Przy okazji wakacyjnych wojaży często pojawiają się pytania o wysyłkę bagażu kurierem na miejsce docelowego wypoczynku. Jedne firmy kurierskie przymykają oko na takie działanie, dla innych stanowi to jednak problem. Wszystko sprowadza się do pytania o zasadność takiego działania: można czy nie można wysyłać bagaż kurierem?

Bagaż rejestrowany (nadawany), bagaż podręczny, a może bagaż kurierem? Różnice

Zacznijmy od tego, że jadąc na wakacje – zorganizowane przez biuro podróży, czy też na własną rękę, każdy z nas zabiera mniejszy lub większy bagaż. W przypadku wyjazdu krajowego o nasze bagaże dba zwykle organizator turnusu, zapewniając ich transport z miejsca zbiórki do ośrodka wypoczynkowego – niezależnie od wielkości walizki i jej wagi. 

Przy wyjazdach za granicę wiele biur podróży ma jednak z góry narzucone standardy wielkościowe i wagowe bagaży, do których każdy uczestnik wycieczki musi się dostosować. Z taką sytuacją spotkamy się wybierając na przykład samolot, jako środek transportu. Linie lotnicze obsługują dwa rodzaje bagażu: bagaż rejestrowany (nadawany) – około 20 kg oraz bagaż podręczny – zwykle do 10 kg. Dodatkowo za każdy nadprogramowy kilogram w walizce – zgodnie z polityką linii lotniczych, zostanie naliczona spora dopłata. W związku z tym wielu wczasowiczów próbuje nieco oszukać system i zabrać ze sobą na wyjazd bagaż większy, niż normy lotnicze. Jak? Korzystając z kurierskich przesyłek międzynarodowych

Przesyłanie bagażu – kiedy jest bardziej opłacalne niż zabieranie go samolotem?

Skąd właściwie wziął się pomysł wysyłania bagażu kurierem? Odpowiedź jest prosta – lubimy wygodę i przy każdej okazji szukamy rozwiązań, które ją zapewniają. A jeśli dodatkowo wygoda oznacza oszczędność pieniędzy, tym bardziej jesteśmy skłonni skorzystać z różnych udogodnień. Zamiast więc wieźć ze sobą ciężką walizkę przez całą Polskę lub narażać się na dopłatę do ciężkiego bagażu podczas podróży samolotem, wczasowicze decydują się na nadanie swojej walizki furgonetką kurierską, na przykład za pośrednictwem Sendit.pl

Kiedy wysyłka bagażu kurierem może być problemem? 

Niektóre próby wysłania bagażu kurierem się udają, a niektóre nie. Od czego to zależy? Przede wszystkim od tego, jak przygotowałeś swoją przesyłkę. Firmy kurierskie rozróżniają paczki na standardowe i niestandardowe, z których nadaniem wiążą się dodatkowe opłaty. Różnica między nimi polega przede wszystkim na sposobie zapakowania walizki lub torby. 

Przy okazji wizyty na lotnisku, stojąc przy karuzeli bagażowej możesz zaobserwować, że podróżni lubią dodatkowo zabezpieczać swoje walizki, na przykład owijając je folią stretch. Rzeczywiście, dzięki temu można uniknąć uszkodzeń bagażu lub przypadkowego zamoczenia go przez padający deszcz w trakcie rozładunku. Jeśli jednak chcesz nadać bagaż kurierem, takie działanie ci to uniemożliwi. Choć sama walizka jest w pewnym sensie opakowaniem dla swojej zawartości, nie spełnia wytycznych opisujących przesyłkę kurierską. Absolutnie każdy Przewoźnik jasno określa, że paczka standardowa musi być spakowana do kartonu o kształcie prostopadłościanu. W związku z tym próba wysłania walizki kurierem z całą pewnością zakończy się niepowodzeniem, jeśli potraktujesz ją tak, jak podczas podróży samolotem. Poza tym, zdecydowana większość walizek ma też kółka, ułatwiające jej transport. To dodatkowy powód, przez który jest ona problematyczna dla kuriera. Niezabezpieczone kółka mogą podczas podróży furgonetką ulec uszkodzeniu lub uszkodzić inne paczki, co wiąże się choćby z reklamacjami i niezadowoleniem z usług Przewoźnika. 

O tym, jak zapakować paczkę, aby spełniała standardy Przewoźników, dowiesz się z naszego poradnika.

Co nie powinno znaleźć się w walizce, kiedy wysyłasz ją kurierem?

Jeśli już zdecydujesz się nadać swój bagaż kurierem, musisz pamiętać, że jest pewna grupa produktów, które nie powinny się w nim znaleźć. Mowa tu nie tylko o oczywistych towarach zakazanych w wysyłce, czyli np. broni palnej, napojach alkoholowych, narkotykach czy tytoniu, ale też m.in. o kosztownej biżuterii, pieniądzach lub substancjach płynnych, które mogą zniszczyć lub uszkodzić inne przesyłki. I właśnie na substancje płynne chcemy szczególnie zwrócić twoją uwagę – przecież w wakacyjnej kosmetyczce obowiązkowym wyposażeniem są olejki do opalania, kremy czy szampony. Aby uniknąć nieprzyjemności podczas transportu bagażu, dobrym pomysłem będzie zakup płynnych kosmetyków już na miejscu wypoczynku.

Tutaj znajdziesz pełną listę przedmiotów zabronionych do wysyłki

Jeśli zdecydujesz się nadać bagaż paczką za granicę (przesyłka międzynarodowa), sprawdź, ile będzie cię to kosztować:

Podsumowanie

O ile nie ma oficjalnego zakazu wysyłania bagażu kurierem, o tyle decydując się na ten krok trzeba pamiętać o wytycznych takiego przedsięwzięcia oraz ryzyku, jakie mu towarzyszy. Nie chcemy przecież, aby z powodu źle przygotowanej przesyłki Przewoźnik odmówił jej dostarczenia, albo żeby w trakcie transportu uległa ona uszkodzeniu. Pakując walizkę na wyjazd pamiętaj o jej skompletowaniu – pomoże ci w tym poradnik: Jakie ubrania spakować na weekendowy wyjazd za miasto? 4 idealne zestawy ubrań na lato.

Przeczytaj także: