Jak wysłać kurierem perfumy, a jak kosmetyki sypkie? W jaki sposób zabezpieczyć paczkę z kosmetykami płynnymi oraz jakie produkty kosmetyczne można wysyłać kurierem? Te pytania towarzyszą każdemu, kto obcuje ze sztuką makijażu oraz zamawia bądź sprzedaje kosmetyki przez internet. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na każde z tych pytań.

Produkty do makijażu kupujemy najczęściej przez internet

Makijaż i produkty do makijażu towarzyszyły ludzkości już w starożytności, a pierwsze ślady kosmetyków odnaleziono w grobowcach starożytnego Egiptu. I choć przez wieki zmieniało się znaczenie oraz symbolika makijażu, dziś makijażowe umiejętności urosły do rangi sztuki, a makijażowe tutoriale podbijają serwisy internetowe i media społecznościowe. 

Kosmetyki i perfumy to jedna z trzech kategorii produktowych, które kupujemy w sieci najczęściej (57 proc. internautów według badania Gemius “E-commerce w Polsce 2020”). Zapotrzebowanie na wysyłkę kosmetyków przez firmę kurierską jest więc ogromne, nie tylko wśród e-sklepów, ale i wśród osób prywatnych, ponieważ perfumy czy kolorowe kosmetyki do makijażu to świetny pomysł na prezent przy każdej okazji. 

Czy można wysyłać kosmetyki kurierem?

Zanim wyślesz kosmetyki kurierem musisz dowiedzieć się, czy dany produkt znajduje się na liście towarów zakazanych w wysyłce. Taka lista obowiązuje u każdego Przewoźnika obsługującego wysyłki krajowe oraz zagraniczne. Wśród produktów zakazanych w standardowej wysyłce kurierskiej znajdują się m.in.:

  • przesyłki zawierające substancje płynne (np. szampony, mgiełki do ciała),
  • towary nietrwałe (np. cienie do powiek, kule do kąpieli),
  • opakowania szklane, przesyłki szklane, łatwo tłukące się i zawierające elementy szklane (np. perfumy),
  • towary wymagające temperatury kontrolowanej (np. szminki).

Przed wysyłką kosmetyków kurierem za granicę warto zaznajomić się również z przepisami prawa kraju docelowego, do którego ma zostać nadana przesyłka. Wysyłki kosmetyków do kraju zabrania na przykład Serbia.

Ale! Lista towarów zakazanych mówi swoje, przepisy prawa mówią swoje, a kosmetyki nadal wysyłane są w paczkach. Jest to możliwe dzięki umowom własnym, zawieranym między drogeriami i sklepami internetowymi a Przewoźnikami oraz dzięki specjalnym usługom, dostępnym bezpośrednio u Przewoźników. Osoby prywatne, które wysyłają kosmetyki kurierem na przykład przez brokera kurierskiego Sendit.pl, robią to na własną odpowiedzialność. Nadawca musi liczyć się również z tym, że paczki z produktem zakazanym w wysyłce nie można reklamować (nie obowiązuje jej ubezpieczenie), a za ewentualne szkody wyrządzone przez uszkodzony towar trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Jak pakować kosmetyki do wysyłki kurierem?

Decydując się na wysyłkę kosmetyków kurierem pamiętaj o tym, że to od sposobu ich zapakowania zależy, czy dotrą do Odbiorcy nieuszkodzone. Dlatego jeśli produkty kosmetyczne znajdują się w oryginalnych opakowaniach producenta, pod żadnym pozorem ich nie wyrzucaj. Stanowią one pierwszą warstwę zabezpieczającą zwłaszcza dla produktów delikatnych, takich jak palety cieni, kule do kąpieli czy flakoniki z perfumami. 

Do wysyłki kosmetyków wybierz karton o kształcie prostopadłościanu, w którym przesyłane produkty będą miały jak najmniej wolnych przestrzeni. Każdy kosmetyk owiń kilkoma warstwami folii bąbelkowej. W przypadku płynów przydatne mogą być także torebki strunowe. Po włożeniu produktów do kartonu puste przestrzenie dokładnie uzupełnij wypełniaczami do paczek, dzięki którym zawartość paczki nie będzie przemieszczać się w środku.

Przeczytaj także: Czym wypełnić paczkę do wysyłki kurierem? 9 sposobów

Pamiętaj, że podczas podróży do Odbiorcy twoja paczka będzie poddawana różnym procesom sortowniczym. Od tego, jak solidnie ją zapakujesz, będzie zależało to, czy dotrze do celu w całości. Dlatego jeśli jest taka potrzeba, użyj również stosownej etykiety – np. “Uwaga, szkło!” czy “Nie rzucać”. Dzięki temu nie tylko kurier, ale i pracownicy sortowni czy magazynów będą obchodzić się z twoją paczką ostrożniej.

Podsumowanie

Kosmetyki płynne, kruche, w proszku oraz podatne na zmiany temperatury zaliczają się do towarów zakazanych w wysyłce, co oznacza, że nie można wysyłać ich w paczce kurierskiej. Firmy kurierskie oferują jednak specjalne usługi lub umowy własne dla e-sklepów, dzięki którym wysyłka kosmetyków kurierem jest możliwa. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio zabezpieczyć zawartość paczki, dzięki czemu dotrze ona do Odbiorcy w całości.