Cło na towary z Chin to ważny i nieunikniony punkt zakupów online w Państwie Środka. Jest to podatek zasilający budżet państwa, który pobiera się zawsze podczas sprowadzania towarów zagranicznych z krajów leżących poza Unią Europejską. Wysokość cła nieustannie jednak się zmienia, więc jego określenie może przysporzyć kłopotów. Ile wynosi cło z Chin? Kiedy zapłacę cło kupując w Chinach i czym właściwie jest ta opłata?

Zakupy online w Państwie Środka, a konkretnie w i portalach aukcyjnych wywodzących się z Chin są coraz popularniejsze. Czy to kogokolwiek dziwi? Wręcz przeciwnie – o tzw. “chińskich podróbkach” krąży wiele opinii (często pozytywnych), a wśród wielu ofert można znaleźć prawdziwe perełki, często za niewielkie pieniądze. Dlatego chętnych do zakupów chińskich towarów nie brakuje, także w Polsce. Wielu internetowych klientów martwi się jednak o wysokość opłat, towarzyszących importowi towarów z Chin. Czy jest się czego obawiać? Czy cło na produkty z Chin może być tak wysokie, że zakupy w chińskim sklepie nie będą cenowo atrakcyjne? 

Co to jest cło?

Na początek wyjaśnijmy, czym jest cło. Cło to forma podatku pieniężnego, pobierana przez państwo podczas obrotu towarów przez jego granicę. Cło jest jednym ze źródeł środków pieniężnych wpływających do Skarbu Państwa i można je wyliczać od ilości, wartości, a nawet wagi  eksportowanych lub importowanych towarów. Możemy rozróżnić trzy kategorie cła: cło importowe (inaczej cło przywozowe – podczas sprowadzania towaru do kraju), cło eksportowe (inaczej wywozowe – podczas wywożenia towaru poza granice kraju) oraz cło tranzytowe (inaczej przewozowe – podczas transportu towarów zza granicy przez terytorium kraju, które ten podatek pobiera). W zależności od rodzaju towaru, wysokość cła może być zależna od jego wartości (tzw. “cło od wartości”) oraz od jego rodzaju (tzw. “cło określone”).

Przeczytaj także: Cło – kiedy należy je opłacić?

Na czym polega cło? 

Obok roli fiskalnej, pobór cła jest dla przemysłu i rolnictwa krajowego zabezpieczeniem przed konkurencją zagraniczną oraz przed zbytnią ekspansją eksportową. Cło może wpływać na opłacalność i wzrost cen produkcji krajowej, a także jej zwiększenie.

Cło w Unii Europejskiej

Państwa członkowskie Unii Europejskiej w ramach jej struktur należą także do Unii Celnej. Jej nadrzędnym zadaniem jest regulacja kwestii opłat celnych. Państwa członkowskie UE na terenie wspólnoty nie są obciążone poborem cła. Co to znaczy? Choćby to, że nadając paczkę do Niemiec, na przykład przez platformę logistyczną Sendit.pl, nie musimy opłacać za nią cła. 

Unia Celna ma również szereg zapisów dotyczących poboru cła podczas transportu towarów spoza granic Unii Europejskiej. Dotyczy to m.in. właśnie odbierania przesyłek z Chin.

Przeczytaj także: Kody pocztowe – jak sprawdzić? Zapis kodów pocztowych w Polsce i za granicą

Cło dla przesyłek z Chin – kiedy obowiązuje?

Przez popularność internetowych zakupów w Chinach oraz ich atrakcyjne ceny wiele klientów przyjęło mylne przekonanie, że niewielkie zakupy w tym kraju są zwolnione z opłaty celno-skarbowej. To nieprawda! Chiny znajdują się poza granicami Unii Europejskiej, nie są więc objęte ustaleniami obowiązującymi w ramach Unii Celnej. Cło na produkty z Chin obowiązuje nas podczas każdego importu zakupów z Chin – nawet tych najmniejszych. Dlatego opłacenie cła jest formalnym dopuszczeniem zakupionego towaru do obrotu na terenie naszego kraju.

Przeczytaj także: Konfekcjonowanie towaru – co to znaczy?

Ile wynosi cło na produkty z Chin?

Opłata celna za import z Chin nie ma stałej wartości! Wysokość cła może zmieniać się w zależności od rodzaju zamawianego towaru. Dla Chin wartość cła waha się w granicach od 0 proc. do 50 proc. ceny wyjściowej produktu. Czy to oznacza, że formalnie zakupy w tym kraju nie są opłacalne finansowo? Na szczęście nie, ponieważ większość zakupów dokonywanych w Państwie Środka ma stawki celne w dolnej granicy, maksymalnie do kilku procent. Jak sprawdzić wysokość opłaty celnej na zakupy z Chin?

Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, funkcjonujący pod nazwą ISZTAR pomoże w ustaleniu stawki opłaty celnej dla konkretnego produktu. System ISZTAR koordynuje Służba Celna Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki niemu można sprawdzić choćby stawkę celnę, ustalając ją na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Oprócz tego system ISZTAR jest kompatybilny z systemem taryfowym UE – TARIC (Tarif Intégré Communautaire – Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich), dzięki czemu informacje w bazie danych ISZTAR są na bieżąco aktualizowane.

System ISZTAR jest darmowy, prosty w obsłudze, a przede wszystkim – ogólnodostępny. Dlatego bez problemu można sprawdzić w nim aktualne cło na produkty, które chcemy sprowadzić z Chin. 

Pamiętaj o przewalutowaniu! Robiąc zakupy online w Chinach płacimy za nie najczęściej w dolarach amerykańskich (USD). Tymczasem przy opłacaniu cła za przewóz zakupów do Polski obowiązuje polska waluta. Wartość cła przeliczona zostanie zgodnie z obowiązującym w danym momencie, średnim kursem złotego w danym miesiącu.