Zdarza ci się wysyłać paczki kurierem? Jeśli tak, z pewnością wiesz, jak bardzo problematyczna może być kwestia wypełnienia pudełka. Podpowiadamy co zrobić, jeśli chcesz nadać paczkę, a nie masz pod ręką profesjonalnego wypełnienia do paczek. 

Po co używać wypełniaczy do paczek?

Wypełniacze do paczek – zarówno profesjonalne, jak i te zrobione własnoręcznie to stanowią ochronę przedmiotów, które znajdują się wewnątrz pudełka. Wypełniacze przede wszystkim minimalizują przemieszczanie się towaru w środku, dzięki czemu nie jest on poddawany wstrząsom oraz nie uszkodzi się podczas gwałtownej zmiany pozycji paczki, na przykład na sortowni. Wypełniacze do paczek ograniczają też kruchość paczki i sprawią, że jest ona mniej podatna na zgniecenia czy wgniecenia. 

Jakich wypełniaczy do paczki użyć, aby jej zawartość była bezpieczna?

4 najpopularniejsze wypełniacze do paczek, które możesz kupić

Popyt rodzi podaż, a potrzeba daje rozwiązanie. Odkąd wysyłanie paczek stało się popularne i coraz powszechniej stosowane, nauczyliśmy się, że ich zawartość – aby dotarła w całości – musi być właściwie zabezpieczona. Na rynku pojawiło się wiele sklepów oferujących profesjonalne wypełnienia do paczek, dzięki czemu dziś nasze przesyłki mogą być właściwie zabezpieczone. Co oferuje rynek?

Wypełnienie paczki folią bąbelkową (folią pęcherzykową)

Jedno z najbardziej popularnych wypełnień przesyłek. Można nią zabezpieczać właściwie wszystko – od delikatnych kosmetyków (na przykład palety z cieniami) po meble, urządzenia AGD i RTV oraz wiele, wiele innych. Folia bąbelkowa jest wodoszczelna i wytrzymała, a więc doskonale zabezpieczy zawartość paczki przed wstrząsami, zarysowaniami czy zamoczeniem. 

Folię bąbelkową, którą znajdujemy w paczkach, warto gromadzić – można ją wykorzystać podczas innych przesyłek, dzięki czemu ograniczamy produkcję śmieci. Dlaczego to takie ważne? Folię bąbelkową bardzo ciężko się recyklinguje, a więc zamiast przetworzyć ją i wykorzystać na nowo, najpewniej skończy ona w spalarni śmieci albo na śmietnisku, zatruwając środowisko naturalne.

Chipsy styropianowe

Chipsy styropianowe, choć póki co rzadko stosowane, służą do wypełnienia pustych miejsc wewnątrz kartonu w przesyłką. Dzięki temu produkt wysyłany paczką jest ustabilizowany i nie będzie się po niej przemieszczać, a więc jest ogromna szansa, że dotrze do Odbiorcy w całości. W paczce wypełnionej chipsami styropianowymi można wysyłać przedmioty o złożonych kształtach, ponieważ ze względu na drobną gramaturę, chipsy doskonale dostosowują się do każdej formy.

Co więcej, chipsy styropianowe również można wykorzystywać ponownie – warto o tym pamiętać, ponieważ tak jak w przypadku folii bąbelkowej, chipsy styropianowe ciężko jest zrecyklingować. 

Papier pakowy

W zależności od gramatury (grubości) papier pakowy to świetne zabezpieczenie przesyłek zawierających nawet delikatne przedmioty. Do produkcji papieru pakowego wykorzystuje się zwykle papier pochodzący z recyklingu, a po zużyciu papieru pakowego – można go poddać recyklingowi ponownie. 

Papier pakowy można wykorzystać do wypełnienia pustego miejsca w kartonie, ale także do owinięcia lub przełożenia w nim przedmiotów delikatnych. Papier pakowy doskonale tłumi uderzenia.

