Korzystając z pośrednictwa firm kurierskich kupujemy, sprzedajemy oraz po prostu – przesyłamy sobie nawzajem naprawdę różne produkty. Dlatego podczas finalizacji usługi z Przewoźnikiem, przed nadaniem przesyłki, często pojawia się pytanie – kurier czy paczkomat? No właśnie, czy wybór zależy tylko od wielkości nadawanej paczki?

Pandemia COVID-19 zweryfikowała nie tylko nasze codzienne życie, ale także zachowania konsumenckie. Choć zakupy przez internet zawsze miały się dobrze, teraz zainteresowanie e-commercem, czyli handlem elektronicznym, przybrało na sile. Do przyczyn tego zjawiska z pewnością można zaliczyć zamknięcie galerii handlowych, sklepów, ograniczenia w przemieszczaniu się i przebywaniu poza miejscem zamieszkania, czy po prostu – bezpieczeństwo zakupów online. Niewątpliwie swoją zasługę ma tu również postępująca cyfryzacja codzienności. Dlatego sklepy, które do tej pory nie prowadziły sprzedaży online lub prowadziły ją na małą skalę, przenoszą lub zwiększają swoją działalność w sieci. W związku z tym natrafiają na większe lub mniejsze problemy, z którymi nie miały do tej pory do czynienia. Jednym z nich jest kwestia wysyłania paczek i pytanie: czy nadać je kurierem czy do paczkomatu. Od czego zależy ostateczna decyzja?

Jaką paczkę można nadać w paczkomacie InPost?

Nadanie paczki w paczkomacie InPost jest bardzo proste, ale i ograniczone pod względem wymiarowym i wagowym przesyłki. Paczkomaty InPost przyjmują paczki o maksymalnej wadze 25 kg. Dodatkowo przesyłka musi zmieścić się w określonych przez InPost rozmiarach.

Rozmiary boxów w paczkomatach InPost:

Rozmiar A – 8 × 38 × 64 cm 

Rozmiar B – 19 × 38 × 64 cm

Rozmiar C – 41 × 38 × 64 cm.

W paczkomacie nie nadamy więc paczki cięższej niż 25 kg, ani większej, niż podane wyżej wymiary. Dodatkowo Przewoźnik informuje o doręczeniu przesyłki najpóźniej w ciągu 2 dni roboczych, licząc od dnia nadania jej do paczkomatów w całym kraju. Decyzja, czy nadać przesyłkę do paczkomatu, w tym przypadku zależy więc od wymiarów i wagi paczki. Ale nie tylko. Zamówienie do paczkomatu daje też pełną swobodę przy odbiorze przesyłki – można to zrobić o dowolnej porze dnia i nocy, na przykład wracając z pracy. Dokładne informacje na temat warunków korzystania z paczkomatów znajdują się w cenniku InPost na Sendit.pl.

Czym różni się paczka standardowa od niestandardowej? Sprawdź co musisz wiedzieć, by uniknąć dodatkowych kosztów

Jaką paczkę można nadać Kurierem?

Zakres możliwości przy zamawianiu bądź nadawaniu przesyłki kurierem jest już nieco większy, niż w przypadku paczkomatów. Kurier przyjmie do swojej furgonetki większe gabarytowo paczki (nawet do 70 kg i do 270 cm długości), ale też na zupełnie innych zasadach, niż wymiana towarów przy pomocy paczkomatu. 

Zasadniczą różnicą między kurierem a paczkomatem jest czas odbioru przesyłki. O ile w przypadku paczkomatu, po umieszczeniu paczki w jednym z boxów, można odebrać ją o dowolnej porze dnia i nocy przez kolejne 2 dni robocze, o tyle w przypadku kuriera sprawa wygląda już nieco inaczej. Przede wszystkim kurier przyjedzie prosto do domu odbiorcy. Zrobi to także w określonym czasie, o którym może, ale nie musi, poinformować mailowo lub przez wiadomość sms adresata przesyłki. Jeśli nie zastanie odbiorcy paczki pod podanym adresem, podejmie jeszcze raz próbę dostarczenia paczki (lub dwa razy, w zależności od regulaminu Przewoźnika). Ale uwaga – niekoniecznie tego samego dnia. 

Kolejną różnicą między kurierem a paczkomatem, jest wyraźny podział na przesyłki standardowe i niestandardowe. W przypadku paczkomatu, jeśli paczka przekracza podane przez Przewoźnika wymiary lub wagę, może zostać odrzucona lub po prostu – nie zmieścić się w boxie. Firmy kurierskie w przypadku przekroczenia warunków określających wymiary i wagę paczki standardowej, w zdecydowanej większości przypadków i tak podejmą się jej dostarczenia, po naliczeniu opłaty dodatkowej za przesyłkę ponadwymiarową. Cięższa paczka nie jest przeszkodą podczas nadawania, ale kurier może poprosić zarówno nadawcę, jak i odbiorcę o pomoc przy jej załadunku do furgonetki lub rozładunku podczas odbioru. 

Wymiary paczek kurierskich

 1. Paczka DPD:
  maksymalna waga – 50 kg
  maksymalna długość – 175 cm
  dostawa – 1-2 dni robocze
  cennik DPD
 2. Paczka Ekspres 24 (Poczta Polska):
  maksymalna waga – 30 kg
  maksymalna długość – 150 cm
  dostawa – 1-2 dni robocze
  cennik Ekspres 24
 3. Paczka Fedex:
  maksymalna waga – 70 kg
  maksymalna długość – 200 cm
  dostawa – 1 dzień roboczy
  cennik Fedex
 4. Paczka Kurier 48 (Poczta Polska):
  maksymalna waga – 30 kg
  maksymalna długość – 150 cm
  dostawa – 3 dni robocze
  cennik Pocztex Kurier 48
 5. Paczka UPS:
  maksymalna waga – 70 kg
  maksymalna długość – 270 cm
  dostawa – 1 dzień roboczy
  cennik UPS
 6. Paczka UPS Access Point:
  maksymalna waga – 20 kg
  maksymalna długość – 97 cm
  dostawa – 1-2 dni robocze
  cennik UPS Access Point

Podsumowanie

Wybór między kurierem a paczkomatem zależy przede wszystkim od wielkości i wagi paczki, ale również od indywidualnych preferencji co do sposobu jej dostarczenia do odbiorcy. Paczkomaty oferują przede wszystkim dowolność przy odbiorze przesyłki. Najczęściej korzystamy z nich wtedy, gdy zamówienie chcemy odebrać np. w drodze z pracy lub przy okazji załatwiania sprawunków poza domem. Z kolei przesyłki nadane kurierem docierają pod konkretny adres, pod którym muszą być odebrane od Przewoźnika, ale oferują większą swobodę wymiarową i wagową, niż przesyłki nadane do paczkomatu.