Chcesz wysłać paczkę? Zanim dotrze do adresata, musisz zadecydować o tym, w jaki sposób ją mu przekażesz. Metod wysyłki jest dość dużo.  Warto się przyjrzeć bliżej – zwłaszcza pod kątem czasu, jaki upłynie do momentu, w którym Twoja przesyłka dotrze do celu. Oto krótkie zestawienie, dzięki któremu poznasz dostępne opcje.

Gdybyś cofnął się w czasie mniej więcej do lat 90-tych, nie miałbyś przed sobą zbyt dużego wyboru, gdy chodzi o sposób wysyłki paczki. Ale obecnie możesz bardzo świadomie podjąć decyzję w tym zakresie. Co wybrać?

Przesyłka pocztowa

Poczta Polska to najstarszy i doskonale znany usługodawca. W jego ofercie znajdziesz również nadawanie paczek krajowych i zagranicznych, i to w wielu wersjach. Obecnie są to:

  • Paczka+ – pozwala na nadanie przesyłek o masie do 30 kg,
  • Paczka pocztowa – do 10 kg,
  • usługi Pocztex – mające charakter kurierski.

Gdy chodzi o czas przesyłki, jako usługodawca sam decydujesz, jak szybko ma być dostarczona paczka. Oczywiście jeżeli zależy Ci np. na tym, by dotarła odbiorcy na następny dzień, musisz się liczyć z wyższym kosztem nadania. Standardowe przesyłki są wysyłane zazwyczaj w ciągu 3 dni roboczych.

Pamiętaj, że Poczta Polska umożliwia nadanie paczki zarówno za pośrednictwem kuriera (Pocztex), jak i w swoich oddziałach. To drugie rozwiązanie może dodatkowo skrócić czas wysyłki, pod warunkiem, że placówkę pocztową masz „po drodze”.

Przesyłka kurierska

Krótki czas wysyłki gwarantują również firmy kurierskie. W większości przypadków, gdy decydujesz się na usługi jednej z nich, możesz liczyć na to, że przesyłka krajowa dotrze do odbiorcy w ciągu 24 godzin od nadania, a nawet szybciej.

Warto pamiętać, że kurier najczęściej odbierze przesyłkę bezpośrednio ze wskazanego miejsca, choć wiele firm z tego sektora rozwija równolegle sieć terenowych punktów obsługi klienta. Tam także możesz dokonać nadania paczki. Wybierając firmę kurierską, możesz także precyzyjnie określić przedział godzinowy, w którym zostanie dostarczona przesyłka. Takie udogodnienie może się jednak wiązać z dodatkową opłatą. Możliwe jest także śledzenie paczek, które są realizowane są przez firmy kurierskie.

Paczkomaty

Paczkomaty zapewniają bardzo dużą wygodę w nadawaniu oraz odbieraniu przesyłek. Te maszyny, rozstawione w tysiącach miejsc w całej Polsce, działają przez 24 godziny na dobę.  Oznacza to, że możesz z nich skorzystać bez względu na dzień tygodnia oraz porę dnia.

A jak wygląda kwestia czasu doręczenia przesyłki? Zdecydowana większość z nich trafia do paczkomatu odbiorczego w ciągu 24 godzin roboczych od momentu nadania. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych okresach roku, zwłaszcza w okolicach świąt Bożego Narodzenia, automaty z paczkami bywają przepełnione.  Może to wydłużyć okres oczekiwania na umieszczenie przesyłki w skrytce.

Jak zatem wybrać najlepszą opcję – tak, aby paczka dotarła do adresata szybko, a zarazem w dobrej cenie? Z pomocą przychodzi Sendit.pl – dzięki naszemu serwisowi będziesz mieć możliwość wybrania tego dostawcy, który zaoferuje najkorzystniejsze warunki. Sprawdź, aby nie przepłacić!