Przesyłka paletowa umożliwia wysyłkę kurierem dużych i ciężkich przedmiotów, na przykład sprzętu AGD czy dopuszczonych do transportu części samochodowych. Kiedy zdecydować się na przesyłkę paletową? Jakim przewoźnikiem nadać paletę? I wreszcie co można wysyłać na palecie, a co nie zostanie przyjęte do transportu?

Co to jest przesyłka paletowa?

Przesyłka paletowa to taka przesyłka, którą ze względu na duże gabaryty i/lub dużą wagę Nadawca umieszcza na EURO palecie. Przesyłka paletowa może zawierać jeden lub więcej przedmiotów, które w zależności od wymogów pakowania przesyłek paletowych i wytycznych Przewoźników można umieścić na jednej lub więcej palecie.

Wysyłka palety. Kiedy nadać paletę kurierem?

Decyzję o wysyłce przedmiotów na palecie podejmij wtedy, gdy ze względu na duże gabaryty obawiasz się o ich bezpieczeństwo podczas transportu. Dzięki temu, że właściwie przygotujesz przedmiot do wysyłki i odpowiednio zabezpieczysz go przy użyciu palety, zyskasz pewność, że twoja przesyłka dotrze do Odbiorcy w nienaruszonym stanie. 

Co można nadawać na palecie?

Odpowiedź na to pytanie każdorazowo powinna być konfrontowana z listą towarów zakazanych w wysyłce. To z niej dowiesz się, czego poszczególni Przewoźnicy zabraniają w transporcie, ze względu na bezpieczeństwo innych przesyłek, bezpieczeństwo wysyłanego mienia, a także bezpieczeństwo osób pracujących w magazynie, w sortowni czy kurierów przewożących paczki. 

Przeczytaj także: Jak wysłać lodówkę kurierem?

Przesyłka paletowa – wytyczne firm kurierskich

Każda firma kurierska, która ma w swojej ofercie wysyłkę paletową, przyjmuje do transportu zwykle palety o wielkości podstawy 80×120 cm. Przez platformę Sendit możesz jednak wysłać nawet półpaletę. Bardzo ważne jest także to, aby przedmiot na palecie nie wystawał poza jej obrys. 

DPD przesyłka paletowa:

  • maksymalna wysokość przesyłki paletowej (wraz z paletą) to 180 cm;
  • maksymalna waga przesyłki paletowej (wraz z paletą) to 700 kg;
  • doręczenie w systemie “rampa-rampa”, czyli załadunek i rozładunek palety pozostaje po stronie Nadawcy i Odbiorcy przesyłki.

FedEx przesyłka paletowa:

  • maksymalna wysokość przesyłki paletowej (wraz z paletą) to 180 cm;
  • maksymalna waga przesyłki paletowej (wraz z paletą) to 800 kg;
  • doręczenie w systemie “rampa-rampa”, czyli załadunek i rozładunek palety pozostaje po stronie Nadawcy i Odbiorcy przesyłki.

UPS przesyłka paletowa:

  • maksymalna wysokość przesyłki paletowej (wraz z paletą) to 200 cm;
  • maksymalna waga przesyłki paletowej (wraz z paletą) to 1000 kg;
  • doręczenie w systemie “burta-burta”, czyli załadunek i rozładunek palety do i z furgonetki kurierskiej zapewnia kurier, bez rozpakowywania jej lub wnoszenia do lokalu.

Przeczytaj także: Jakie części samochodowe można wysłać kurierem?

Pakowanie przesyłki paletowej

Oprócz spełnienia wytycznych poszczególnych Przewoźników co do wielkości i wagi przesyłki paletowej, aby zadbać o jej bezpieczeństwo należy także odpowiednio ją przygotować do transportu. O tym, że przesyłka umieszczona na palecie nie może wystawać poza jej obrys już wspominaliśmy. Równie ważne jest także to, aby przedmioty umieszczane na palecie były dodatkowo zapakowane w karton o kształcie prostopadłościanu, zawierający materiały wypełniające puste przestrzenie w paczce. 

Więcej informacji o tym, jak przygotować przesyłkę paletową, znajdziesz w naszym artykule dotyczącym pakowania przesyłek paletowych.