Nadając przesyłkę, musisz zadbać o odpowiednie zapakowanie wysyłanego towaru. To niezwykle istotna kwestia, która zmniejszy ryzyko uszkodzenia paczki w trakcie transportu czy podczas sortowania. O czym należy pamiętać, aby przesyłka bezpiecznie dotarła do odbiorcy pod wskazany adres?

Zgodnie z Prawem przewozowym, nadawca lub adresat mają prawo zgłoszenia firmie kurierskiej roszczeń w razie uszkodzenia przesyłki. To, jak reklamacja zostanie rozpatrzona, w dużej mierze zależy od jakości zapakowania transportowanych towarów. Dlatego istotną rolę odgrywa prawidłowe pakowanie.

Podstawowe zasady pakowania przesyłek standardowych

Pakowanie przesyłek o standardowych rozmiarach sprowadza się właściwie do kilku zasad. Ważne jest to, aby wytrzymałość opakowania zewnętrznego była dostosowana do wagi oraz rodzaju pakowanego przedmiotu.

Ponadto trzeba pamiętać o tym, by:

  • do pakowania wykorzystać karton o odpowiednich rozmiarach – jeśli będzie za mały, wówczas istnieje ryzyko uszkodzenia pudełka;
  • wypełnić wolną przestrzeń paczki – dzięki temu zawartość nie będzie się przemieszczać; do tego celu możesz wykorzystać papier, folię stretch, folię bąbelkową, specjalne wypełniacze;
  • w foliowe opakowanie zapakować wyłącznie te produkty, które nie wymagają solidnego zabezpieczenia – np. odzież,
  • z opakowania usunąć poprzednie oznaczenia, nieaktualne listy przewozowe, niepotrzebne naklejki itp.

Sprawdź, czy po zapakowaniu przesyłka ma regularne kształty. Jeśli nie, postaraj się to zmodyfikować, np. poprzez wykorzystanie kartonu.

Najważniejsze zasady pakowania przesyłek niestandardowych

Mianem przesyłek niestandardowych określa się paczki, które zapakowane są w inny sposób niż karton o regularnym kształcie.

Pakując przesyłkę niestandardową, pamiętaj o:

  • wykorzystaniu szczelnego opakowania, np. kartonowego – ważne jest, by jego wytrzymałość była dopasowana do wagi towaru;
  • użyciu dodatkowych elementów zabezpieczających krawędzie i wystające części przesyłki – przydadzą się np. profile czy wypełniacze;
  • użyciu opakowania foliowego do zabezpieczania tkanin – jest to ważne np. w przypadku wysyłania mebli tapicerowanych.

Zasady pakowania przesyłek paletowych

W przypadku przesyłek paletowych należy pamiętać o takim zapakowaniu całości, aby żadna z paczek nie wystawała poza krawędzie palety.

Trzeba zadbać również o to, aby ciężar ładunku był równomiernie rozłożony – środek ciężkości musi znaleźć się w centralnym miejscu.

Na koniec całą paletę należy owinąć folią stretch oraz taśmami bindującymi.

Wysyłasz delikatne przedmioty? Zaznacz to!

Nadawca musi wykazać się dużą precyzją, aby zapakować przedmioty podatne na uszkodzenia. Dotyczy to przede wszystkim towarów ze szkła, ceramiki itp. To bardzo ważne, ponieważ – zgodnie z obowiązującymi przepisami – firma kurierska może nie uznać reklamacji w przypadku uszkodzenia przedmiotów szczególnie narażonych na szkody.

Jeśli wysyłasz szkło lub inne produkty wykonane z kruchych materiałów, zapakuj je w karton. Wybierz opakowanie bardzo sztywne i składające się z kilku warstw. Każdy z przedmiotów owiń folią bąbelkową. Środek wyłóż dodatkowym materiałem amortyzującym, np. styropianowymi kulkami, pociętą gąbką.

Karton należy oznaczyć specjalnymi naklejkami typu: „ostrożnie, szkło!”, „ostrożnie!” itp. Należy jednak pamiętać, że oznaczenie paczki w taki sposób sprawia, że przez niektórych przewoźników paczka może zostać uznana za niestandardową – warto sprawdzić, czy dostawca ma w regulaminie przewozu przesyłek taki zapis. Ostatnią czynnością jest zaklejenie paczki mocną taśmą – tak, aby przesyłka nie otworzyła się podczas transportu. Dzięki usłudze, jaką jest śledzenie przesyłek możesz zaś obserwować drogę, jaką przebywa Twoja paczka i poczuć, że masz pełną kontrolę nad jej bezpiecznym dostarczeniem.