Wysyłka mebli kurierem może wydawać się szalonym pomysłem choćby ze względu na gabaryty poszczególnych mebli. Jednak jest jak najbardziej możliwa. Podpowiadamy, jakie meble można wysłać kurierem i jak przygotować je do wysyłki.

Błyskawiczny rozwój rynku e-commerce sprawił, że wzrosło także zapotrzebowanie na usługi kurierskie. My konsumenci przyzwyczailiśmy się z kolei do tego, że przy pomocy firmy kurierskiej można nadawać już prawie wszystko. Niektóre towary znajdują się oczywiście na liście zakazanych w transporcie, ale większość bez problemu mieści się w standardach tradycyjnej usługi kurierskiej. 

Jak to jest z meblami, którymi handel kwitnie w internecie nie tylko przez e-sklepy, ale również na lokalnych serwisach ogłoszeniowych i marketplace?

Czy można wysłać meble kurierem?

Kwestia wysyłki mebli kurierem rodzi wiele pytań, zwłaszcza w przypadku mebli o dużych gabarytach oraz tych, których nie da się rozkręcić na mniejsze części. Zgodnie z listą towarów zakazanych w wysyłce większość Przewoźników nie ma problemu z przewozem mebli, o ile naturalnie da się je rozkręcić i spakować do kartonów, albo umieścić zgodnie ze standardami kurierskimi na palecie. Jedynie FedEx Polska informuje, że z usług krajowych wyłączona zostaje wysyłka “mebli złożonych – łóżek, kanap, wersalek, foteli”, a także “wanien, zlewów, kabin prysznicowych, płytek, ceramiki, szyb, luster, blatów, witryn, lamp i żyrandoli”. Oznacza to, że niemożliwa jest np. wysyłka złożonego fotela kurierem na palecie.

Przeczytaj także: Jak zapakować fotel do wysyłki kurierskiej?

Zgodnie z powyższym – tak, meble można wysyłać większością firm kurierskich. Kluczowym w tej kwestii jest jednak właściwe zapakowanie ich do transportu.

Jak przygotować meble do wysyłki kurierem?

Jeśli właśnie sprzedałeś nieużywany mebel przez platformę aukcyjną lub Facebooka i chcesz wysłać go kurierem, musisz wiedzieć, że najważniejsze jest właściwe przygotowanie go do transportu. Od niego zależy nie tylko to, czy paczka z meblem dotrze do Odbiorcy nieuszkodzona, ale także ile za nią zapłacisz. 

Każdy mebel, który da się rozkręcić na mniejsze części, spakuj do kartonu o kształcie prostopadłościanu. Karton musi być odpowiednio mocny, zwłaszcza jeśli ma zawierać cięższy element. Następnie zmierz jego długość, szerokość i głębokość, a także sprawdź wagę. Jeśli zmieszczą się one w wymiarach dopuszczalnych do wysyłki przez konkretną firmę kurierską, możesz nadać mebel przesyłką standardową. W przypadku, gdy wymiary mebla i jego waga przekraczają dopuszczalne, albo nie masz możliwości spakowania go do kartonu (lub po zapakowaniu karton nie będzie regularnym prostopadłościanem – wybrzuszenia, wystające elementy), twoja przesyłka będzie przesyłką niestandardową.

Przeczytaj także: Czym różni się paczka standardowa od niestandardowej? Sprawdzone sposoby na uniknięcie dodatkowych kosztów

Meble, których nie można rozkręcić na mniejsze części, a więc trzeba nadać je w całości – mogą być wysłane jako przesyłka paletowa. Ale pod warunkiem, że spełnią wymogi firm kurierskich w tym zakresie, czyli: mebel nie będzie wystawał poza obrys palety, będzie na niej solidnie przymocowany, a waga całościowa nie przekroczy dopuszczalnej przez Przewoźnika w standardzie przesyłki paletowej.

Jak wysłać łóżko kurierem?

Wysyłka łóżka kurierem to temat często przewijający się przez fora firm kurierskich. Każde łóżko, które można rozkręcić na części pierwsze i spakować je w karton o kształcie prostopadłościanu, można nadać firmą kurierską. Łóżka o większych wymiarach można nadać w ten sposób np. kurierem UPS, gdzie dopuszczalna długość paczki w usłudze standardowej wynosi 270 cm, a dopuszczalna suma długości i obwodu paczki (wzór: długość+(2 x wysokość + 2 x szerokość)) – 300 cm.

Przeczytaj także: Jak wysłać biurko kurierem?

Jak wysłać łóżeczko dziecięce kurierem?

W internecie bardzo często sprzedajemy także przedmioty dla dzieci, z których nasze pociechy już wyrosły. W ten sposób można dać im drugie życie. Popularne w internetowej odsprzedaży są zwłaszcza łóżeczka dla dzieci, z których ze względu na niewielkie wymiary dzieci szybko wyrastają. 

