Czym jest przesyłka gabarytowa? Jakie firmy kurierskie obsługują przesyłki gabarytowe i jak przygotować taką paczkę? W jaki sposób oblicza się koszty przesyłek gabarytowych u poszczególnych Przewoźników? Podpowiadamy. 

Przesyłka gabarytowa to przesyłka wykraczająca poza standardowe wymiary przesyłek, podane przez poszczególne firmy kurierskie. Paczki gabarytowe są sporym wyzwaniem zwłaszcza w transporcie kurierskim – nie tylko z racji wymiarów, ale także z racji utrudnionego sortowania czy większej ilości miejsca, jakie potrzebują w furgonetce kurierskiej. Pamiętaj także, że każda paczka gabarytowa jest paczką niestandardową.

Jak obliczyć wagę gabarytową przesyłki?

Najprościej ujmując – przesyłki gabarytowe to przesyłki duże, ale lekkie. Niestety, myli się ten kto myśli, że ze względu na małą wagę przesyłka gabarytowa będzie stosunkowo tania. Dla przesyłki tego rodzaju oblicza się wagę gabarytową (inaczej: wagę wymiarową, wagę wolumetryczną, wagę objętościową), a jeśli okaże się ona większa niż waga rzeczywista paczki, to ją bierze się pod uwagę obliczając cenę za nadanie paczki gabarytowej. 

Wagę gabarytową paczki można obliczyć samodzielnie, mnożąc przez siebie wszystkie wymiary paczki – długość, szerokość i wysokość, a uzyskany wynik dzieląc przez ustalony przez Przewoźnika współczynnik. 

Poniżej prezentujemy wzory na obliczenie wagi wymiarowej dla każdego z Przewoźników, obsługujących przesyłki gabarytowe w Sendit:

  • waga wymiarowa DPD – długość x szerokość x wysokość [cm] / 6000;
  • waga wymiarowa FedEx – długość x szerokość x wysokość [cm] / 6000;
  • waga wymiarowa InPost Kurier – długość x szerokość x wysokość [cm] / 6000;
  • waga wymiarowa UPS – długość x szerokość x wysokość [cm] / 5000;
  • waga wymiarowa UPS Access Point – długość x szerokość x wysokość [cm] / 5000.

Wagę wymiarową paczki możesz spróbować obliczyć samodzielnie, lub skorzystać z brokera kurierskiego Sendit.pl, w którym wszystkie wyliczenia zrobimy za ciebie.

Przeczytaj także: Od czego zależy koszt przesyłki kurierskiej?

Dlaczego paczka gabarytowa może być problematyczna w transporcie?

Firmy kurierskie wprowadziły “paczkę gabarytową” ze względu na konsekwencje logistyczne, jakie niesie za sobą nadawanie tego typu przesyłek. Dwie paczki o takiej samej wadze, ale innych wymiarach powodują zupełnie inne koszty transportu. Znając wymiary oraz wagę wymiarową paczki można ustalić nie tylko ilość miejsca, które zajmie ona w furgonetce, ale i to jak bardzo ją obciąży. Dzięki temu firmy kurierskie mogą optymalizować koszty transportu przesyłek oraz pracę, jaką w obsługę paczki gabarytowej muszą włożyć pracownicy firmy – na magazynie, na sortowni czy przez kuriera podczas przekazania/odbioru paczki.

Przeczytaj także: Co składa się na koszt dostawy paczki? [INFOGRAFIKA]

Jak przygotować paczkę gabarytową do wysyłki?

Pamiętaj, że chcąc nadać paczkę gabarytową musisz mieć podpisaną umowę własną z Przewoźnikiem. Niestety, przez brokera Sendit.pl obecnie nie ma takiej możliwości!

Przygotowując paczkę gabarytową do wysyłki postaraj się, aby była ona zapakowana w karton o kształcie prostopadłościanu. Zabezpiecz przedmiot w środku paczki przy pomocy wypełniaczy, na przykład poduszek powietrznych i dokładnie zaklej wieko kartonu taśmą. Jeśli jest taka potrzeba – oznacz swoją paczkę dedykowanymi naklejkami ostrzegawczymi. O tym, jakich naklejek używać wysyłając paczkę, napisaliśmy w artykule: Oznaczenia na paczkach kurierskich – co oznaczają i kiedy ich używać? [INFOGRAFIKA]