W dzisiejszych czasach coraz chętniej korzystamy ze sklepów internetowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych. O ile w przypadku tych pierwszych zasady zakupu są jasne, tak w przypadku przesyłek międzynarodowych musimy się liczyć z tym, że możemy zostać obciążeni obowiązkiem zapłaty cła. Jak tego uniknąć? Czy cło dotyczy także usług realizowanych na terenie Unii Europejskiej?

Czym jest cło

Cło to opłata, która jest nakładana na odbiorcę przesyłki z zagranicy, jeżeli wartość przesyłanego towaru jest uznawana za wysoką. Nie oznacza to jednak, że za dwie przesyłki o takiej samej wartości  zapłacilibyśmy tyle samo cła. Różnice wynikają z tego, że wysokość cła jest różna dla konkretnych produktów – dla niektórych jest zerowa, zaś dla innych wynosi aż 8%.

Cłem najczęściej obciążane są towary z Chin czy USA, których wartość przekracza 45 euro. Aby sprawdzić, jakiej wysokości cło będziemy musieli zapłacić, warto skorzystać z systemu Isztar, który jest oficjalną informacją taryfową Urzędu Celnego. O wysokości cła zawsze decyduje jednak Urząd Celny, więc nie można się sugerować tylko i wyłącznie tym, co tam przeczytamy.

Przesyłki międzynarodowe na terenie UE

Jeżeli planujesz wysłać paczkę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do jednego z krajów UE, nie musisz obawiać się, że zostanie ona w jakikolwiek sposób obciążona cłem. Państwa członkowskie Unii Europejskiej w ramach jej struktur należą także do Unii Celnej, więc na terenie wspólnoty nie są obciążone poborem cła. Musimy jednak liczyć się z tym, że ceny za wysyłkę międzynarodową mogą się znacząco od siebie różnić.

Unia Celna ma również szereg zapisów dotyczących poboru cła podczas transportu towarów spoza granic Unii Europejskiej. Dotyczy to m.in. właśnie odbierania przesyłek z Chin.

Jak uniknąć cła

Decyzję o tym kto musi zapłacić cło podejmuje Urząd Celny. Jeżeli paczki zamawiamy okazjonalnie, a ilości w nich zawarte są ewidentnie ilościami przeznaczonymi do użytku własnego, a nie na handel, Urząd Celny może nas zwolnić z konieczności uiszczenia cła. Należy także pamiętać, że nie wszystkie towary mogą być przesyłane – zawartością paczki nie może być alkohol ani tytoń, problematycznym może także okazać się przesyłanie perfum.

Zdarza się także, że paczki są zatrzymywane przez Urząd Celny, a odbiorca jest zobowiązany złożyć wyjaśnienia w sprawie przesyłki, inaczej nie może jej odebrać i tym samym, wróci ona do nadawcy. Możemy w takim wypadku mieć problem z odzyskaniem pieniędzy, szczególnie wtedy, gdy zamawiamy towar z krajów azjatyckich.

Warto szukać alternatyw dla zakupów z USA czy Chin na europejskim rynku. Jest wiele sklepów internetowych na terenie Europy, które zajmują się importowaniem rzeczy z krajów spoza Unii. Dzięki temu, że są one „pośrednikami” w całej transakcji mamy pewność, że nasza przesyłka międzynarodowa będzie nas kosztowała dokładnie tyle, ile sobie zaplanowaliśmy. Szczególnie przy zakupie towarów o bardzo wysokiej wartości takie rozwiązanie będzie najbardziej opłacalnym.

 

Cło z Chin

Chińskie towary przeszły w ostatnich latach ewolucję podobną do tej, która była udziałem produktów japońskich kilkadziesiąt lat wcześniej. Dawniej postrzegane jako asortyment niskiej jakości, obecnie coraz częściej stanowią symbol solidności. Wiodące marki są obecne na polskim rynku, jednak wiele produktów ze względu na atrakcyjne ceny opłaca się kupować przez sieć w internetowych sklepach i na platformach z Państwa Środka. Jedyną przeszkodą jest dłuższy czas oczekiwania na towar, a w niektórych przypadkach również cło z Chin. Ile ono wynosi? Od jakiej kwoty jest naliczane? Co znaczy określenie „przesyłka oclona”?