Wysyłka łóżeczka dziecięcego kurierem odbywa się na tej samej zasadzie, co wysyłka innych mebli. Jeśli da się je rozkręcić na części pierwsze i zapakować w karton o kształcie prostopadłościanu, który mieści się w dopuszczalnych przez Przewoźnika wymiarach i wadze, nie będzie problemu z nadaniem przesyłki. 

Wysyłka mebli – DPD

Kurierem DPD możesz nadać meble, które po zapakowaniu:

 • nie są cięższe niż 50 kg – przy czym waga powyżej 31,5 kg wymaga pomocy kurierowi przy jej załadunku oraz pomocy Odbiorcy przy jej rozładunku;
 • nie są dłuższe niż 175 cm, a suma wymiarów (wysokość, długość, szerokość) wynosi 300 cm;
 • mieszczą się w obrysie palety i nie przekraczają wagowo 700 kg.

Każde przekroczenie tych wartości oraz inny sposób zapakowania paczki niż karton o kształcie prostopadłościanu będą traktowane przez Przewoźnika jako przesyłka niestandardowa i odpowiednio droższe.

Wysyłka mebli – Poczta Polska Ekspres 24

Przez usługę Ekspres 24 możesz nadać meble, które po zapakowaniu:

 • nie są cięższe niż 30 kg;
 • nie są dłuższe niż 150 cm, a dopuszczalna suma wymiarów (wysokość + długość + szerokość) wynosi 250 cm.

Każde przekroczenie wartości wymiarowych bądź inny sposób zapakowania paczki będą potraktowane przez Przewoźnika jako przesyłka niestandardowa i odpowiednio droższe.

Wysyłka mebli – InPost Kurier

Za pośrednictwem usługi InPost Kurier możesz nadać meble, które po właściwym zapakowaniu:

 • nie są cięższe niż 50 kg (przy czym jeżeli waga gabarytowa przekracza 70 kg, Przewoźnik będzie traktował i wyceniał taką paczkę gabarytową, jako przesyłkę paletową);
 • nie są dłuższe niż 200* cm, a suma wymiarów (wysokość, długość, szerokość) to 220 cm.

* długość 200 cm to maksymalna długość paczki dopuszczona do przewozu za pośrednictwem kuriera InPost. Przy czym przesyłki o długości większej niż 120 cm Przewoźnik uznaje za niestandardowe i nalicza dodatkową opłatę.

Każde przekroczenie wartości wymiarowych bądź inny sposób zapakowania paczki będą potraktowane przez Przewoźnika jako przesyłka niestandardowa i odpowiednio droższe.

Wysyłka mebli – Poczta Polska Kurier 48

Kurier 48, usługa Poczty Polskiej dopuszcza przewóz mebli po właściwym zapakowaniu, jeśli:

 • nie są cięższe niż 30 kg;
 • nie są dłuższe niż 150 cm, a dopuszczalna suma wymiarów (wysokość+długość+szerokość) to 250 cm.

Każde przekroczenie wartości wymiarowych bądź inny sposób zapakowania paczki będą potraktowane przez Przewoźnika jako przesyłka niestandardowa i odpowiednio droższe.

Wysyłka mebli – UPS

Kurier UPS przewiezie zapakowane we właściwy sposób meble, które:

 • nie są cięższe niż 70 kg;
 • nie są dłuższe niż 270 cm, a dopuszczalna suma długości i obwodu wynosi 300 cm.

Za każdy element niestandardowy, na przykład przekroczenie dopuszczalnej wagi lub wymiarów, a także inne opakowanie paczki niż karton o kształcie prostopadłościanu naliczana jest dodatkowa opłata zgodnie z cennikiem.

Jak zabezpieczyć meble do wysyłki kurierem?

Jeśli zdecydujesz się wysłać meble kurierem i oferta wybranego Przewoźnika dopuszcza taką paczkę do transportu, musisz właściwie zabezpieczyć elementy w paczce. Dzięki temu unikniesz ich uszkodzenia. Najprostszym sposobem jest owinięcie każdego przedmiotu folią stretch lub bąbelkową, a także wypełnienie pustych przestrzeni w kartonie specjalnymi wypełniaczami (np. poduszkami powietrznymi) lub starymi gazetami albo materiałami. 

Przeczytaj także: Czym wypełnić paczkę do wysyłki kurierem? 9 sposobów

Jeśli w zestawie mebli znajdują się elementy szklane, najpierw upewnij się, że Przewoźnik dopuszcza je do transportu, a następnie dokładnie zabezpiecz je grubą warstwą folii bąbelkowej. 

Nie wiesz, czy możesz nadać konkretny mebel kurierem? Napisz do nas przez formularz kontaktowy.