Pakowanie przesyłek wydaje się banalnie proste. Wystarczy tylko, że wrzucimy wybraną rzecz do pudełka, które owiniemy taśmą i już możemy nadać paczkę pocztą lub kurierem. Nic bardziej mylnego. Źle zapakowana paczka może przyczynić się uszkodzenia, a nawet zniszczenia zawartości. Musimy pamiętać, że to na nadawcy ciąży obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia towaru przed jego wysłaniem. Nieprawidłowe zapakowanie być powodem odrzucenia reklamacji u przewoźnika. Jak przygotować paczkę dla kuriera, aby była ona bezpieczna i spełniała wymogi regulaminu?

Kurierem czy pocztą?

Niezależnie od tego, jakim przewoźnikiem nadamy paczkę, czy jest to kurier DPD, czy Paczkomaty, czy też Poczta Polska, to musimy odpowiednio ją przygotować. Przesyłka kurierska, podobnie jak przesyłki innych przewoźników, powinna być zapakowana w karton. Najlepiej, jeśli jest to prostopadłościan, który ma regularne kształty. Niektóre firmy wymagają bowiem dopłaty do przesyłki, gdy ma ona nietypowy kształt lub rozmiar. Tylko od naszych preferencji zależy, z której opcji dostawy skorzystamy, jednak zawsze proces możemy uprościć. Zamiast stać w kolejkach, aby wysłać paczkę, możemy wybrać brokera kurierskiego, który łączy w jednym miejscu usługi kurierskie, pocztowe oraz wysyłki do paczkomatów. Jedną z takich firm jest Sendit, który dodatkowo pozwala wysłać praktycznie dowolną rzecz do jednego z 27 tysięcy punktów odbioru rozsianych po całej Polsce. Broker kurierski, podobnie jak firmy kurierskie, umożliwia nam śledzenie przesyłek, co jest bardzo wygodną opcją.

Jak zapakować przesyłkę kurierską?

Każdy przedmiot, który możemy włożyć do kartonowego pudełka powinien być dodatkowo zabezpieczony folią bąbelkową. W kartonie nie powinny znajdować się wolne przestrzenie. Jeśli nie posiadamy folii, możemy użyć gazety, wypełniaczy, potocznie zwanych „chrupkami”, starych kartonów itp. Chodzi przede wszystkim o to, by towar nie mógł przesuwać się wewnątrz pudełka. Następnie karton należy dobrze zakleić taśmą klejącą i umieścić na nim etykietę nadawczą. Niektóre towary, np. opony, mogą być zapakowane w folię typu stretch. Mniejsze rzeczy, które nie są tak wrażliwe na uszkodzenie, na przykład artykuły papiernicze lub inne drobiazgi, zawsze można zapakować w kopertę bąbelkową.

Jak zapakować paczkę do wysłania pocztą?

Podobnie, jak w przypadku wysyłek kurierskich musimy skorzystać z pudełek i wypełniaczy. Dozwolone są także wspomniane wyżej koperty z folią bąbelkową w środku. Zasada pakowania jest taka sama. Nie żałujmy wypełniaczy, nie żałujmy taśmy. Jeśli zajdzie konieczność, użyjmy folii stretch.

Dobierz opakowanie do przedmiotu

Różne przedmioty wymagają różnych rodzajów opakowań. Nadając paczkę, musimy dobrać wielkość pudełka do zawartości. Książki można wysłać w kartonowych pudełkach owijkach lub w kopertach z bąbelkami, ale w tym przypadku warto zabezpieczyć rogi książek przed uszkodzeniem. Ubrania spokojnie można słać w kopertach, ale na przykład sprzęt elektroniczny czy też elementy dekoracyjne powinny być już dobrze przygotowane do podróży.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętajmy. Prosta zasada przy pakowaniu paczek jest jedna. Towar zabezpieczmy tak, aby mieć 100% pewności, że nic mu się nie stanie. Wysłanie porcelanowego kubka w kopercie bąbelkowej nie jest dobrym pomysłem, ale już wybór pudełka z wypełniaczem daje praktycznie pewność, że dojdzie on w całości do adresata.