Korzystanie z usług firm kurierskich stanowi dla wielu przedsiębiorstw ważny element, a nawet podstawę działalności w przypadku handlu wysyłkowego. Na rynku mamy dostęp do wielu renomowanych firm kurierskich, realizujących przesyłki zagraniczne i przesyłki krajowe. Dziś przedstawiamy krótki poradnik, jak zamówić kuriera do firmy w pięciu prostych krokach, stawiając na wygodę i uzyskując najkorzystniejszą cenę.

Przesyłki zagraniczne i krajowe na polskim rynku

W Polsce działa obecnie przynajmniej kilka najbardziej konkurencyjnych rodzimych i międzynarodowych firm kurierskich. Realizują one przesyłki zagraniczne i przesyłki krajowe. Oferta jest szeroka i zróżnicowana, ponieważ zakłada także dodatkowe usługi, jak ubezpieczenie paczki na wyższą kwotę, przesyłki za pobraniem, szybsze dostarczenie lub dostarczenie paczki do adresata w wybranej porze dnia. Ponadto wielu kurierów realizuje przesyłki niestandardowe, jednak najczęściej wysyłamy dokumenty, paczki i palety z większym ładunkiem. Przejdźmy teraz do poradnika.

Zapakowanie i sprawdzenie gabarytów przesyłki

W kwestii ceny przesyłki, kluczową rolę odgrywają gabaryty paczki i jej waga, zarówno jeśli chodzi o przesyłki zagraniczne, jak i realizowane na terenie Polski. Cena jest ustalona na podstawie wymiarów i wagi w konkretnych przedziałach, na co warto zwrócić uwagę. Waga i gabaryty będą potrzebne do wypełnienia formularza wysyłkowego.

Porównanie ofert

W ten sposób przechodzimy do porównania ofert poszczególnych przewoźników, które będą różnić się ceną. Obecnie nie musimy weryfikować każdego z nich oddzielnie, ponieważ umożliwia to skorzystanie z popularnej porównywarki i platformy wysyłkowej Sendit. Po wypełnieniu formularza ukażą się oferty poszczególnych firm kurierskich, realizujących konkretne zamówienia, na przykład przesyłki zagraniczne.

Składanie zamówienia

Wówczas możemy wybrać najkorzystniejszą. Zazwyczaj będą one niższe nawet o kilkadziesiąt procent od regularnych cen na stronach firm kurierskich. Gdy potwierdzimy zamówienie, otrzymujemy do wydrukowania list przewozowy, który należy wręczyć kurierowi przy odbiorze. Dzięki temu paczka dotrze pod wskazany adres w Polsce lub za granicą. Wiele firm wysyła paczki regularnie, szczególnie prowadzące handel wysyłkowy. Dzięki integracji platformy wysyłkowej Sendit z Allegro lub e-sklepem, zyskujemy wiele czasu, ponieważ zamówienie odbywa się częściowo automatycznie.

Odbiór i dostawa

Jeśli zlecenie nastąpi na przykład do południa lub wczesnego popołudnia, zazwyczaj dostarczenie paczki jest możliwe jeszcze tego samego dnia. Przesyłki krajowe najczęściej docierają do adresatów nazajutrz, choć nie jest to standardem we wszystkich usługach kurierskich. Przesyłki zagraniczne w naturalny sposób trwają nieco dłużej. Dostawa może odbyć się również w określonych godzinach. Jeśli wybrany kurier oferuje taką usługę, zamówimy ją wygodnie poprzez Sendit.

Rozliczenie usług

Ostatnim kokiem jest zapłata za usługę. Możemy jej dokonywać za każdym razem, jednak z punktu widzenia biznesu, wygodniej rozliczać się raz na miesiąc na podstawie faktury zbiorczej. Taka opcja również jest możliwa na platformie wysyłkowej Sendit.