Koronawirus od kilku dni znacząco wpływa na naszą codzienność. Pamiętaj jednak, że kraj nie stanął w miejscu, a firmy kurierskie, choć z podwyższonymi standardami ostrożności, starają się pracować najwydajniej, jak tylko to możliwe, aby przesyłki bezpiecznie trafiły do klientów na terenie całego kraju. Oto kilka zasad, do których warto stosować się odbierając przesyłki kurierskie w tej nietypowej sytuacji.

Przesyłki za pobraniem: Skorzystaj z płatności kartą

Duże zmiany dotyczą zasady odbioru przesyłek za pobraniem. Jeśli masz taką możliwość, najbezpieczniej zapłacić za paczkę przy pomocy karty debetowej lub kredytowej bądź BLIK. Przewoźnicy, którzy wcześniej nie udostępniali klientom takiej opcji, obecnie starają się ją zapewnić. Obrót gotówkowy z pewnością nie sprzyja obecnej sytuacji epidemiologicznej.

Zgódź się na pozostawienie paczki pod drzwiami, jeśli kurier dopuszcza takie rozwiązanie

Niektórzy przewoźnicy w związku z zaistniałą sytuacją, podobnie jak firmy gastronomiczne, udostępniają klientom opcję bezpiecznego pozostawienia paczki pod drzwiami. Rozsądnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z niej. Pamiętaj jednak, że ten model doręczenia paczki może nastąpić jedynie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym ze strony kuriera. W przeciwnym razie nie stracisz szansy na odbiór swojej przesyłki.

Pamiętaj o przesyłkach spoczywających w Paczkomacie

W Polsce bardzo popularnym rozwiązaniem stały się Paczkomaty. Odbiór przesyłek oczekujących na klientów w ich wnętrzu odbywa się na normalnych zasadach. Jedyna różnica w działaniu Paczkomatów polega na tym, że nieodebrane w ciągu dwóch dni przesyłki nie trafią do najbliższego oddziału InPost, a zostaną zwrócone bezpośrednio do nadawcy. Wszystko po to, aby ewentualne zagrożenie epidemiologiczne i możliwość zarażenia się wirusem nie wpłynęły na funkcjonowanie paczkomatów i lokalnych oddziałów. Dzięki temu istnieje znacznie większa szansa, że klienci będą mogli bez przeszkód z nich korzystać w najbliższych dniach, tygodniach i miesiącach. Nie obawiaj się odbioru przesyłki z paczkomatu. Wystarczy, że zachowasz odpowiednią odległość w stosunku do innych użytkowników i ograniczyć korzystanie z ekranu dotykowego, co jest możliwe dzięki kodom QR i aplikacji InPost Mobile. Autorska aplikacja przewoźnika pozwala na zdalne otworzenie skrytki, co jest znacznie bezpieczniejszą opcją niż wykorzystanie standardowego kodu odbioru. Jeśli odczuwasz zagrożenie, zdezynfekuj dłonie po odbiorze paczki.

Zachowaj zasady higieny

Zachowaj podstawowe zasady higieny zarówno korzystając z Paczkomatu, jak i odbierając przesyłkę w tradycyjny sposób. Obecnie kluczową rolę odgrywa regularne mycie dłoni ich ewentualna dezynfekcja. Pamiętaj jednak, że firmy kurierskie dokładają wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się Koronawirusa. Dobrym tego przykładem jest przeprowadzona kilka dni temu, w jednej z sortowni Poczty Polskiej w Łodzi, dezynfekcja.

Wykaż się wyrozumiałością

W tym nietypowym czasie wykaż się wyrozumiałą wobec przewoźników, którzy działają obecnie na bardziej restrykcyjnej zasadach. Przygotuj się na ewentualne opóźnienia związane z dostarczaniem przesyłek zagranicznych, ze względu na sytuację panującą na granicach i ograniczenie transportu lotniczego. Do dyspozycji masz jednak tracking, dlatego mimo przewidywanych jedno bądź dwudniowych opóźnień, nie obawiaj się że zamówiona przesyłka do Ciebie nie dotrze.