Aby dowiedzieć się, ile wynosi cło na konkretny produkt, należy skorzystać z systemu ISZTAR. Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej to stałe aktualizowane źródło wiedzy, dzięki któremu każdy potencjalny nabywca może bezpłatnie przekonać się, czy cena towarów z Chin po ewentualnym ocleniu będzie równie atrakcyjna. Wielu klientów chińskich sklepów internetowych interesuje przede wszystkim cło na elektronikę. Czy niższa cena produktu rzeczywiście przekłada się na oszczędności? Poniżej przedstawiamy tabelę przedstawiającą cło z Chin dla wybranych produktów. Oprócz tego system ISZTAR jest kompatybilny z systemem taryfowym UE – TARIC (Tarif Intégré Communautaire – Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich), dzięki czemu informacje w bazie danych ISZTAR są na bieżąco aktualizowane.

Cło z Chin jako % wartości towaru – tabela

Rodzaj towaru Wysokość cła
Smartfony 0,0%
Zegarki mechaniczne 4,5%
Odzież bawełniana 12,0%
Okulary przeciwsłoneczne 2,9%
Laptopy 0,0%
Elektryczne hulajnogi 6,0%
Słuchawki 0,0%

Pamiętaj o przewalutowaniu! Robiąc zakupy online w Chinach płacimy za nie najczęściej w dolarach amerykańskich (USD). Tymczasem przy opłacaniu cła za przewóz zakupów do Polski obowiązuje polska waluta. Wartość cła przeliczona zostanie zgodnie z obowiązującym w danym momencie, średnim kursem złotego w danym miesiącu.

Cło z USA

Chociaż Stany Zjednoczone nie są tak tanim rynkiem jak Chiny, robienie internetowych zakupów w tamtejszych sklepach bywa racjonalnym wyborem, a niekiedy również koniecznością. Dobrym tego przykładem są choćby części samochodowe do aut pochodzących z USA – zdarza się, że w Europie bardzo trudno jest je dostać. W Stanach Zjednoczonych szukamy również innych dóbr, które nie są powszechnie dostępne na starym kontynencie. Ile wynosi cło? Od jakiej kwoty jest naliczane?

Wysokość cła w USA zależy od kategorii, do której należy dany produkt. Dobrą wiadomością dla wszystkich kupujących jest fakt, że cło na elektronikę z USA ma wartość zerową, a więc tego typu produkty nie są oclone. Jednak za towary innego typu nierzadko należy dodatkowo zapłacić. Poniższa tabela pokazuje, kiedy płaci się cło za towary ze Stanów Zjednoczonych na wybranych przykładach.

Cło z USA jako % wartości towaru – tabela

Rodzaj towaru Wysokość cła
Narzędzia 1,7%
Części samochodowe 4,5%
Wyroby optyczne 3,0%
Elektronika 0,0%
Samochody osobowe 5,0%
Produkty chemiczne 0,0-6,0%
Leki i wyroby medyczne 0,0%

 

Cło z UK

Wielka Brytania opuściła Unią Europejską na początku 2020 roku, ale dopiero 11 miesięcy później doszło do porozumienia dotyczącego cła pomiędzy UK a państwami wspólnoty. Jest ono dość korzystne z punktu widzenia klientów nabywających towar z Wielkiej Brytanii. Kiedy płaci się cło za zakupy w UK?

Tylko w przypadku, gdy importowany towar nie został wyprodukowany w Wielkiej Brytanii lub jednym z państw Unii Europejskiej albo do jego produkcji użyto w większości komponentów dostarczonych z państw trzecich. Innymi słowy dla pozostałych towarów cło z UK jest zerowe. Obowiązkiem eksportera jest jednak wystawienie oświadczenia, że produkty pochodzą z Wielkiej Brytanii lub jednego z państw UE. Zasada jest zbliżona do naliczania cła w Unii Europejskiej.

Kiedy płacimy cło z UE? Właśnie wówczas, gdy towar został wyprodukowany w kraju nie należącym do wspólnoty.

Przeczytaj także: