Chcesz wysłać kurierem szkło? Transport kurierski uchodzi za stosunkowo szybki, tani i bezpieczny. Na co zwrócić uwagę, wysyłając szkło kurierem i co można umieścić w paczce, a jakich produktów się wystrzegać? Podpowiadamy! 

Wysyłka szkła kurierem jest problematyczna

Szklane przedmioty, ze względu na swoją delikatność, wymagają szczególnego traktowania choćby ze względu na to, że łatwo je uszkodzić. Wysyłanie ich w paczce kurierskiej to więc spore ryzyko, że dotrą do Odbiorcy uszkodzone. Paczka ze szkłem jest również problematyczna pod względem reklamacyjnym – trudno jest ustalić sprawcę uszkodzenia jej zawartości. Ze względu na to, że trudno wskazać dokładny moment uszkodzenia zawartości przesyłki (czy szklany produkt został wysłany będąc już uszkodzonym, czy został uszkodzony w transporcie, czy może podczas otwierania przesyłki przez Odbiorcę), reklamacja uszkodzonej paczki jest wyjątkowo trudna. Dlatego przesyłki ze szkłem są wyzwaniem zarówno pod względem pakowania, jak i transportu dla firmy kurierskiej, która zdecyduje się taką paczkę dostarczyć.

Szkło kurierem. Jak przygotować i zabezpieczyć paczkę ze szkłem?

Podobnie jak w większości przesyłek, wysyłka szkła kurierem może zakończyć się powodzeniem jeśli zadbasz o właściwy sposób jej przygotowania oraz zabezpieczenia. To, jak to zrobisz, jest zależne od rodzaju produktu, który chcesz wysyłać.

Jeśli w przesyłce znajdują się produkty zawierające szklane elementy, każdy z nich zabezpiecz grubą warstwą folii bąbelkowej. Umieść zabezpieczony produkt w kartonie i jak szczelnie obłóż go miękkim wypełnieniem. Upewnij się, że zawartość kartonu nie przesuwa się w nim oraz ma kilka centymetrów odległości do boków kartonu – tzw. bufor bezpieczeństwa.

Innym sposobem na przygotowanie paczki ze szkłem – jeśli wysyłasz produkt w 100 proc. wykonany ze szkła – są piankowe lub styropianowe wytłaczanki. Ich produkcją na zamówienie zajmują się firmy tworzące opakowania na zamówienie. Zamówienie wytłaczanki jest jednak problematyczne ze względu na czas oczekiwania na jej realizację. 

Przygotowaną i solidnie zabezpieczoną od wewnątrz przesyłkę zabezpiecz także z zewnątrz. Użyj do tego naklejek ostrzegawczych z wizerunkiem szkła oraz z napisami “Ostrożnie!” i “Szkło”.

Przeczytaj także: Oznaczenia na paczkach kurierskich – co oznaczają i kiedy ich używać? [INFOGRAFIKA]

Jak wysłać paczkę ze szkłem?

Jeśli zamierzasz nadać paczkę zawierającą szkło, wybierz opcję przesyłki specjalnej. Dzięki temu twoja paczka podczas transportu będzie traktowana delikatniej. Nadając szkło kurierem możesz także skorzystać z usługi wysyłki za pobraniem. Polega ona na tym, że Odbiorca płaci za przesłany produkt dopiero po otwarciu przesyłki w obecności kuriera i upewnieniu się, że dotarła ona w nienaruszonym stanie. 

Przeczytaj także: Kody pocztowe – jak sprawdzić? Zapis kodów pocztowych w Polsce i za granicą

Jaką firmą kurierską wysłać szkło?

To zależy tak naprawdę od tego, co właściwie chcesz umieścić wewnątrz paczki. Większość firm kurierskich produkty wykonane w 100 proc. ze szkła umieściła na liście towarów zakazanych w transporcie. Oznacza to, że nie obsłuży ich w ramach swoich usług. Dotyczy to jednak przeważnie produktów szklanych o dużych gabarytach, na przykład szyb samochodowych, kabin prysznicowych itp. Ze względu na spore rozmiary, takie produkty wymagają znacznie więcej uwagi oraz pracy podczas sortowania czy transportu, a także podczas przenoszenia ich z miejsca na miejsce. Jeśli chcesz wysłać kurierem niewielkie szklane produkty, na przykład szklany kubek, świecznik, albo produkt w którym szkło stanowi tylko jeden z wielu elementów, możesz bez obaw korzystać ze standardowych usług kuriera. Pamiętaj tylko o odpowiednim zabezpieczeniu przesyłki od wewnątrz oraz z zewnątrz. 

Przeczytaj także: Darmowy e-book “Jak pakować? Poradnik pakowania przesyłek kurierskich”!