transport. Preferowaną osłoną są kartonowe pudła. Jeśli towar nie może być zapakowany w karton lub musi być specjalnie oznakowany (ostrzeżeniami o sposobie przenoszenia, nakazom zachowania ostrożności itp.), firma pobierze odpowiednie, dodatkowe opłaty. Jest to spowodowane tym, że nie będzie mógł zostać automatycznie posortowany.

Ręczne analizowanie cenników wszystkich najpopularniejszych firm byłoby bardzo czasochłonne, dlatego istnieją specjalne serwisy, takie jak sendit.pl, które robią to automatycznie. Szybka i skuteczna ocena tego, która firma kurierska najlepiej wykona dane zlecenie, jest niezwykle pomocna zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych.

Przeczytaj także: