Pandemia COVID-19 przybiera na sile, a w kraju zaczynają obowiązywać coraz to surowsze wytyczne i obostrzenia, mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wśród społeczeństwa. Mając na uwadze zdrowie i życie Nadawców oraz Odbiorców przesyłek, swoje wytyczne wprowadzają także firmy kurierskie. 

COVID-19 vs firmy kurierskie – informacje ogólne

Bazując na doświadczeniu z marca 2020 roku, także i teraz firmy kurierskie starają się zminimalizować ryzyko zachorowania na COVID-19 zarówno wśród swoich pracowników, jak i wśród Nadawców i Odbiorców przesyłek. Przedstawiciele poszczególnych Przewoźników zapewniają, że ich pracownicy każdorazowo stosują płyny dezynfekujące oraz przestrzegają zasady zasłaniania ust i nosa. 

W przypadku konieczności nadania przesyłki z placówki firmy, jeśli to możliwe – paczka powinna czekać na Kuriera w recepcji budynku. Dzięki temu ogranicza się niepotrzebny kontakt postronnych osób w budynku z Kurierem. 

W przypadku, gdy czekamy na paczkę, przed jej odbiorem otrzymamy sms z numerem kontaktowym do Kuriera, który ma doręczyć przesyłkę. 

Ważne! Jeśli przebywasz na kwarantannie, koniecznie poinformuj o tym fakcie Kuriera!

Poczta Polska, COVID-19 – jak wysłać paczkę w placówce, jak odebrać przesyłkę od kuriera?

W placówkach Poczty Polskiej wydzielone zostały specjalne strefy bezpieczeństwa, które mają zapewnić bezpieczeństwo zarówno klientom, jak i pracownikom placówek. Klienci powinni przestrzegać tych stref i ustawiać się za znajdującą się na podłodze taśmą – 1,5 metra od pracownika, a także 1,5 metra od innych klientów placówki. Obowiązkowo na terenie placówki zasłaniamy także usta i nos. W godzinach 10:00 – 12:00 w placówkach pocztowych obowiązują tzw. “godziny dla seniorów”.

Poczta Polska przestrzega także wszystkich procedur bezpieczeństwa w przypadku dostawy paczki kurierem. Odbiorca smsem otrzyma numer kontaktowy do kuriera, od którego uzyska informację o prognozowanym czasie dostawy zamówienia. Istnieje także możliwość odbioru przesyłek na PIN – Odbiorca smsem lub emailem otrzyma 6-cyfrowy, jednorazowy kod odbioru, który podaje kurierowi podczas odbierania przesyłki. Jeśli weryfikacja Odbiorcy przy pomocy numeru PIN nie jest możliwa, wystarczy okazać kurierowi z bezpiecznej odległości dokument tożsamości, z którego kurier spisze imię, nazwisko, rodzaj dokumentu, a także 4 ostatnie cyfry weryfikowanego dokumentu.

Przeczytaj także: Wpływ koronawirusa na pracę firm kurierskich. Co warto wiedzieć?

DPD Polska, COVID-19 – zasady obowiązujące przy nadawaniu i odbieraniu przesyłek

Aby zapewnić maksymalną ochronę dla adresata przesyłki, ale i kuriera doręczającego paczkę, za zgodą Odbiorcy Kurier może dostarczać przesyłkę pod drzwi Odbiorcy, bez jego podpisu. W przypadku, gdy przesyłka jest objęta procedurami doręczeniowymi i prawnymi, narzucającymi kontakt kuriera z odbiorcą przesyłki, zarówno kurier jak i odbiorca muszą podjąć działania zapewniające bezpieczeństwo obu stronom – zdezynfekować dłonie, zachować dystans na ile jest on możliwy oraz zasłaniać usta i nos. 

W punktach nadawczo-odbiorczych, czyli DPD Pickup należy dostosować się do ograniczeń i nakazów, panujących w sklepach czy lokalach usługowych, w których taki punkt się znajduje. Oprócz dystansu społecznego, obowiązku zakrywania ust i nosa, obowiązują tam również “godziny dla seniorów”.

Jeśli chodzi o międzynarodową wysyłkę paczek, w DPD Polska spodziewane są wydłużone czasy transportu przesyłek do Francji i Niemiec. Z kolei wysyłka paczek do Włoch może przedłużyć się do miejscowości z następującymi kodami pocztowymi:

00010, 00011, 00012, 00013, 00017, 00018, 00019, 00020, 00021, 00022, 00023, 00024, 00025, 00026, 00027, 00028, 00029, 00131, 00132, 00137, 00141, 00155, 00156, 00157, 00158, 00159, 00162, 00171, 00172, 00176, 00177, 00191, 02036.

FedEx Express, COVID-19 – informacje o przesyłkach

Zasady postępowania podczas nadawania oraz odbierania przesyłek w FedEx są podobne, jak u pozostałych Przewoźników. Podczas kontaktu Odbiorcy z kurierem kontakt powinien być ograniczony do niezbędnego minimum – zmienił się sposób potwierdzania odbioru przesyłki na skanerach kurierskich, przez co Odbiorca nie ma bezpośredniego kontaktu z urządzeniem. Jeśli doręczenie przesyłki wymaga jednak bezpośredniego kontaktu z Odbiorcą, zarówno jego jak i Kuriera obowiązują wszystkie powszechne procedury bezpieczeństwa: obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz dezynfekcja rąk.

Odbiór przesyłek w punktach będzie odbywać się tylko do otwartych sklepów oraz placówek usługowych (np. apteka, drogeria), jeśli działania niektórych centrów handlowych zostaną ograniczone.  

InPost a koronawirus – zasady nadawania i odbioru paczek

W przypadku InPost wszystkie zmiany związane z obsługą nadań oraz odbiorów przesyłek, które zostały wprowadzone 16 marca 2020 roku, obowiązują nadal i bez zmian.

InPost wdrożył system odbioru przesyłek w oparciu o kod odbioru, eliminując tym samym konieczność składania podpisu na terminalu kuriera. Kod odbioru Odbiorca przesyłki otrzyma w wiadomości sms lub na email. 

Przesyłki znajdujące się w Paczkomatach będą oczekiwać na odbiór przez 48 godzin, a po tym czasie zostaną zwrócone do Nadawcy. Od 16 marca wstrzymane zostały nadania i odbiór przesyłek w Punktach Obsługi, zlokalizowanych przy Oddziałach InPost. Nadania i odbiory przesyłek możliwe będą w Paczkomacie, w punktach partnerskich POP oraz poprzez podjazd kuriera.

UPS Polska – przesyłki w dobie pandemii

W przypadku przesyłek obsługiwanych przez UPS Polska obowiązują standardowe procedury bezpieczeństwa, takie jak zakrywanie ust oraz nosa, dezynfekcja dłoni, dystans społeczny. Dodatkowo od 26 marca 2020 roku do odwołania została zawieszona gwarancja zwrotu pieniędzy UPS dla wszystkich przesyłek krajowych i międzynarodowych. 

Podsumowanie

Pamiętajmy o wszystkich środkach ostrożności podczas odbioru i nadawania przesyłek. Obowiązujące obostrzenia oraz to, czy się do nich stosujemy, to sprawdzian dla naszej odpowiedzialności społecznej. Więcej odnośnie zasad bezpiecznego odbioru i nadawania przesyłki przeczytacie tutaj: Stan zagrożenia epidemicznego – kilka prostych zasad na bezpieczne nadanie i odbiór paczki.