Przesyłka paletowa to pakunek znajdujący się na specjalnej palecie w formie drewnianej konstrukcji. Dziś wyjaśnimy, jak zabezpieczyć przesyłkę na palecie. Podpowiemy również, jak ją wysłać, aby dotarła do odbiorcy szybko i bezpiecznie.

Palety to drewniane stelaże, przystosowane do transportu wózkami widłowymi. Standardowe, zwane również Europaletami mają wymiary 120 cm x 80 cm. Maksymalna wysokość palety wraz z umieszczonym na niej towarem nie może przekroczyć, – w zależności od firmy kurierskiej – 180 lub 200 cm, a waga – 700, 800 lub 1000 kg.

Wysyłka paletowa umożliwia szybkie dostarczenie towarów (także tych o niestandardowych wymiarach) pod wskazany adres. Bez komplikacji i zawirowań.

Jakie towary na paletach?

Palety służą przede wszystkim do transportu produktów o dużej wadze i znacznych gabarytach — materiałów budowlanych, sprzętu AGD czy kartonów z dowolną zawartością. Z powodzeniem można przewozić na nich również delikatne towary (np. szkło czy porcelanę).

Jak zabezpieczyć towar na palecie?

Aby przesyłka dotarła do odbiorcy w nienaruszonym stanie, warto odpowiednio ją zabezpieczyć. Jak to zrobić?

  • Zanim umieścisz towar na palecie, sprawdź stan drewna. Upewnij się, że nie jest zgniłe czy wilgotne, a żadna deska nie jest złamana.
  • Rozłóż kartony równomiernie na całej powierzchni. Możesz ułożyć je na kształt muru. Pamiętaj, aby lżejsze produkty umieścić jak najwyżej. Zadbaj o to, aby kartony wystawały poza krawędzie palety.
  • Sprawdź, czy wszystkie elementy stoją stabilnie, a wysokość konstrukcji nie przekracza określonego przez kuriera limitu.
  • Jeśli wysyłasz delikatne towary (np. porcelanę), wewnątrz kartonów umieść materiał wypełniający. Może to być na przykład folią bąbelkową.
  • Kilkukrotnie owiń konstrukcję folią stretch. Następnie zepnij ją pasami lub specjalnymi taśmami. Dzięki temu folia się nie rozwinie, a przesyłka dotrze do miejsca docelowego w nienaruszonej formie.
  • Górną część konstrukcji możesz dodatkowo ustabilizować kartonem lub styropianowymi wspornikami.

Wysyłka paletowa – broker czy firma kurierska?

Dobrym sposobem na wysyłkę przesyłki na palecie będzie skorzystanie z usług firmy kurierskiej, jeszcze lepszym – z usług brokera. Dlaczego?

Broker kurierski dysponuje nie jedną konkretną ofertą, ale ofertami wielu firm kurierskich. Dzięki temu, że każdej z nich zapewnia wiele zleceń, może liczyć na korzystne stawki. A te znajdują odzwierciedlenie w atrakcyjnych cenach dla klientów. To jednak nie wszystko. W zależności od firmy kurierskiej maksymalna waga i wysokość palety kształtują się w odmienny sposób. Jeśli wysyłasz przesyłkę bardzo ciężką lub bardzo dużą, dzięki brokerowi szybko znajdziesz dostawcę, który ją obsłuży. Bez konieczności samodzielnych, czasochłonnych poszukiwań.

Przesyłki paletowe – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli planujesz wysyłkę przesyłki na paletach, pamiętaj, że:

  • kurier, który odbierze od Ciebie przesyłkę, nie przywiezie palety. Musisz zorganizować ją we własnym zakresie. Twoim obowiązkiem będzie także zabezpieczenie przesyłki;
  • aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, poinformuj brokera, że przesyłka, którą chcesz wysłać, będzie na palecie. Transport palet wymaga bowiem użycia specjalnego podnośnika i dostosowanego do ich wielkości auta;
  • musisz umieścić paletę w miejscu, do którego możliwy jest dojazd samochodem ciężarowym. Jeśli mieszkasz w bloku, kurier nie odbierze pakunku wprost spod Twoich drzwi;
  • zanim oddasz paletę kurierowi, nie zapomnij o wydrukowaniu etykiety transportowej. Przyklej ją na folii stretch, w widocznym miejscu.