Zakupy online od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. W sklepach internetowych możemy kupić już praktycznie wszystko – od leków, przez produkty spożywcze, elektronikę, po części samochodowe. Co ciekawe, nasze wybory zakupowe na przestrzeni 12 miesięcy różnią się, w zależności od pory roku. Co najczęściej kupujemy latem? 

Wraz z naszymi Partnerami – porównywarką cen Skąpiec.pl i agregatorem opinii Opineo.pl, zapraszamy na cykl artykułów o produktowej sezonowości. Dowiesz się z nich o tym, co najczęściej kupujemy w ciągu roku (wiosna, lato, jesień, zima), a także w jaki sposób wybrane produkty możesz nadać kurierem i na co musisz zwrócić uwagę podczas wysyłki. Zapraszamy!

E-handel – czy tak będzie wyglądać niedaleka przyszłość?

W 2018 roku zakupy przez internet robiło 56 proc. internautów, w 2019 roku 62 proc., a w 2020 roku już 73 proc. – coroczne dane o e-commerce, publikowane w raportach Gemius, nie pozostawiają złudzeń. Z roku na rok kupujemy przez internet coraz częściej i coraz więcej, nierzadko ograniczając przy tym zakupy w sklepach stacjonarnych do minimum. 

Przyczyn rosnącej popularności e-handlu można dopatrywać się nie tylko w coraz większym dostępie do internetu, konkurencyjnych cenach tego samego produktu online vs. offline, ale też prostocie koszyków zakupowych w e-sklepach i tanich przesyłkach kurierskich, które oferuje sklepom na przykład broker usług kurierskich Sendit

Ogromnym ułatwieniem, zachęcającym do częstych zakupów online, są również internetowe porównywarki cen, na przykład Skąpiec.pl. Kupujący znajdą tam wiele ofert sprzedażowych konkretnych produktów, dzięki czemu mogą wybrać tę najbardziej odpowiadającą ich potrzebom zakupowym. 

Wpływ na poczucie bezpieczeństwa podczas kupowania w sieci ma także możliwość sprawdzenia opinii o sklepie czy sprzedającym, pochodzących od innych kupujących – takie rozwiązanie umożliwia agregator opinii – Opineo.pl

Przeczytaj także: Raport “E-commerce w Polsce 2020” jest już dostępny. Oto najciekawsze spostrzeżenia

Zakupy online – co najchętniej kupowaliśmy latem? 

Zestawy garnków i patelni, uchwyty samochodowe do telefonów, scyzoryki, perfumy damskie oraz… wyrzynarki i silniki spalinowe. Według danych statystycznych Skąpiec.pl, w 2019 roku to właśnie te produkty kupowaliśmy najchętniej latem. Do tej grupy zaliczają się również witaminy i minerały, selfie sticki, wełny mineralne oraz serwisy obiadowe. Na podstawie tych danych można więc wnioskować, że latem inwestujemy w doposażenie domostwa, zdrowie i urodę, a także w gadżety, które przydadzą się nam podczas wakacyjnych podróży. Ciekawostką są z pewnością mocno trendujące w sprzedaży silniki spalinowe, przeznaczone do różnego typu maszyn budowlanych i ogrodowych. Ta informacja nadaje prawdziwości stwierdzeniu, że bardzo często urlop przeznaczamy na wszelkiego rodzaju prace remontowe.

Czy można wysyłać kurierem garnki, patelnie i serwisy obiadowe?

Serwisy obiadowe oraz garnki i patelnie, jeśli są odpowiednio zapakowane oraz zabezpieczone, bez problemu można nadać kurierem. Najlepiej, jeśli zapakujesz je w karton o kształcie prostopadłościanu, dzięki czemu przesyłka zostanie zaliczona jako standardowa. Przestrzeganie właściwych parametrów przesyłek pozwoli ci uniknąć dodatkowych kosztów, które mogą zostać naliczone przez Przewoźnika, jeśli uzna on, że twoja paczka ma niestandardowe wymiary lub kształt. Pamiętaj również, aby nie przekroczyć dopuszczalnej w przesyłkach standardowych wagi paczki – każdy Przewoźnik ma swoje standardy i ograniczenia wagowe. 

