W dzisiejszych czasach coraz chętniej korzystamy ze sklepów internetowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych. O ile w przypadku tych pierwszych zasady zakupu są jasne, tak w przypadku przesyłek międzynarodowych musimy się liczyć z tym, że możemy zostać obciążeni obowiązkiem zapłaty cła. Jak tego uniknąć? Czy cło dotyczy także usług realizowanych na terenie Unii Europejskiej?

Czym jest cło

Cło to opłata, która jest nakładana na odbiorcę przesyłki z zagranicy, jeżeli wartość przesyłanego towaru jest uznawana za wysoką. Nie oznacza to jednak, że za dwie przesyłki o takiej samej wartości  zapłacilibyśmy tyle samo cła. Różnice wynikają z tego, że wysokość cła jest różna dla konkretnych produktów – dla niektórych jest zerowa, zaś dla innych wynosi aż 8%.

Cłem najczęściej obciążane są towary z Chin czy USA, których wartość przekracza 45 euro. Aby sprawdzić, jakiej wysokości cło będziemy musieli zapłacić, warto skorzystać z systemu Isztar, który jest oficjalną informacją taryfową Urzędu Celnego. O wysokości cła zawsze decyduje jednak Urząd Celny, więc nie można się sugerować tylko i wyłącznie tym, co tam przeczytamy.

Przesyłki międzynarodowe na terenie UE

Jeżeli planujesz wysłać paczkę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do jednego z krajów UE, nie musisz obawiać się, że zostanie ona w jakikolwiek sposób obciążona cłem. Przesyłki międzynarodowe na terenie Unii Europejskiej nie podlegają tej opłacie! W tym wypadku jednak musimy liczyć się z tym, że ceny za wysyłkę mogą się znacząco od siebie różnić. W przypadku przesyłek międzynarodowych warto skorzystać z usług Sendit.pl. Jesteśmy serwisem, dzięki któremu możemy wybrać najlepszą ofertę cenową spośród tych dostępnych na rynku, a więc koszty które poniesiesz w związku z przesyłaniem towaru będą najniższe z możliwych.

Jak uniknąć cła

Decyzję o tym kto musi zapłacić cło podejmuje Urząd Celny. Jeżeli paczki zamawiamy okazjonalnie, a ilości w nich zawarte są ewidentnie ilościami przeznaczonymi do użytku własnego, a nie na handel, Urząd Celny może nas zwolnić z konieczności uiszczenia cła. Należy także pamiętać, że nie wszystkie towary mogą być przesyłane – zawartością paczki nie może być alkohol ani tytoń, problematycznym może także okazać się przesyłanie perfum.

Zdarza się także, że paczki są zatrzymywane przez Urząd Celny, a odbiorca jest zobowiązany złożyć wyjaśnienia w sprawie przesyłki, inaczej nie może jej odebrać i tym samym, wróci ona do nadawcy. Możemy w takim wypadku mieć problem z odzyskaniem pieniędzy, szczególnie wtedy, gdy zamawiamy towar z krajów azjatyckich.

Warto szukać alternatyw dla zakupów z USA czy Chin na europejskim rynku. Jest wiele sklepów internetowych na terenie Europy, które zajmują się importowaniem rzeczy z krajów spoza Unii. Dzięki temu, że są one „pośrednikami” w całej transakcji mamy pewność, że nasza przesyłka międzynarodowa będzie nas kosztowała dokładnie tyle, ile sobie zaplanowaliśmy. Szczególnie przy zakupie towarów o bardzo wysokiej wartości takie rozwiązanie będzie najbardziej opłacalnym.

Przeczytaj także: