Jeśli wysyłasz kurierem delikatne przedmioty z pewnością chcesz, by paczka podczas drogi do Odbiorcy była traktowana ostrożnie. Właściwe wypełnienie paczki i zabezpieczenie zawartości to jedno. Równie istotne jest oznaczenie przesyłki z zewnątrz przy pomocy symboli naklejanych na paczki. Co oznaczają te symbole i kiedy ich używać?

Bądź ostrożny!

Nie tylko szkło, ale też inne delikatne, kruche czy wymagające szczególnego traktowania przedmioty. W paczkach kurierskich nadajemy – a raczej próbujemy nadać naprawdę wszystko. Tymczasem nie każdy wie, że wiele z tych delikatnych przedmiotów znajduje się na liście towarów zakazanych w wysyłce lub wymaga szczególnego traktowania, a więc i specjalnej usługi kurierskiej. Jeśli nadamy je usługą standardową, musimy liczyć się z tym, że podczas transportu zawartość paczki może ulec zniszczeniu, a wtedy nie przysługuje nam prawo do reklamacji szkody. 

Wypełnienie paczki to podstawa 

Niezależnie od tego, czy w paczce kurierskiej wysyłasz delikatne przedmioty, czy te o wyższej odporności na uszkodzenia, wypełnienie kartonu pozwoli ci uniknąć nieprzyjemności, związanych z uszkodzeniem zawartości przesyłki. 

Przeczytaj także: Czym wypełnić paczkę do wysyłki kurierem? 9 sposobów

Pamiętaj także o zabezpieczeniu każdego z produktów, znajdujących się w kartonie. W zależności od tego, co wysyłasz, do zabezpieczenia wykorzystaj oryginalne opakowania producenta, stare gazety, materiały lub folię bąbelkową. Jeśli nie wiesz, jak przygotować paczkę kurierską, skorzystaj z naszych poradników pakowania.

Po co umieszczać naklejki ostrzegawcze na paczkach?

Z pewnością zastanawiasz się nad sensem naklejenia naklejki ostrzegawczej na paczce, w przypadku gdy wyjątkowo solidnie zabezpieczasz przecież zawartość przesyłki. Odpowiedź jest prosta – naklejki ostrzegawcze na paczce mają zwrócić uwagę kuriera oraz osób pracujących na sortowni lub magazynie. Dzięki temu będą obchodzić się z twoją paczką delikatniej i ostrożniej.

Co oznaczają symbole naklejane na paczki?

Zanim przejdziemy do opisu poszczególnych informacji, które można znaleźć na naklejkach, musisz wiedzieć, że nie są one standaryzowane. Oznacza to tyle, że mimo tej samej informacji, naklejki od dwóch innych producentów mogą się różnić. W dodatku producenci naklejek co jakiś czas wprowadzają na rynek coraz nowsze rozwiązania graficzne i informacyjne, wykorzystywane przy produkcji naklejek informacyjnych. Poniżej znajdziesz ich opis, ale pamiętaj, że warto korzystać z tych najbardziej znanych komunikatów, aby obsługa firmy kurierskiej wiedziała co one oznaczają i jak obchodzić się z tak oznakowaną przesyłką.

Napis „Góra/Dół” lub strzałki oznaczające sposób orientacji przesyłki

Tę naklejkę stosuj do oznakowania paczki, gdy jej zawartość musi podczas transportu do Odbiorcy być w określonej pozycji (pionowej lub poziomej). Na przykład wtedy, gdy w paczce znajduje się coś, co mogłoby się rozsypać – doniczka z kwiatkiem (o ile korzystamy z odpowiedniej do tego usługi kurierskiej).

Napis „Nie przewracać”

Taką naklejkę możesz umieścić na paczce, która powinna być transportowana w określonej pozycji. Stosuj ją w połączeniu w naklejką “Góra/Dół” lub ze strzałkami.

Napis „Nie piętrować” lub symbol palet postawionych jedna na drugiej

Takie naklejki mają cel podobny do naklejek “Ostrożnie” oraz “Uwaga szkło”. Stosuje się je na paczkach, których zawartość jest krucha, delikatna i mogłaby ulec uszkodzeniu, jeśli postawi się na niej inny, ciężki pakunek.

Napis „Ostrożnie”

Naklejkę z taką informacją przykleja się na paczkach z delikatną zawartością (na przykład szkłem czy produktami kruchymi), a także na tych, w których przewozi się rośliny czy żywe zwierzęta – o ile specjalna usługa kurierska na to zezwala. 

Przeczytaj także: 

Napis „Keep dry” lub symbol kropli deszczu spadających na parasol

Naklejki z tą symboliką używaj podczas wysyłki produktów, które podczas transportu nie mogą zamoknąć i muszą być transportowane w suchym miejscu – na przykład dekoracyjne plakaty, zdjęcia czy dokumenty. 

Napis „Fragile” lub napis „Uwaga szkło” lub symbol ukruszonego kieliszka

Takie ostrzeżenia należy umieszczać na paczkach zawierających delikatne produkty, na przykład wykonane ze szkła. Dodatkowo paczkę z tą zawartością można oznaczyć naklejką “Ostrożnie”.

Napis “Przy odbiorze sprawdzić zawartość przesyłki w obecności przewoźnika/kuriera”

Naklejka z taką informacją jest przeznaczona dla Odbiorcy paczki, jeśli stan zawartości przesyłki powinien być sprawdzony w obecności kuriera. Stosuje się ją między innymi w przypadku paczek z delikatną zawartością, która mogłaby zostać uszkodzona podczas transportu.

Napis “Pobranie” lub symbol portfela z monetami

Paczka z takimi oznaczeniami to paczka, za którą Odbiorca płaci dopiero przy odbiorze od kuriera. 

Inne symbole na paczkach

Na paczkach kurierskich możesz spotkać się także z oznaczeniami innymi niż wyżej wymienione. Do tej grupy należą choćby naklejki “Dokumenty w środku”, “Sobota”, “Odbiór własny” czy “Zastrzeżenie doręczenia”.

Inne sposoby na oznaczenie przesyłki kurierskiej

Oprócz naklejek najczęstszą formą oznakowania paczki jest taśma, zabezpieczająca karton przed otwarciem. Producenci taśm drukują na nich najpopularniejsze napisy i symbole, na przykład “Nie rzucać”, “Ostrożnie” czy symbol kropli deszczu spadających na parasol. 

Pamiętaj, że niektóre paczki z dodatkowymi oznaczeniami są traktowane przez niektóre firmy kurierskie jako paczka niestandardowa (na przykład przez Pocztę Polską). Przez platformę Sendit.pl nie można nadawać paczek niestandardowych wspomnianą Pocztą Polską, ale taką usługę oferują inni współpracujący z nami Przewoźnicy. Przed nadaniem paczki niestandardowej upewnij się więc, czy dana firma kurierska dopuszcza taką możliwość oraz sprawdź, ile będzie to kosztować w cenniku Sendit.pl.

Uznanie paczki za niestandardową jest równoznaczne z dodatkową, choć zwykle niewielką opłatą. Jeśli jednak zawartość przesyłki wymaga delikatniejszego lub specjalnego traktowania, dla spokoju sumienia warto dołożyć kilka złotych więcej i cieszyć się brakiem nieprzyjemności podczas wysyłki paczki.