Niczym nieograniczony wybór kolorów, konkurencyjne ceny i możliwość skorzystania z rabatów na końcówkę kolekcji. Zakup farby przez Internet może wydawać się szczególnie atrakcyjny. Problem pojawia się jednak w przypadku osób, które chcą handlować tego typu towarem. Farby znajdują się bowiem na liście przedmiotów podlegających ograniczeniom w transporcie, co może szczególnie zniechęcać osoby prywatne np. do wyprzedawania nadwyżek produktów po remoncie. Jak wysłać farby kurierem, aby było to zarówno legalne, jak i bezpieczne?  

Rodzaj farby a przepisy

W świetle polskiego prawa, wysyłanie farb jest legalne bądź nie, w zależności od jej składu. Najłatwiej jest przyjąć, że tylko farby na bazie wody można wysłać kurierem. Farby na bazie rozpuszczalnika znajdują się na liście przedmiotów zabronionych. Jak dowiedzieć się, czy posiadany przez nas towar jest kwalifikowany jako niebezpieczny? Najprostszą metodą jest sprawdzenie informacji udostępnianych przez producenta na jego stronie internetowej.

Za pewną wskazówkę można uznać także sformułowania na opakowaniu. Określenia takie jak „winylowa, kredowa, lateksowa, akrylowa” dotyczą w zdecydowanej większości produktów na bazie wody. Jeżeli jednak myślisz, że teraz już wiesz, jak wysłać farby kurierem, to niestety musimy cię rozczarować.

To nie wszystko

Problemem dla firm kurierskich nadal jednak pozostaje sam fakt, że farba jest produktem, który może rozlać się podczas transportu. Jego przewożenie wiąże się z ryzykiem, że podczas sortowania paczki lub nieostrożnego przeładunku dojdzie do uszkodzenia przesyłki, a także i innych paczek, co może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami finansowymi. Dlatego farby znajdują się na liście towarów zakazanych w wysyłce

W przypadku firm sprzedających farby rozwiązaniem jest podpisanie umowy z wybraną przez siebie firmą kurierską, która zostanie poinformowana o tym, jakie towary będą przez nią transportowane. Z pewnością jednak nie będzie to tania usługa i przewoźnik będzie wymagał dodatkowych zabezpieczeń.

W przypadku klientów indywidualnych należy liczyć się z tym, że przesyłka może nie zostać zrealizowana przez wybranego przez nas kuriera. Co więcej – Nadawca musi liczyć się z tym, że reklamacja usługi w przypadku nadawania towaru zakazanego w wysyłce jest niemożliwa. Nie obejmuje jej także ubezpieczenie, a za wszelkie powstałe podczas wysyłki szkody – na przykład rozlanie farby na magazynie lub uszkodzenie innych przesyłek w transporcie Nadawca zapłaci z własnej kieszeni. 

Umowa własna z Przewoźnikiem i zapakowanie farby do wysyłki

Jeśli chcesz wysłać farbę kurierem, musisz w tym celu zawrzeć indywidualną umowę z Przewoźnikiem. Kolejnym krokiem będzie właściwe przygotowanie farby do transportu. Z pewnością chcesz, aby towar dotarł do adresata w nienaruszonej formie. W związku z tym, zdecyduj się na spakowanie go w odpowiednio duży karton, zabezpieczony dodatkowym wypełnieniem. Upewnij się również, że puszka jest porządnie zamknięta i zabezpiecz jej wieczko metalowymi spinkami, taśmą klejącą lub dwiema skrzyżowanymi ze sobą opaskami zaciskowymi. Owinięcie całości folią stretch nie zaszkodzi, a dodatkowo zabezpieczy puszkę.

Jeżeli w jednym kartonie planujesz umieścić kilka małych puszek z farbą, owiń każdą z nich folią bąbelkową o minimalnej grubości 3 cm i zabezpiecz dodatkowo taśmą. Każdą z puszek owiń w odpowiednio duży worek foliowy. Pamiętaj, że nie powinien to być cienki „woreczek”, a folia, która faktycznie utrzyma wagę rozlanej farby i nie pozwoli na zabrudzenie pozostałych produktów bądź przesiąknięcie kartonu. Jeżeli w pudełku, w którym umieszczona jest farba, pozostało jeszcze trochę wolnego miejsca – wypełnij je chłonnym materiałem, np. granulatem piankowym. W tym wypadku dobrze sprawdzą się również ścinki bawełniane oraz polistyren. Zabezpiecz także karton, używając w tym celu folii stretch.

Zamów kuriera przez Sendit.pl

Ze względu na specyfikę towaru, nie możesz wysłać farby kurierem za pośrednictwem Sendit.pl. Jeżeli jednak chcesz nadać paczkę, która nie podlega ograniczeniom w wysyłce, możesz skorzystać z naszej platformy i zobaczyć, jakie ceny mogą ci zaoferować wiodący Przewoźnicy. Oprócz konkurencyjnych cen oferujemy także skorzystanie z pełnego trackingu, czyli opcji śledzenia przesyłki – bez dodatkowych opłat!