Postępujący trend e-handlu, konsumpcjonistyczny styl życia oraz dostęp w sieci do niezliczonej ilości towarów i usług. To tylko niektóre powody, dla których rozwój branży kurierskiej jest nie tylko ważny, ale i potrzebny. Dziś, kupując przez internet, możemy przebierać w opcjach dostawy zakupów, załatwiając wszystko kilkoma kliknięciami komputerowej myszki. Nie zapominajmy jednak, że w postępującej technologizacji codzienności, na najważniejszym miejscu zawsze stoi człowiek. W tym przypadku – Kurier. 

Dzień Kuriera i Przewoźnika – historia

Od 2004 roku, z inicjatywy przedsiębiorstw kurierskich, 29 września obchodzimy Dzień Kuriera i Przewoźnika. Sama data nie jest przypadkowa – tego dnia Kościół katolicki w Polsce wspomina św. Gabriela Archanioła, patrona kurierów i doręczycieli. Czy jest co świętować? Oczywiście, choćby ze względu na prężnie rozwijający się e-commerce w Polsce, w którym – mówiąc wprost – bez Kuriera ani rusz. To dzięki Kurierom sprawnie funkcjonuje obieg towarów między e-sprzedawcami, a kupującymi. Ale na niezawodność dostawców paczek mogą także liczyć inne branże, na przykład podczas obiegu dokumentacji pomiędzy biurami.  

Przeczytaj także: Jak zamówić kuriera do domu? Kiedy możesz to zrobić?

Praca kuriera – jak wygląda?

Dzień Kuriera zaczyna się już od wczesnych godzin porannych, w centrum logistycznym firmy kurierskiej. Tam Kurierzy odbierają paczki z hal lub magazynów, a następnie ruszają w drogę, aby dostarczyć je do Odbiorców. 

Zobacz także: Droga paczki i praca kuriera w DPD Polska – film

Każdy Kurier ma swój określony rewir, po którym porusza się, dostarczając paczki. Dzięki temu Odbiorcy, którzy często korzystają z dostawy do domu, nie tylko rozpoznają “swoich” Kurierów, ale również nawiązują z nimi przyjazne relacje. Długość dnia pracy Kuriera zależy od ilości paczek i wielkości rewiru, po którym się porusza. Zdarza się więc i tak, że praca w zawodzie kuriera jest pracą od świtu do zmierzchu. Niestety, czasami brakuje czasu na dłuższą przerwę i złapanie oddechu. Dlatego my, Odbiorcy paczek, powinniśmy zawsze mieć na uwadze to, że przed nami stoi człowiek, nie maszyna. O tym, jak zachować się podczas odbioru paczki od Kuriera, napisaliśmy w artykule Jak zachować się podczas odbioru przesyłki od kuriera? Mały savoir vivre Odbiorcy paczki.

Praca Kuriera – co najczęściej pytamy w sieci?

W internetowych wyszukiwarkach możemy zapytać o wszystko. Jeśli chodzi o firmy kurierskie, pytania użytkowników internetu zwykle oscylują wokół tematu dostawy paczek. Zebraliśmy kilka najczęściej pojawiających się zagadnień, o których możecie przeczytać w poniższych artykułach:

Przyszłość – czy drony zastąpią Kurierów?

17 lipca 2015 roku w USA po raz pierwszy, całkowicie legalnie, odbył się lot drona z przesyłką. O dostawie paczek za pomocą dronów mówi się już od dawna. Zwolennicy i przeciwnicy tego rozwiązania wciąż spierają się o to, czy rzeczywiście będzie to zmiana na plus. Na pewno wzrośnie szybkość dostarczania przesyłek, zwłaszcza na terenie pojedynczych rewirów. Jednak liczne minusy dostarczania paczek dronami skutecznie opóźniają wprowadzenie tej innowacji. Drony dostarczą wyłącznie paczki lekkie, niewielkie i w pojedynczych ilościach. W dodatku, ze względu na niską wagę urządzenia oraz warunki atmosferyczne na większych wysokościach, drony do efektywnego działania potrzebują potężnego zasilania, praktycznie przez cały czas. Kłóci się to przede wszystkim z byciem eko, czyli kolejnym argumentem zwolenników tego rozwiązania. Wiele wskazuje więc na to, że – o ile drony są przyszłością – ta nie nadejdzie zbyt szybko, zwłaszcza w branży kurierskiej.