Jeśli chcesz, aby twoja przesyłka dotarła w terminie i bez problemów, musisz prawidłowo zapisać adres doręczenia, a w tym – kod pocztowy. Dowiedz się, jak sprawdzić kod pocztowy dla miejscowości w Polsce oraz jak zapisać kod pocztowy np. do Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Od tego, czy zapiszesz kod pocztowy prawidłowo, zależy uniknięcie niepotrzebnych dopłat oraz problemów z doręczeniem paczki.

Od tego, czy zapiszesz prawidłowo adres doręczenia na przesyłce, zależy nie tylko terminowe jej doręczenie, ale też brak dopłat związanych choćby z dodatkową pracą po stronie kurierów lub koniecznością zwrotu przesyłki do Nadawcy i ponownego jej nadania. Dlatego wysyłając paczkę koniecznie dowiedz się, jak poprawnie zapisać kod pocztowy.

Kody pocztowe w Polsce

Polski system Pocztowych Numerów Adresowych (PNA) to oficjalna nazwa kodów pocztowych w Polsce. System został wprowadzony 1 stycznia 1973 roku i od tamtego czasu był wielokrotnie modyfikowany, ułatwiając sortowanie przesyłek pocztowych. Pamiętaj, że każdy kod pocztowy jest unikatowy. To znacząco ułatwia doręczenie przesyłki do właściwej miejscowości – w Polsce nazwy miejscowości często się powtarzają, a rekordziści występują nawet ponad 400 razy (Stara Wieś)! 

Przeczytaj także: Jak zorganizować wysyłkę wielu paczek jednocześnie?

Cyfry w kodzie pocztowym – co oznaczają?

Polski kod pocztowy to kombinacja 5 cyfr, przedzielonych od siebie myślnikiem (XX-XXX). Każda cyfra ma ukryte znaczenie, ułatwiające sortowanie przesyłek zarówno fizycznym pracownikom sortowni, jak i maszynom. Pierwsza cyfra kodu pocztowego to oznaczenie okręgu pocztowego. Druga cyfra jest oznaczeniem strefy kodowej oraz części okręgu, w którym znajduje się dany adres – względem miasta wojewódzkiego lub linii komunikacyjnych. Trzecia cyfra w kodzie pocztowym pozwala zidentyfikować konkretną część obszaru pocztowego. Z kolei dwie ostatnie cyfry w kodzie pocztowym to oznaczenie placówki pocztowej, do której administracyjnie należy adres doręczenia przesyłki. 

Jak sprawdzić kod pocztowy?

Wysyłając paczkę lub list i adresując ją, możesz skorzystać z wyszukiwarki kodów pocztowych, zamieszczonej na oficjalnej stronie internetowej Poczty Polskiej. Aby sprawdzić kod pocztowy możesz skorzystać także z licznych, dedykowanych stron internetowych, ułatwiających znalezienie odpowiedniego kodu pocztowego. 

Przeczytaj także: Darmowy e-book “Jak pakować? Poradnik pakowania przesyłek kurierskich”!

Kody pocztowe za granicę

Każde państwo w inny sposób i na innych zasadach operuje kodami pocztowymi. Dlatego jeśli chcesz nadać przesyłkę za granicę za pośrednictwem platformy Sendit.pl, sprawdź, jak poprawnie zapisać kod pocztowy danego kraju lub regionu. Możesz to zrobić przeglądając Formaty kodów pocztowych do poszczególnych krajów w Centrum Pomocy Sendit. 

Na koniec – ciekawostka

Czy wiesz, że w Polsce niektóre instytucje publiczne mają własny kod pocztowy, niezależny od regionu położenia siedziby? Należą do nich na przykład Telewizja Polska, czy Narodowy Bank Polski.