Poduszki powietrzne

Poduszki powietrzne doskonale wypełnią wolne przestrzenie w kartonie oraz zabezpieczą twoją przesyłkę, jeśli tylko nie jest ona zbyt ciężka i nie ma ostrych krawędzi, które mogą uszkodzić dmuchaną poduszkę. Dzięki poduszkom powietrznym można zamortyzować zawartość paczki podczas jej drogi do Odbiorcy. Co więcej – poduszki powietrzne przeznaczone do paczek produkowane są zwykle z materiałów pochodzących z recyklingu, a więc można ich użyć ponownie lub zrecyklingować.

Przeczytaj także: Poradniki pakowania Sendit

Czym wypełnić paczkę? 5 domowych sposobów

Jeśli nadajesz paczki rzadko lub raz na jakiś czas, mówiąc wprost – szkoda pieniędzy na profesjonalne wypełnienia do paczek. Tym bardziej, że są one pakowane po kilkadziesiąt sztuk, a do wysłania jest… jedna paczka. Czym można zabezpieczyć jej zawartość?

Korki od wina

Lampka czerwonego wina wypita wieczorem ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a korki po wypitym winie warto gromadzić “na potem”. Doskonale nadadzą się one do wypełnienia paczki, amortyzując jej zawartość oraz zabezpieczając ją przed przesuwaniem się i uszkodzeniem. Zwłaszcza, jeśli wysyłasz w paczce cięższe przedmioty.

W podobny sposób możesz też wykorzystać nakrętki po napojach.

Stare, pomięte gazety

Kolejnym pomysłem na wypełnienie paczki tym, co jest “pod ręką”, są stare gazety. Zwinięte w kulkę pojedyncze strony gazet zapełnią pustą przestrzeń w kartonie i zabezpieczą wysyłany przedmiot przed przemieszczaniem się. Niestety, sprawdzą się jedynie podczas wysyłania w paczce lżejszych produktów oraz takich, które mają solidne opakowanie od producenta.

Podarte kartony

Kartony po butach, po sprzętach AGD i RTV czy wreszcie po innych przesyłkach często zalegają w piwnicy lub garażu miesiącami. Możesz dać im drugie życie i zabezpieczyć nimi zawartość nadawanej paczki. Wystarczy podrzeć karton na mniejsze kawałki lub zgiąć go tak, by po włożeniu do paczki sztywno trzymał wysyłany przedmiot na właściwym miejscu. 

Stare ubrania

Stare ubrania lub materiały również sprawdzą się jako wypełnienie paczki – wykorzystaj je na trzy sposoby. Skrawkami materiałów możesz kilka razy owinąć szczelnie wysyłany przedmiot, dzięki czemu zyska on amortyzację i ochronę przed uszkodzeniami. Możesz także pociąć materiał na mniejsze kawałki i użyć ich jako wypełnienie paczki – podobnie jak styropianowe chrupki. Trzecim sposobem jest zwinięcie materiału i wyłożenie nim pustych miejsc w kartonie.

Resztki folii

Za wypełnienie paczki mogą posłużyć także resztki folii, które pozostały po poprzedniej przesyłce lub zalegają w kuchennej szufladzie. Pamiętaj, aby były one czyste i suche, inaczej mogą uszkodzić wysyłany przedmiot. Folia dobrze tłumi uderzenia i w łatwy sposób się kształtuje, dzięki czemu dopasuje się do zawartości paczki.

Podsumowanie

Pamiętaj, że przesyłkę warto odpowiednio zabezpieczyć nie tylko z zewnątrz, ale i od wewnątrz. Przedmiot, który znajduje się w paczce, nie powinien przylegać bezpośrednio do ścianek pudełka ani ocierać się o inne elementy paczki, jeśli są one podatne na uszkodzenia. Im lepiej wypełnisz pudełko z przesyłką, tym mniej będzie ona narażona na uszkodzenie podczas transportu.