Flamandzki pisarz Phil Bosmans powiedział kiedyś, że bogactwem człowieka są: uśmiech, przyjazny gest i pogodne słowo. Tę prostą prawdę warto stosować zwłaszcza w sytuacjach dnia codziennego, na przykład… odbierając paczkę od kuriera. W tym artykule chcemy opowiedzieć ci, jak sprawić, by nawet chwilowy kontakt z kierowcą furgonetki kurierskiej, pozostawił po sobie uśmiech i przyjazne wibracje. Oto mały savoir vivre Odbiorcy paczki.

Świat, a wraz z nim rozwój technologii, przemysłu oraz biznesu nieustannie prą naprzód, często wymuszając na nas życie w biegu. Także w przypadku zwykłych, codziennych sytuacji. Pośpiech wszedł nam już tak bardzo w nawyk, że nawet nie zauważamy, gdy życie i dobre momenty uciekają przez palce. Warto od czasu do czasu zatrzymać się na chwilę i docenić zarówno drobne gesty i uprzejmości, jak “dzień dobry” sprzedawcy w sklepie, albo życzenie “miłego dnia” od kuriera, który właśnie dostarczył ci przesyłkę, ale też pomyśleć, co my jesteśmy w stanie dla nich zrobić, aby ich dzień stał się lepszy.

Jak zachować się podczas odbioru paczki od kuriera?

W ostatnim czasie, przez pandemię COVID-19, każda interakcja międzyludzka została ograniczona do minimum, ze strachu o własne zdrowie i życie. Większość działań przeniosła się do świata online, a wizyta kuriera z przesyłką to moment, na który czekają wszyscy kupujący w e-sklepach. W takich sytuacjach kontakt przy odbiorze paczki staramy się zminimalizować, jak tylko to możliwe. Jeśli odbiór paczki nie wymaga odręcznego podpisu, prosimy zwykle kuriera o to, by przesyłkę postawił po prostu pod drzwiami. Często uniemożliwia to powiedzenie zwykłego “dzień dobry”, czy “dziękuję”. Tymczasem warto zadbać o to, by każde spotkanie z kurierem było nacechowane pozytywnie, dzięki czemu dalsza współpraca będzie układała się po prostu – dobrze. 

Jak można to osiągnąć?

  • Gdy kurier przyjedzie z twoją przesyłką, powiedz mu zwykłe “dzień dobry” i “dziękuję, miłego dnia”, choćby przez okno czy zza furtki. Często tylko tyle wystarczy, by komuś umilić dzień;
  • Ustaw przed domem dozownik z płynem dezynfekującym, aby kurier mógł z niego skorzystać, jeśli poczuje taką potrzebę;
  • Letnie upały dają się we znaki każdemu. Nie trudno więc o gorsze samopoczucie, omdlenia czy zasłabnięcia. W gorące dni możesz podać kurierowi małą butelkę z chłodną wodą – nie kosztuje to wiele, a z pewnością ulży i przyniesie choć odrobinę ochłody;
  • Pamiętaj, że – choć kurierzy bardzo się starają – czasem zdarzenia losowe uniemożliwiają punktualne dotarcie z przesyłką do Odbiorcy. Wypadki komunikacyjne, korki, gorsze samopoczucie to sprawy, na które nikt nie ma wpływu. Jeśli twój kurier się spóźnia o kilka godzin, nie miej mu tego za złe i nie wypominaj podczas odbioru przesyłki;
  • Znasz to miłe uczucie, gdy ktoś zapyta cię – nawet przelotnie – jak mija dzień? Zadaj czasem takie pytanie kurierowi, a nie tylko poczuje się doceniony przy wykonywaniu swojej pracy, ale też na pewno zrobi wszystko, żeby następny odbiór przesyłki przebiegał w równie miłej atmosferze.

Pamiętajmy, że kurierzy nie są robotami wykonującymi zleconą pracę, ale też ludźmi, którzy czują czasem potrzebę docenienia, dowartościowania i cieszą się ze zwykłej grzeczności lub uśmiechu, które otrzymują od Adresatów przesyłek. Zawód kuriera to praca wykonywana często od świtu do późnego wieczora, a kierowcy dziennie pokonują dziesiątki kilometrów. Kurierzy nie są też winowajcami błędnie podanego adresu odbioru, niekompletnego składu przesyłki, ani tego, że przedmiot w środku paczki jest zepsuty. Jeśli więc czujesz niezadowolenie ze stanu przesyłki, zwróć się z reklamacją do Biura Obsługi Klienta firmy kurierskiej, która cię obsługuje.

Przeczytaj także: Reklamacja usługi kurierskiej – kiedy można ją złożyć?

Na koniec – to TY weź głęboki oddech

Nie będziesz w stanie być miłym dla innych, jeśli odczuwasz stres i nie przystaniesz na chwilę w codziennej gonitwie. Proponujemy ci ćwiczenie koncentracji metodą ZPPP (Zatrzymaj się, Popatrz, Posłuchaj, Poczuj), praktykowane przez zawodowych snajperów na całym świecie. Przyda się ono podczas codziennego pędu i pomoże odzyskać kontrolę nad rzeczywistością. Najpierw zatrzymaj się i przestań robić to co robisz. Następnie rozejrzyj się dookoła i poszukaj 5 kolorów. Zamknij oczy, odetchnij głęboko, wyostrz zmysły i poszukaj 5 otaczających cię dźwięków oraz 5 otaczających cię zapachów. To wszystko. Jeśli będziesz w stanie zapanować nad chaosem towarzyszącym ci podczas dnia, będziesz też w stanie dać od siebie coś więcej otaczającym cię ludziom.