Jakie części samochodowe można nadać kurierem? To zależy od konkretnej firmy kurierskiej. Niektóre z nich pozwalają na transport większych gabarytowo części, inne surowo tego zabraniają. W tym artykule dowiesz się, czy można wysłać kurierem silnik, lusterka, fotel samochodowy i kilka innych części, które często kupujemy i sprzedajemy przez internet.

Zepsuty samochód przyprawia każdego właściciela o finansowy ból głowy. W końcu części samochodowe wcale tanie nie są, a na domiar złego – czasem trudno je dostać. Dlatego najczęściej części samochodowych szukamy w internecie. Podobnie jest z ich sprzedażą – na lokalnych tablicach ogłoszeń bardzo często możemy znaleźć ogłoszenia z używanymi częściami do samochodów. Jeśli po zakupie odbiór osobisty wchodzi w grę to świetnie. Jeśli jednak nie, internetowe zakupy trzeba wysłać kurierem. 

W tym momencie pojawia się pytanie o to, jakie części do samochodów możemy nadać w przesyłce kurierskiej, a których części unikać korzystając z usług Przewoźników.

Silniki, oleje, smary – czego jeszcze nie można nadać kurierem?

Pierwszym krokiem przed wysyłką części samochodowych kurierem jest sprawdzenie, które z nich poszczególni Przewoźnicy dopuszczają do transportu w standardowych usługach. 

Listę towarów zakazanych w wysyłce możesz znaleźć w internecie. Zgodnie z nią:

  • DPD Polska, Poczta Polska, UPS – korzystając z usług tych Przewoźników nie możesz wysłać w paczce silników, skrzyni biegów i akumulatorów, paliwa, olejów, smarów, ale także substancji płynnych, np. płyn do spryskiwaczy;
  • FedEx Polska – korzystając z usług tego Przewoźnika nie możesz wysłać w paczce zderzaków, tłumików, części karoserii, silników, skrzyni biegów, szyb, akumulatorów, paliwa, olejów, smarów, bagażników i chłodnic;
  • GLS Poland – korzystając z usług tego Przewoźnika nie możesz wysłać w paczce opon i kół w obrocie międzynarodowym, ale także towarów wymagających zachowania szczególnych warunków przy ich przemieszczaniu lub składowaniu (np. przewożenia w określonej pozycji np. poziomo, szkło, części nadwozia samochodowego);
  • InPost – ten Przewoźnik nie wymienia pojedynczych części samochodowych, ale nie oznacza to, że można nadać nim wszystko. Pod zapiski “środki o  właściwościach  wybuchowych,  łatwopalnych, (…), mogących spowodować zagrożenie dla zdrowia, życia ludzkiego lub szkody majątkowe u Operatora”, “inne rzeczy, które swoimi właściwościami mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia osób mających z nimi styczność, bądź mogących uszkodzić lub zniszczyć inne przesyłki” oraz “produkty i artykuły wymagające szczególnych warunków transportu (w tym wydzielające woń lub płyn)” podlegają również części samochodowe, które wydzielają płyny lub wymagają specjalnych warunków transportu.

Na pojawiające się często pytania “czy można wysłać silnik/akumulator/zderzak kurierem” odpowiedź będzie więc przecząca.

Jakie części samochodowe można więc wysłać kurierem?

Najprostszą odpowiedzią byłaby ta, że kurierem możesz wysłać wszystkie części samochodowe, które nie zostały wymienione na liście towarów zakazanych w transporcie. Jak jednak się można domyślić – nie jest to takie proste. Wiele części samochodowych, które nie zostały wymienione na tej liście, nadal niekoniecznie można nadać w paczce kurierskiej. Mowa tu na przykład o elementach przekraczających dopuszczalne wymiary i wagę, o tych których nie można umieścić na palecie oraz o takich, które ze względu na swoje przeznaczenie nie powinny być narażone na jakiekolwiek wstrząsy czy uszkodzenia (np. chłodnica w usługach innych niż FedEx). 

Przeczytaj także: Fit to Travel – FedEx ujednolica standardy pakowania przesyłek

W standardowym obrocie przesyłkami Przewoźnicy dopuszczają za to większość mniejszych elementów i części samochodowych, a także opony (oprócz GLS). Firmą kurierską możesz więc nadać filtry, wycieraczki, kierownicę, czy radio samochodowe. Jeśli podstawowa oferta firmy kurierskiej jest niewystarczająca dla twojego biznesu, zawsze możesz skorzystać też z usług dedykowanych, dostępnych bezpośrednio u Przewoźników. 

Kurierskie FAQ – jak wysyłać poszczególne części samochodowe kurierem?

Na forach internetowych i w wyszukiwarce bardzo często pytamy o poszczególne części samochodowe i ich ewentualną wysyłkę kurierem. Zebraliśmy kilka z najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzieliśmy na nie poniżej.

Jak wysłać alufelgi kurierem?

Alufelgi ze względu na swoją delikatność i podatność na uszkodzenia wymagają szczególnej uwagi przy wysyłce kurierskiej. Choć nie zostały one wymienione na liście towarów zakazanych w wysyłce, przed nadaniem alufelg w paczce najlepiej zapytać o tę możliwość bezpośrednio u Przewoźnika (bądź brokera kurierskiego, np. Sendit.pl). Bardzo ważnym krokiem przy wysyłce alufelg jest właściwie zabezpieczenie ich na czas wysyłki. Najlepiej każdą z felg owinąć dokładnie kilkoma warstwami folii bąbelkowej, włożyć do grubego kartonu i dokładnie wypełnić wolne przestrzenie.

Jak wysłać silnik kurierem?

Firmy kurierskie nie chcą podejmować się wysyłki silników samochodowych kurierem nie tylko ze względu na ich gabaryty, ale także przez wyciekające z nich płyny i smary, które mogą uszkodzić inne paczki na sortowni czy w samochodzie kurierskim. I choć w sieci można znaleźć informacje o możliwej wysyłce silnika kurierem po dokładnym oczyszczeniu z płynnych substancji, Przewoźnicy nadal niechętnie umożliwiają takową w usługach standardowych. Dlatego zawsze najlepiej skontaktować się bezpośrednio z Przewoźnikiem i dowiedzieć, czy posiada on dedykowaną usługę specjalną, w której można nadać silnik samochodowy. Jeśli tak, przygotuj do tego paletę oraz sporą ilość folii stretch. 

Jak wysłać zderzak samochodowy kurierem?

Zderzak samochodowy ze względu na swoją wielkość, kształt, ale także i delikatność jest problematyczny w standardowej wysyłce kurierskiej, o ile w ogóle zostaje do niej dopuszczony. Po upewnieniu się, że konkretną firmą kurierską możesz wysłać zderzak samochodowy, dokładnie owiń go folią bąbelkową i folią stretch, a rogi zabezpiecz styropianem. Koniecznie zapakuj wszystko w pudełko o kształcie prostopadłościanu, odpowiednio zabezpieczające zawartość.

Jak wysłać kurierem skrzynię biegów?

Skrzynia biegów do samochodów osobowych, jeśli została dopuszczona do wysyłki kurierskiej, powinna być wolna od wszelkich płynów i smarów. Choć wymiary i waga skrzyni biegów w samochodzie osobowym kwalifikują ją do przesyłki standardowej, niektórzy Przewoźnicy życzą sobie, by skrzynię biegów nadać na palecie. Najlepiej przed złożeniem zamówienia na usługę skontaktować się z firmą kurierską i dopytać o wytyczne odnośnie przygotowania przesyłki. 

Jak zabezpieczyć części samochodowe do wysyłki kurierem?

Nadając standardową przesyłką kurierską elementy samochodowe pamiętaj, aby solidnie zabezpieczyć je do wysyłki. Każdy element dokładnie owiń czy to folią stretch, czy bąbelkową, nie żałuj także wypełniaczy w paczce. 

Przeczytaj także: Czym wypełnić paczkę do wysyłki kurierem? 9 sposobów

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zawartość paczki dotrze do adresata w nienaruszonym stanie. Nie zapomnij zapakować swojej przesyłki w karton o kształcie prostopadłościanu. Dzięki temu twoja paczka zostanie zakwalifikowana jako standardowa (o ile spełni wymogi Przewoźnika co do wymiarów i wagi), a ty nie poniesiesz za nią dodatkowych, niespodziewanych opłat.