Wysyłka dokumentów kurierem to częsta myśl w przypadku, gdy nie można zrobić tego online. Ten pomysł wydaje się wygodny i prosty do wykonania, ale czy na pewno zgodny z regulaminami Przewoźników? Jeśli zastanawiasz się, jak wysłać dokumenty kurierem, najpierw upewnij się czy w ogóle możesz to zrobić.

Lista towarów zakazanych w wysyłce

Lista towarów zakazanych w wysyłce precyzyjnie określa, co można a czego nie wolno nadać w standardowej paczce kurierskiej. 

Jeśli chodzi o wysyłkę dokumentów kurierem, konkretną firmą kurierską nie można nadawać:

  • DPD Polska, Poczta Polska, UPS – dokumentów przetargowych, ofert handlowych, wypowiedzenia umów, dowodów tożsamości, papierów wartościowych (czeki, weksle, obligacje, bony skarbowe, znaczki skarbowe, winiety, akcje), innych dokumentów takich jak przedpłacone karty (pre-paid), książeczki oszczędnościowe;
  • FedEx Polska – zbywalnych papierów wartościowych, certyfikatów;
  • GLS Poland – dokumentów płatniczych, czeków, kart płatniczych lub kredytowych, druków akcyzy, papierów wartościowych, dokumentów przetargowych, ofert handlowych, dokumentów księgowych; 
  • InPost – papierów wartościowych, innych dokumentów o charakterze płatniczym.

Dokumenty, które nie podlegają ograniczeniom w transporcie, a więc nie znajdują się na liście towarów zakazanych w wysyłce, mogą być wysyłane kurierem lub pocztą praktycznie bez ograniczeń. 

Dlaczego firmy kurierskie nie chcą podejmować się wysyłki dokumentów kurierem?

Pierwszym z powodów niechęci Przewoźników do przyjmowania paczek z ważnymi dokumentami jest przede wszystkim brak stuprocentowej gwarancji, że dotrą one w całości do rąk Odbiorcy. Pamiętaj, że firmy kurierskie dokładają wszelkich starań do tego, aby każda paczka podczas całej drogi do Odbiorcy była bezpieczna. Czasami zdarzają się jednak sytuacje, w których paczka zostanie uszkodzona przez inne przesyłki lub zaginie. Jeśli znajdują się w niej ważne dokumenty (które są wykluczone z transportu), Przewoźnik niekoniecznie weźmie na siebie odpowiedzialność za straty.

Przeczytaj także: Planowany i gwarantowany termin dostarczenia przesyłki – czym się różnią?

Drugim z powodów, dla których lepiej nie nadawać ważnych dokumentów kurierem, jest terminowość dostarczenia przesyłek. Firmy kurierskie w swoich regulaminach jasno deklarują terminy gwarantowane, do których zobowiązują się dostarczyć przesyłkę do miejsca docelowego. Ale regulamin swoje, a życie swoje – czasami sytuacje dnia codziennego i wypadki losowe powodują, że paczka nie dotrze do Odbiorcy w wyznaczonym czasie. Co prawda jest możliwa reklamacja nieterminowości dostarczenia przesyłki i zwrot kosztów jej transportu, ale jeśli znajdują się w niej dokumenty terminowe, to stratni będą tak naprawdę ich Nadawca i Odbiorca. 

Przeczytaj także: Dlaczego twój kurier nie przyjechał? Odpowiadamy

Uszkodzenie lub zagubienie paczki z dokumentami wartościowymi pod względem unikalności, których nie można w żaden sposób odtworzyć, dokumentów terminowych, oryginałów, dokumentacji zawierającej dane osobowe oraz wrażliwe dane osobowe to szkoda nieproporcjonalna do kwoty, jaką można uzyskać podczas reklamacji nieudanej usługi.

Jak zabezpieczyć dokumenty do wysyłki kurierem?

Właściwe zabezpieczenie dokumentów do wysyłki kurierem to sprawa priorytetowa, jeśli chcesz, bo dotarły one do Adresata w całości. Aby ochronić je przed zamoczeniem, uszkodzeniem czy otwarciem przez osoby postronne, warto umieścić dokumenty w foliowej kopercie typu LDPE. Taka koperta ochroni papier także przed pogięciem.

Jakie dokumenty można wysłać kurierem? 

Wybraną firmą kurierską możesz wysłać dokumenty, które nie znajdują się u niej na liście przedmiotów zabronionych w transporcie. Niektórzy Przewoźnicy oferują także usługi specjalne, w których obsługują nawet ważne dokumenty (np. Poczta Polska – usługa “list wartościowy”). Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty można nadać przez Sendit.pl, skontaktuj się z naszym działem Współpracy z Klientem lub zadaj pytanie przez formularz kontaktowy Sendit.