Zastanawiasz się, jak wysłać wartościowe przedmioty kurierem i czy w ogóle to możliwe? Co to właściwie znaczy “wartościowy przedmiot” i jak ma się to do przepisów obowiązujących w poszczególnych firmach kurierskich? Podpowiadamy!

Wartościowy przedmiot – czyli… jaki?

Przedmioty wartościowe to takie, które mają wartość materialną – wynikającą nie tylko z użytych w produkcji cennych materiałów, ale i wieku, wyjątkowości, unikalności, rzadkości czy cech subiektywnych. Dlatego w gronie cennych przedmiotów znajdziemy zarówno dzieła sztuki, biżuterię czy papiery wartościowe, jak i bardzo stare fotografie lub pamiątki rodzinne, wyjątkowe ze względu na swoje pochodzenie czy wartość historyczną. Ale – wartościowym przedmiotem możemy też nazwać coś, co ma dla nas wartość sentymentalną. Jak wygląda wysyłka kurierska obu rodzajów przedmiotów wartościowych?

Wysyłka wartościowych przedmiotów – czego nie można umieścić w paczce?

Zanim zdecydujesz się nadać w paczce kurierskiej przedmiot, który spokojnie można zaliczyć do kategorii “wartościowy”, musisz wiedzieć, że Przewoźnicy wyszczególniają produkty, których przewozu z różnych względów nie chcą się podejmować. Wszystkie informacje znajdziesz na liście towarów zakazanych w wysyłce.

Do tych przedmiotów należą: 

 • DPD Polska, Poczta Polska, UPS – przedmioty o wyjątkowej wartości, np.: dzieła sztuki, antyki, kamienie szlachetne, złoto i srebro, biżuteria i zegarki na rękę o wartości przekraczającej 500 USD lub równowartości tej kwoty w lokalnej walucie, futra, kość słoniowa i wykonane z niej wyroby, papiery wartościowe, takie jak: czeki, weksle, obligacje, bony skarbowe, znaczki skarbowe, winiety, akcje oraz inne dokumenty takie jak przedpłacone karty (pre-paid) i książeczki oszczędnościowe;
 • FedEx Polska – przesyłki zawierające dzieła sztuki, antyki, kamienie i metale szlachetne w jakiejkolwiek postaci bądź formie, waluty, zbywalne papiery wartościowe, certyfikaty i jakiekolwiek walory zbywalne, a także przesyłki, których zadeklarowana wartość przekracza limity zakładu ubezpieczeń lub budzi wątpliwości, co do zgodności zawartości z zadeklarowaną wartością;
 • GLS Poland – gotówkę, znaki pieniężne, bony towarowe lub inne dokumenty płatnicze, czeki, karty płatnicze lub kredytowe, druki akcyzy, papiery wartościowe, metale lub kamienie szlachetne oraz wyroby z nich, wyroby jubilerskie, dzieła sztuki lub wyroby o wartości artystycznej, antyki, jak i inne rzeczy, których wartość wynika z ich wieku, rzadkości lub cech subiektywnych, przedmioty numizmatyczne lub zbiory filatelistyczne, znaki legitymacyjne, w tym bilety, dowody rejestracyjne lub związane z nimi naklejki, instrumenty muzyczne smyczkowe lub szarpane;
 • InPost – pieniądze, papiery wartościowe, inne dokumenty o charakterze płatniczym, przedmioty wartościowe (wyroby jubilerskie, dzieła sztuki, antyki, numizmatyki itp.).

Jeśli chcesz nadać za pośrednictwem brokera kurierskiego Sendit.pl przedmiot, który może być uznany za wartościowy, ale nie znajduje się na powyższej liście, zadaj pytanie przez formularz kontaktowy Sendit lub skontaktuj się z Działem Współpracy z Klientem.

Cenne przedmioty – które z nich można wysłać kurierem?

Wszystko zależy od tego, jakie przedmioty uznamy za cenne. Za pośrednictwem kuriera możesz nadać cenne dla siebie przedmioty, które przedstawiają wartość sentymentalną – na przykład rodzinne fotografie, prezenty od dzieci, itp. Pamiętaj, aby dobrze zabezpieczyć ważne dla siebie przedmioty, aby podczas transportu nie uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu. Jeśli kształt i wymiary zawartości przesyłki na to pozwalają – włóż je do kartonu o kształcie prostopadłościanu, a puste przestrzenie wypełnij.

Przeczytaj także: Czym wypełnić paczkę do wysyłki kurierem? 9 sposobów

Ubezpieczenie wartościowej przesyłki

Każda paczka, niezależnie od wybranego Przewoźnika, jest ubezpieczona gratis (w cenie za paczkę) do pewnej kwoty. W przypadku:

 • DPD – do 1000 zł, 
 • Poczta Polska Ekspres 24 – do 5000 zł, 
 • FedEx – do 1000 zł, 
 • InPost Paczkomaty – do 1000 zł, 
 • InPost Kurier – do 200 zł, 
 • Poczta Polska Kurier 48 – do 1000 zł, 
 • UPS oraz UPS Access Point – do 323 zł.

Jeśli zawartość przesyłki jest cenna w świetle prawa (i jest dopuszczona do przewozu) lub masz do niej ogromny sentyment, możesz i powinieneś ją dodatkowo ubezpieczyć. Zwłaszcza, jeśli wartość przedmiotu jest wyższa niż podstawowe ubezpieczenie, oferowane przez Przewoźników. Firmy kurierskie określają jednak górne granice kwot ubezpieczenia, których trzeba koniecznie przestrzegać. Wszystkie kwoty znajdziesz w cenniku Sendit, w zakładce “Usługi dodatkowe”. Jeśli wartość przedmiotu wysyłki jest wyższa niż wartość ubezpieczenia i można to udowodnić, firma kurierska nie pokryje strat związanych z uszkodzeniem lub zniszczeniem przedmiotu podczas transportu. Dlatego każdorazowo pamiętaj o dokumencie potwierdzającym wartość przedmiotu.

Przeczytaj także: Czy można ubezpieczyć przesyłkę? Jak to zrobić? Jakie daje to korzyści?

Jeśli chcesz nadać paczkę za pośrednictwem Sendit.pl i nie masz pewności, czy jej zawartość zalicza się do kategorii “wartościowe” w świetle regulaminów Przewoźników – napisz do nas przez formularz kontaktowy i zapytaj.