Masz w domu wiele zbędnych rzeczy, z których nie korzystasz? Możesz nie tylko pozbyć się ich w prosty sposób, ale też dodatkowo zarobić. Podpowiadamy gdzie sprzedać używane rzeczy w sieci i o czym trzeba pamiętać, aby się to udało.

W corocznych raportach Gemius “E-commerce w Polsce”, w których prześwietlany jest rynek sprzedaży online, można zauważyć rosnące zainteresowanie zakupami w sieci. Kupujemy coraz więcej i coraz częściej, a szczególne zacięcie zakupowe występuje wśród miłośników wyprzedaży i łowców okazji. Niestety, spora część tego co kupujemy, po głębszym namyśle nie jest nam potrzebna do życia i ostatecznie zalega w szafach lub na półkach, zagracając mieszkanie. Dlatego ogromnym zainteresowaniem cieszą się strony internetowe, na których można pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i dodatkowo na tym zarobić. Należą do nich na przykład lokalne tablice ogłoszeń, marketplace na Facebooku, portale aukcyjne takie jak OLX czy Allegro, albo popularny w ostatnim czasie – Vinted.

Sprzedaż używanych rzeczy przez internet – pro tipy

W sprzedaży przez internet, niezależnie od tego czy sprzedajesz nienoszone ubrania czy robisz porządki na półce z książkami, ważna jest prezencja produktów. Pamiętaj, że najpierw kupujemy oczami! Dlatego wystawiając swoje rzeczy w sieci zrób im dobre zdjęcia. Dzięki temu unikniesz też wielu pytań od potencjalnych kupujących. 

Jak zrobić dobre zdjęcie produktu, aby sprzedać go przez internet?

  • jednolite tło – jeśli oczywiście masz taką możliwość. Zainteresowanie na zdjęciu powinien wzbudzać przede wszystkim sprzedawany produkt, a nie jego otoczenie;
  • dobre oświetlenie – w miarę możliwości zrób zdjęcia w naturalnym, dziennym świetle. Jeśli posiłkujesz się lampką, postaraj się, aby światło z niej padało na najbardziej pożądane cechy sprzedawanego produktu,
  • zbliżenia – jeśli sukienka, którą sprzedajesz w sieci, ma cechy szczególne, uwydatnij je na zdjęciu lub zrób im dodatkowe fotografie, 
  • ostrość zdjęć – od niej zależy efekt końcowy zdjęć, wykonywanych sprzedawanym produktom.

Kolejną istotną z punktu kupującego kwestią jest opis produktu. W myśl zasady “im więcej tym lepiej” postaraj się, aby było w nim jak najwięcej szczegółów, dotyczących sprzedawanych rzeczy. Nie zapomnij także wspomnieć o wadach, jeśli występują. Uczciwość sprzedającego pozwala kupującemu podjąć świadomą decyzję zakupową i eliminuje ewentualny zwrot produktu lub zarzuty o ukrywanie mankamentów towaru. O tym, jak przygotować dobry opis produktu sprzedając w sieci, dowiesz się z naszego poradnika: Wyzwania w branży e-commerce – opisy produktów w sklepie internetowym

Sprzedaż/kupowanie używanych rzeczy w sieci – płatność

Na sukces sprzedawania w sieci składa się kilka aspektów, o których trzeba pamiętać. Oprócz znalezienia miejsca zbycia nieużywanych produktów – wspominaliśmy o nich w akapicie wyżej, ważna jest także forma zapłaty za zakupy.

W przypadku zakupów w sieci, jeśli nie masz pewności co do uczciwości sprzedającego, najlepiej postawić na płatność COD, czyli “za pobraniem”. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której zapłacisz za kupiony produkt przelewem, a sprzedający nie zrealizuje zamówienia. 

Przeczytaj także: W jaki sposób wysłać paczkę za pobraniem? Cash On Delivery jest bezpieczne dla sklepu i dla klienta

oraz: Bezpieczeństwo zakupów w internecie. O czym trzeba pamiętać?

Z płatności przelewem za zakupy w sieci skorzystaj wtedy, gdy kupujesz od znajomego, albo sprzedający ma pozytywne, wiarygodne opinie na temat swojej działalności.

Sprzedaż/kupowanie używanych rzeczy w sieci – dostawa

Oprócz formy zapłaty za zakupy, ważną kwestią jest także dostarczenie zakupu do odbiorcy. Jeśli nie jest możliwy odbiór osobisty, korzystamy z usług wybranych firm kurierskich lub brokerów kurierskich. Do zalet tego wyboru należą wygoda, elastyczność oraz pewność co do przebiegu całego procesu doręczenia zakupów. 

O co najczęściej pytamy, wysyłając paczkę kurierską?

Czy sprzedawanie w sieci się opłaca? Podsumowanie

Internet to najlepsze miejsce do tego, aby pozbyć się nieużywanych rzeczy i dać im drugie życie. W ten sposób nie tylko zyskasz wolną przestrzeń w domu i podreperujesz domowy budżet, ale także przygotujesz miejsce na nowe rzeczy (o wyprzedaży garderoby i wiosennych porządkach przeczytasz tutaj: Wiosenne porządki w garderobie. Jak przygotować szafę na nowy sezon?).  Dlatego sprzedawanie w sieci naprawdę się opłaca. Jednak ogłoszeń o sprzedaży używanych rzeczy można znaleźć w sieci naprawdę wiele. Kluczem do sukcesu jest właściwe przygotowanie całej otoczki, towarzyszącej sprzedawanym produktom – zdjęć, opisów oraz kontaktu ze sprzedającym.