Podczas wysyłania paczki kurierem możesz zdecydować, czy zawieziesz ją samodzielnie do oddziału, czy też poczekasz, aż odbierze ją od ciebie kurier. Wypełniając formalności związane z nadaniem, możesz też zaznaczyć preferowaną godzinę, o której kurier ma odebrać od ciebie paczkę. Pamiętaj jednak, że wybranie przedziału czasowego nie obliguje kuriera do pojawienia się o wyznaczonej porze. W tym artykule znajdziesz informacje, w jakich godzinach odbierane są przesyłki przez różne firmy kurierskie.

Kiedy kurier odbierze od Ciebie przesyłkę?

Zamawiając kuriera najczęściej nie zwracamy uwagi na informację, o której godzinie będzie mógł on zabrać od nas przesyłkę. Zwykle data oraz przedział godzinowy widoczne są w panelu firmy kurierskiej, przez który generujemy zlecenie. Choć przedział godzinowy jest generowany automatycznie, niektóre firmy kurierskie umożliwiają też samodzielny wybór godzin odbioru paczki przez kuriera. Pamiętaj jednak, że czasem kurier nie może odebrać paczki we wskazanym przez ciebie terminie. Wpływają na to różne zdarzenia losowe. W takim przypadku musimy zalogować się do panelu Sendit i ponownie zaplanować nowy termin odbioru przesyłki przez kuriera. Robimy to, wybierając nową datę i godzinę dla paczki lub grupy paczek.

Dobrze jest też znać zasady dostawy i odbioru przesyłek, które dość jasno pokazują, jakie paczki w jaki sposób są dostarczane do odbiorców.

Godziny odbioru paczek przez kuriera

Poniżej znajdują się deklarowane przez poszczególne firmy kurierskie godziny odbioru paczek. Pamiętaj, że są to godziny umowne. Warto też podkreślić, że zamawiając przesyłkę do godziny 10:00 rano jest szansa, że przewoźnik odbierze ją jeszcze tego samego dnia (zależne jest to między innymi od adresu nadania). Więcej na ten temat poniżej.

  • Godziny odbioru paczek w firmie InPost ‒ jak deklaruje na swojej stronie firma InPost, odbiory paczek nadanych kurierem odbywają się od poniedziałku do piątku od godziny 10:00 do 17:00. Sprawdź cennik InPost Kurier w Sendit.
  • Godziny odbioru paczek w firmie DPD ‒ przesyłki odbierane są w dni robocze, w godzinach od 8:00 do 18:00. Przy opcji „DPD doręczenie w sobotę”, paczki dostarczane i odbierane są od 8:00 do 17:00. Sprawdź cennik DPD w Sendit.
  • Godziny odbioru paczek w firmie GLS ‒ jak możemy przeczytać na stronie GLS, kurier odbiera i dostarcza przesyłki od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 17:00. Kurierem GLS, korzystając z brokera kurierskiego Sendit, możesz tanio nadać paczkę za granicę. Sprawdź cenniki międzynarodowe dla wybranych krajów.

Podane powyżej przedziały godzinowe są przeważnie przestrzegane przez kurierów podczas odbierania paczek, choć oczywiście przypadki losowe mogą pokrzyżować plany. Jeśli współpracujesz z kurierem już od dłuższego czasu, możesz także spróbować wypracować z nim indywidualne godziny odbioru twoich paczek – dogodne zarówno dla kuriera, jak i dla ciebie. Niektóre firmy kurierskie podają numer telefonu do kuriera (np. DPD), co mocno ułatwia i usprawnia kontakt przy odbiorze przesyłki przez kuriera. Coraz częściej także kurierzy kontaktują się telefonicznie z nadawcą, przed przyjazdem po paczkę. Nie jest to oczywiście stałą regułą, ale można spotkać się z takim działaniem wśród coraz liczniejszej grupy kurierów – dzięki temu mogą nie tylko zaplanować pracę sobie, ale też ułatwić klientowi nadanie przesyłki. Miej na uwadze również to, że niektórzy operatorzy logistyczni podczas składania zamówienia na usługi, umożliwiają zaznaczenie preferowanych godzin odbioru przesyłki przez kuriera.