Paczka za pobraniem, czyli taka, za którą zapłacisz dopiero przy odbiorze, to często wybierana forma przesyłek. Jest nie tylko bezpieczna dla klienta, ale również niejako potwierdza wiarygodność i jakość usług sklepu, który ma ją w swojej ofercie. Co musisz wiedzieć wysyłając lub odbierając paczkę za pobraniem oraz jakie korzyści niesie za sobą ta usługa?

Paczka za pobraniem – czym jest Cash On Delivery?

Decydując się na nadanie lub odbiór paczki za pobraniem, z pewnością chcesz dokładnie wiedzieć, co dzieje się z przesyłką i jak przebiegają wszystkie procesy wysyłkowe. Wpisując frazę “paczka za pobraniem” w wyszukiwarkę internetową możesz spotkać się także z terminem Cash On Delivery (COD). W najprostszym tłumaczeniu oznacza on “płatność gotówką przy odbiorze” – czyli za otrzymane zamówienie płacisz kurierowi dopiero w momencie otrzymania przesyłki. Mimo iż w tłumaczeniu jest mowa o gotówce, większość firm kurierskich umożliwia również płatności bezgotówkowe, co jest zdecydowanie wygodniejsze dla współczesnych konsumentów. Wtedy skrót COD możemy rozwijać jako Collect On Delivery, a więc “pobranie przy odbiorze”. 

Paczka za pobraniem – jak ją wysłać? Krok po kroku

Jeśli chcesz wysłać paczkę za pobraniem lub jesteś klientem sklepu i zastanawiasz się nad tą formą dostawy zamówienia, nie musisz obawiać się skomplikowanych formularzy ani niezrozumiałych procesów wysyłkowych. Większość firm kurierskich, takich jak Poczta Polska, DPD, FedEx i inne, oraz brokerów kurierskich, takich jak Sendit.pl, bazuje na podobnym schemacie wysyłki pobraniowej. Wystarczy więc, że wybierzesz opcję wysłania paczki za pobraniem w momencie składania zamówienia oraz wypełnisz prosty formularz. W takim formularzu koniecznie muszą znaleźć się dane nadawcy oraz odbiorcy przesyłki, a także waga, dokładny wymiar oraz zawartość wysyłanej paczki. W zależności od preferowanego przez ciebie miejsca nadania przesyłki – przez kuriera lub paczkomat, zostaniesz poinformowany o terminie odbioru przesyłki. 

Kiedy z wysyłki za pobraniem skorzysta klient indywidualny, a kiedy duża firma?

Jeśli jesteś klientem indywidualnym lub małym przedsiębiorcą, który z wysyłki za pobraniem korzysta w małych ilościach lub raz na dłuższy okres czasu, możesz skorzystać z usług pośrednika kurierskiego. Dzięki temu możesz oszczędzić na kosztach wysyłki, nie podpisując żadnych zobowiązujących umów z firmami kurierskimi. 

O tym, jak wyglądają usługi brokera kurierskiego, możesz dowiedzieć się tutaj

Większe firmy, korzystające regularnie z usług kuriera, mogą zdecydować się na podpisanie umowy z jednym z przewoźników. Z pewnością przyniesie to dodatkowe korzyści przy realizacji dużej ilości wysyłek, ponieważ poszczególne firmy kurierskie oferują atrakcyjne zniżki i bonusy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby skorzystać także z usług brokera kurierskiego. Platforma Sendit.pl klientom biznesowym oferuje kompleksowy pakiet technologii integracji z różnymi przewoźnikami. Dzięki temu klienci otrzymają wygodną metodę dostawy towarów w koszyku zakupowym, a firmy zminimalizują koszty przesyłek i zwiększą zakres oferowanych usług. 

Dlaczego opcja paczki za pobraniem jest atrakcyjna dla osoby prywatnej? 

Osoby prywatne najczęściej z usług firm kurierskich korzystają podczas robienia zakupów w sklepach internetowych. Tą tendencję potwierdza raport Gemius dla Izby Gospodarki Elektronicznej “E-commerce w Polsce 2019”. Wynika z niego, że z roku na rok kupujemy w internecie coraz śmielej i coraz więcej, a jednymi z najczęściej wymienianych zalet e-zakupów jest szybka płatność oraz właśnie dostawa kurierem: bezpośrednio do domu lub pracy. Paczka za pobraniem jest w tym przypadku jedną z wielu proponowanych opcji dostawy produktów. Dlaczego się na nią decydujemy?

Pewność dostawy, za którą zapłaciłeś. W tym przypadku reguły gry są proste: płacisz za zakup w momencie dostarczenia paczki przez kuriera. Czekając na dostarczenie towaru nie musisz obawiać się, że mimo zapłaty “z góry” zamówienie do ciebie nie dotrze, a ty będziesz stratny finansowo. 

Poczucie bezpieczeństwa podczas płatności. Mimo dynamicznie rozwijającego się rynku e-zakupów oraz płatności online, wiele osób boi się powierzyć pieniądze serwisom oferującym tą usługę. Jedną z przyczyn wątpliwości jest cyberprzestępczość, a z nią – przypadki wyłudzeń oraz kradzieży oszczędności z kont bankowych. Jeśli chcesz zapłacić przez internet, upewnij się więc, że strona z płatnościami jest odpowiednio zabezpieczona (przed adresem strony widnieje symbol zamkniętej kłódki, a sam adres rozpoczyna się od “https”). Jeśli mimo to nie chcesz ryzykować – wybierz płatność przy odbiorze zamówienia.

Dlaczego opcja paczki za pobraniem buduje wiarygodność sklepu?

Sklepy internetowe, które jako jedną z opcji oferują klientom przesyłkę za pobraniem, skutecznie budują w ich oczach nie tylko swoją wiarygodność, ale i zaufanie do marki. Dzięki temu klient ma poczucie bezpieczeństwa finansowego, ponieważ nie poniesie żadnej straty materialnej, jeśli towar nie zostanie dostarczony. Z kolei wartością dodaną dla sklepu jest mnogość opcji dostawy zamawianych produktów. Każdy klient, nawet ten z indywidualnymi preferencjami dostarczania przesyłek, znajdzie wtedy dla siebie odpowiednią jej formę, dokonując finalnie zakupu w tym sklepie, a nie u konkurencji.