Jak wysłać drzewko owocowe kurierem? Czy można wysyłać drzewka owocowe w paczce? Co na temat wysyłki roślin kurierem mówią regulaminy firm kurierskich? Jeśli chcesz wysłać w paczce drzewo owocowe – koniecznie sprawdź nasz krótki poradnik.

Kiedy sadzi się drzewka owocowe? Mała ściąga dla ogrodników

Czas sadzenia drzewek owocowych w ogrodzie zależy od tego, jak przygotowane do sadzenia drzewko owocowe kupisz. Rośliny w donicach, czyli z okrytymi ziemią korzeniami można wysadzać do ziemi przez cały sezon. Z kolei drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami trzeba posadzić do ziemi od razu po zakupie – wiosną lub jesienią, czyli w okresie ich spoczynku. Na wiosnę sadzi się też drzewka owocowe wrażliwe na mróz. Dzięki temu mają szansę rozwinąć się i zakorzenić na tyle, aby przetrwać nadchodzące za kilka miesięcy mrozy.

Drzewka owocowe – gdzie kupić?

Wszelkie rośliny ogrodowe i drzewka do sadu najlepiej kupować w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, dzięki czemu masz pewność ich wyglądu oraz stanu rośliny. Atrakcyjnymi cenami kuszą jednak sklepy internetowe, gdzie za tę samą roślinę można zapłacić nawet dwa razy mniej. Jest jednak mały haczyk – nigdy nie wiesz, w jakim stanie dotrze do ciebie zakupiony egzemplarz, ani czy na pewno będzie to dokładnie ta roślina, za którą zapłaciłeś. 

Drzewka owocowe a wysyłka kurierem

Firmy kurierskie niezbyt chętnie podchodzą do tematu wysyłki roślin kurierem – w tym także drzew owocowych. Dzieje się tak ze względu na odpowiedzialność za stan przesyłki, która ciąży nie tylko na nadającym drzewko owocowe, ale i na Przewoźniku, który podejmuje się zlecenia. Dlatego żywe rośliny znajdują się na liście towarów zakazanych w wysyłce we wszystkich firmach kurierskich – DPD, FedEx, InPost, Poczta Polska, UPS czy GLS. Wyłączenie żywych roślin z transportu dotyczy usług standardowych. Sklepy internetowe oraz prywatni sprzedający mogą wysyłać drzewka owocowe kurierem korzystając z usług specjalnych lub podpisując umowy indywidualne z firmami kurierskimi. Taką usługę specjalną oferuje na przykład Poczta Polska – Paczka24. 

Jak zapakować drzewko owocowe do wysyłki kurierem?

Pamiętaj, że podczas transportu do Odbiorcy rośliny są narażone na zmienne warunki, jakie panują w furgonetce kurierskiej, na magazynie Przewoźnika czy na sortowni. Dlatego jeśli chcesz skorzystać ze specjalnej usługi wysyłki roślin kurierem, albo masz podpisaną umowę indywidualną z firmą kurierską, musisz właściwie przygotować swoje drzewko owocowe do transportu. Jak? 

Wyciągając drzewko z ziemi nie otrzepuj bryły korzeniowej. Zadbaj o to, aby ziemia na korzeniach była dobrze nawilżona i owiń ją solidnie folią stretch, dzięki czemu nie zabrudzi kartonu. Drzewko owocowe zapakuj w gruby karton i obficie wypełnij puste przestrzenie w nim. To działanie zapobiegnie przesuwaniu się rośliny wewnątrz kartonu podczas transportu, dzięki czemu nie ulegnie ona uszkodzeniu. 

Wysyłka roślin kurierem – jakie oznaczenie na paczce?

Solidnie zabezpieczoną i zapakowaną przesyłkę z drzewem owocowym należy także właściwie oznakować, dzięki czemu podczas transportu będzie traktowana z należytą ostrożnością. Użyj w tym celu naklejki “Ostrożnie” oraz naklejki z napisem “Przy odbiorze sprawdzić zawartość przesyłki w obecności przewoźnika/kuriera”, aby Odbiorca drzewka skontrolował jego stan tuż po odebraniu przesyłki z rąk kuriera.