Przeczytaj także: Czym różni się paczka standardowa od niestandardowej? Sprawdzone sposoby na uniknięcie dodatkowych kosztów

Talerze i inne delikatne elementy serwisu obiadowego, jeśli mają dotrzeć do Odbiorcy w nienaruszonym stanie, trzeba zabezpieczyć we właściwy sposób. Każdy element zestawu osobno owiń papierem pakunkowym lub gazetą, a puste miejsca w kartonie – wypełnij specjalnymi chrupkami z tworzywa sztucznego lub poduszkami powietrznymi. Zapobiega to przesuwaniu się zawartości paczki podczas transportu.

Suplementy diety i kosmetyki – jak wygląda wysyłka kurierem tych produktów?

W przypadku suplementów diety, kupowanych online, kwestia ich wysyłki kurierem jest prosta. Wystarczy zapakować je do kartonu o kształcie prostopadłościanu. Jeśli zaś chodzi o wysyłkę kosmetyków kurierem, w zależności od rodzaju produktu trzeba je odpowiednio zabezpieczyć na czas transportu. Najlepiej, jeśli kosmetyki w płynie znajdują się w szczelnych woreczkach (np. strunowych), a także są dodatkowo owinięte folią bąbelkową. Minimalizuje to ryzyko uszkodzenia opakowania podczas transportu paczki, a więc i uszkodzenia innych paczek, znajdujących się w furgonetce kurierskiej. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, Przewoźnik może naliczyć nam dodatkową opłatę za przesyłkę. Kosmetyki w postaci sypkiej (np. paleta cieni do powiek) również warto zabezpieczyć folią bąbelkową, aby dotarły do Odbiorcy nieuszkodzone. 

Jak wysłać kurierem akcesoria do telefonów, a jak scyzoryk?

Wszystkie akcesoria do telefonów, a także scyzoryki, można bez przeszkód nadać kurierem, pakując w karton o kształcie prostopadłościanu. W przypadku scyzoryków warto zabezpieczyć je dodatkowo, owijając przedmiot folią stretch – zwłaszcza w przypadku scyzoryka sprężynowego. Zapobiegnie to przypadkowemu uruchomieniu mechanizmu podczas transportu paczki.

Narzędzia i materiały budowlane – jak zapakować je do wysyłki?

Narzędzia budowlane wysyłane kurierem, powinny być odpowiednio zabezpieczone, aby nie uległy uszkodzeniu w trakcie transportu. Obłóż je specjalnymi nakładkami ze styropianu, dzięki czemu nie będą przesuwały się w kartonie. Przy przedmiotach o dużej wartości warto skorzystać dodatkowo z ubezpieczenia paczki – ceny za tę usługę znajdują się w cennikach poszczególnych Przewoźników, w zakładce “Usługi dodatkowe”.

Wysyłka materiałów budowlanych nie jest już tak oczywista, jak wysyłka narzędzi. Wybór usługi, z jakiej skorzystasz wysyłając materiały budowlane (paczka standardowa czy przesyłka paletowa), zależy od ilości i wagi nadawanych materiałów. W przypadku, gdy materiały przekraczają wagę przesyłki standardowej, konieczne będzie skorzystanie z przesyłki paletowej. Przed nadaniem paczki z materiałami budowlanymi zapoznaj się z wytycznymi wymiarowymi wybranego Przewoźnika oraz z zaleceniami dotyczącymi pakowania przesyłek paletowych.

Silniki spalinowe – towar zakazany w wysyłce

Choć silniki spalinowe wysoko trendują w produktach popularnych sprzedażowo latem, należą do tzw. towarów zakazanych w wysyłce, o ile nie zawarłeś w tym celu odrębnej umowy bezpośrednio z firmą kurierską. Dlaczego nie można wysyłać silnika spalinowego kurierem? Choćby dlatego, że często nie da się całkowicie oczyścić go ze wszystkich płynów, smarów, paliwa czy olejów. Dlatego firmy kurierskie, aby uniknąć późniejszych uszkodzeń przesyłek oraz reklamacji, umieściły silniki spalinowe na liście towarów zakazanych w wysyłce – niezależnie od tego, czy są to przedmioty zupełnie nowe, czy używane.

Oferta na start dla e-biznesu

Lato jest gorącym okresem nie tylko ze względu na urlopy i wyjazdy, ale również ze względu na zakupy online, których często się podejmujemy. Jeśli więc prowadzisz sklep online i chcesz nie tylko utrzymać zainteresowanie swoimi produktami, ale również maksymalnie uatrakcyjnić zakupy w e-sklepie Klientom, skorzystaj z pakietu zniżek, przygotowanego specjalnie dla ciebie. Dzięki temu możesz zyskać nawet do 1500 zł! 

Odbierz pakiet na START