Chcesz wysłać drzewko ogrodowe lub kwiaty doniczkowe kurierem? Niestety, transport roślin to dosłownie – bardzo delikatna kwestia. Ich wysyłka nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Jak wysyłać rośliny kurierem? Podpowiadamy.

Temat delikatny, jak płatki kwiatów

Nie będzie kłamstwem stwierdzenie, że firmy kurierskie niechętnie podejmują się transportu żywych towarów. Paczki z żywą zawartością, a więc roślinami i zwierzętami, to zawsze bardzo delikatna kwestia – nie tylko ze względu na zawartość, ale i przez wzgląd na ewentualną odpowiedzialność za stan przesyłki zarówno Nadawcy, jak i Przewoźnika wykonującego zlecenie. Nikt przecież nie chce, by wysłana w paczce roślina dotarła do Odbiorcy zwiędła lub uszkodzona.

Przeczytaj także: Wysyłka żywych zwierząt kurierem. Które zwierzęta można wysłać w paczce?

Dlatego firmy kurierskie, które dopuszczają u siebie wysyłkę żywych roślin lub zwierząt, robią to albo na umowach indywidualnych (np ze sklepami internetowymi), albo przez specjalne usługi, które mają ściśle określone warunki współpracy. 

Wysyłka roślin 

Pomysł wysyłki roślin kurierem wcale nie jest tak niecodzienny, jak mogłoby się wydawać. Zdarza się przecież, że hodując w ogródku bardziej lub mniej wyjątkowe okazy kwiatów, drzew lub krzewów, chcemy się nimi podzielić z innymi, albo po prostu – na nich zarobić. W taki sposób funkcjonują przecież sklepy internetowe z roślinami, w których wybór produktów i wysokość cen są często znacznie atrakcyjniejsze, niż w sklepach stacjonarnych. 

Problemy zaczynają się w momencie, gdy ogródkowy towar, czyli żywe rośliny, chcemy wysłać kurierem. Sklepy internetowe z roślinnością mają zwykle podpisane indywidualne umowy z firmami kurierskimi, które zezwalają na określonych warunkach na wysyłkę żywych roślin. Osoby prywatne, chcące nadać w paczce żywą roślinę, mogą to zrobić dzięki specjalnym usługom, oferowanym przez Przewoźników. Taką usługę ma na przykład Poczta Polska (Paczka24).

Za pośrednictwem Sendit.pl nie jest możliwa wysyłka roślin kurierem. Podobnie jak zwierzęta, rośliny znajdują się na liście towarów zakazanych w wysyłce, określającej czego nie można wysyłać kurierem. Zakaz wysyłki roślin wynika nie tylko z trudniejszego opakowania ich, ale również z powodu zmiennych warunków, panujących na magazynie i  w autach kurierskich. Ciepło, zimno, sucho, wilgotno – żywym roślinom trudno to przetrwać nawet jeśli transport jest z dnia na dzień.

Jak wysłać kwiaty doniczkowe?

Aby wysłać kwiaty doniczkowe kurierem należy odpowiednio przygotować roślinę do przesyłki. W pierwszej kolejności trzeba znaleźć taki karton, w którym zmieści się doniczka z rośliną, a jej górna część – kwiaty, gałązki czy liście nie będą przygniecione. Dobrym patentem jest przyklejenie dna doniczki do kartonu taśmą dwustronną, dzięki czemu minimalizuje to ryzyko jej przesunięcia się podczas transportu. Problemem może być także wysypująca się z donicy ziemia, dlatego górę doniczki warto zabezpieczyć folią spożywczą lub workiem. Wolne przestrzenie w kartonie należy wypełnić pomiętymi gazetami, poduszkami powietrznymi, lub czymkolwiek innym, co ograniczy ewentualne przesuwanie się doniczki podczas podróży kurierską furgonetką.

Przeczytaj także: Czym wypełnić paczkę do wysyłki kurierem? 9 sposobów

Jeśli roślina jest zbyt rozłożysta i ciężko znaleźć właściwy karton, można delikatnie owinąć część nadziemną rośliny folią. Karton z rośliną należy właściwie oznakować przed wysyłką – naklejkami “Góra”, “Dół”, “Nie rzucać” oraz “Ostrożnie”. Dobrą praktyką będzie także naklejenie informacji o tym, co znajduje się w środku paczki, np “Uwaga – roślina doniczkowa”, dzięki czemu zarówno na sortowni, jak i podczas transportu przesyłka będzie traktowana z większą ostrożnością.

Jak wysłać sadzonki roślin pocztą?

Kurierem możemy wysłać nie tylko rośliny doniczkowe, ale również sadzonki. Kluczowe jest tu właściwe przygotowanie sadzonki do wysyłki. Po wyciągnięciu rośliny z podłoża nie otrzepujemy bryły korzeniowej z ziemi. Delikatnie zwilżamy ją wodą i zawijamy – na przykład folią spożywczą. Jeśli sadzonek jest kilka, w ten sposób trzeba przygotować każdą z nich, a dopiero potem włożyć je do jednego worka lub owinąć jedną folią. Po włożeniu do kartonu należy wypełnić go zmiętymi gazetami lub folią bąbelkową, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia roślin. 

Przesyłkę z sadzonkami – podobnie jak tę z rośliną doniczkową, trzeba dokładnie oznaczyć naklejkami “Ostrożnie”, “Nie rzucać” i ewentualną informacją o delikatnej zawartości, aby zminimalizować ryzyko jej uszkodzenia. 

Pamiętaj! Jeśli chcesz wysłać żywą roślinę kurierem, nie nadawaj paczki tuż przed weekendem lub dniem ustawowo wolnym od pracy! Przesyłka z żywą zawartością spędzi wtedy na magazynie więcej czasu, co może wpłynąć na stan rośliny. Najlepiej nadać paczkę z żywymi roślinami w poniedziałek.