30 lipca przypada Międzynarodowy Dzień Przyjaźni, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2011 roku. Jest to świetna okazja do tego, by obdarować przyjaciela drobnym upominkiem i – zapewne po raz kolejny – przypomnieć mu, jak bardzo jest dla ciebie ważny. Jeśli mieszkacie niedaleko, możesz zrobić to osobiście. Jeśli twój przyjaciel mieszka poza granicami kraju, dobrą opcją jest wysyłka prezentu za granicę kurierem. 

Kilka słów o Międzynarodowym Dniu Przyjaźni

Amerykańska pisarka Mercy Otis Warren stwierdziła kiedyś, że “życzliwy i wierny przyjaciel jest balsamem życia”. Ta sentencja świetnie wpisuje się w ideę Międzynarodowego Dnia Przyjaźni, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2011 roku. Myślą przewodnią tego dnia jest przyjaźń między narodami, krajami, kulturami i po prostu – ludźmi, która może zainspirować wysiłki na rzecz pokoju i budować mosty między społecznościami. W dzisiejszych czasach zwiększona mobilność społeczeństwa utrudnia nawiązywanie trwałych więzi na dłużej, dlatego tym bardziej warto pielęgnować relacje, łączące nas z innymi.

Jak wysłać prezent kurierem? Przesyłki krajowe

To, czy skorzystasz z usług kuriera, czy nadasz paczkę do paczkomatu, w pierwszej kolejności zależy od jej gabarytów. Jeśli kupujesz prezent dla przyjaciela przez internet, nie musisz martwić się kwestią prawidłowego spakowania go oraz zabezpieczenia przesyłki – zrobi to za ciebie sklep internetowy. Jeśli jednak przygotowałeś swój prezent własnoręcznie lub chcesz nadać go osobiście, prawidłowe przygotowanie go do wysyłki spoczywa na tobie. Jak to zrobić?

  1. Wielkość przesyłki

Od tego zależy nie tylko cena usług kurierskich, ale także to, czy twoją przesyłkę Przewoźnik uzna za standardową, czy niestandardową. Czym one się różnią? Przesyłka standardowa to każda przesyłka zapakowana w karton o kształcie prostopadłościanu, której parametry i waga nie przekraczają norm dopuszczalnych przez firmę kurierską. Szczegółowe wymiary każdego z przewoźników najlepiej sprawdź w cenniku Sendit. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której Przewoźnik uzna twoją paczkę za niestandardową i naliczy dodatkową opłatę. Pamiętaj, że przesyłkę mierzy się dopiero po zapakowaniu!

Przeczytaj także: Czym różni się paczka standardowa od niestandardowej? Sprawdzone sposoby na uniknięcie dodatkowych kosztów

  1. Wybór firmy kurierskiej

Po zapakowaniu przesyłki i sprawdzeniu jej wymiarów oraz wagi przychodzi czas na wybór firmy kurierskiej, z której usług skorzystasz. W tym celu możesz sugerować się cennikami poszczególnych Przewoźników, albo skorzystać z automatycznej wyceniarki, znajdującej się na stronie głównej brokera kurierskiego Sendit. Pamiętaj także, że korzystanie z usług brokera kurierskiego niesie za sobą nie tylko większy wybór firm kurierskich w jednym miejscu, ale również niższe ceny za przesyłki. 

  1. Usługi dodatkowe

Jeśli twój prezent dla przyjaciela ma wysoką wartość pieniężną, warto ubezpieczyć przesyłkę na czas jej transportu. Dzięki temu unikniesz problemów przy ewentualnych roszczeniach reklamacyjnych lub uszkodzeniu paczki. Niektóre firmy kurierskie w ramach usług dodatkowych oferują na przykład doręczenie paczek w sobotę oraz wysłanie powiadomienia sms/e-mail o odebraniu paczki przez Odbiorcę (informacja dla Nadawcy) lub o próbie doręczenia paczki (informacja dla Odbiorcy). Szczegółowe informacje o dostępnych usługach dodatkowych dla poszczególnych Przewoźników, znajdują się w cennikach

Przydatną usługą, oferowaną przez firmy kurierskie, jest śledzenie przesyłek. Dzięki temu możesz śledzić swoją przesyłkę od momentu przekazania jej kurierowi, aż do chwili, gdy trafi ona w ręce Odbiorcy.

Jak wysłać prezent za granicę?

Różnicą między wysyłką prezentu za granicę, a przesyłkami krajowymi jest czas dostawy paczki – zwykle trwa on kilka dni dłużej. Zanim zdecydujesz się nadać prezent za granicę, zwłaszcza poza Unię Europejską, upewnij się także, że nie znajduje się on na liście przedmiotów objętych ograniczeniami celnymi. Taką informację możesz znaleźć na stronie celnej każdego kraju. Która firma kurierska dostarczy przesyłkę do Niemiec, a która przesyłkę do Anglii? Takie informacje znajdziesz w cenniku międzynarodowym na Sendit.pl.

Przeczytaj także: Poradniki pakowania – jak zapakować paczkę?

Podsumowanie

Przyjaźń warto pielęgnować nie tylko podczas spotkań twarzą w twarz, ale również przy okazji takich dni, jak Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Dzięki temu jeszcze bardziej zacieśniają się więzi międzyludzkie, a sprawianie sobie od czasu do czasu drobnych upominków – wywołuje uśmiech na twarzy i wspomnienia na lata. Jeśli chcesz sprawić prezent przyjacielowi, w twojej gestii pozostaje wybór podarunku. Natomiast w kwestii jego dostarczenia możesz zaufać specjalistom – z Sendit.pl to naprawdę proste!