Czy można wysłać lodówkę kurierem? Jak to zrobić? Wysyłka wielkogabarytowa nigdy nie należy do łatwych, ze względu na konieczność właściwego przygotowania sprzętu do transportu, jego wymiary oraz wagę. Jak wysłać lodówkę kurierem i czy firmy kurierskie dopuszczają ją do transportu w standardowej usłudze?

Dostawa sprzętu AGD pod drzwi

Zakup nowego sprzętu AGD przez internet to dziś już norma. Wystarczy wejść na stronę sklepu, wybrać właściwy model sprzętu oraz formę odbioru (dostawa do domu lub odbiór własny) i uiścić opłatę. Kwestię transportu zakupu do domu e-sklepy w większości opracowały we własnym zakresie, czyli za pośrednictwem dedykowanej floty samochodowej i pracowników, którzy zajmują się dostarczaniem zakupów. Bez względu na gabaryty produktu pracownicy sklepu mogą także wnieść go do mieszkania.

Nieco inaczej wygląda dostawa dużych zakupów z mniejszych e-sklepów, które nie dysponują własnymi środkami transportu. Te z reguły mają podpisane umowy własne z firmami transportowymi lub na tej samej zasadzie – z firmami kurierskimi, które mają w ofercie transport wielkogabarytowy i oferują dedykowane mu usługi. 

W przypadku sprzedaży przez internet dużego sprzętu AGD pomiędzy osobami prywatnymi najlepiej korzystać z odbioru osobistego. Jednak, jeśli nie jest to możliwe z różnych względów, pierwszym wyborem staje się firma kurierska. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak postępować w przypadku wysyłki lodówki kurierem.

Jak transportować lodówkę?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak może się wydawać. Kwestią kluczową jest tu budowa lodówki, a właściwie czynnik chłodzący, znajdujący się na tyłach urządzenia. Producenci tych urządzeń zalecają, aby transport lodówki odbywał się w pionie, ze względu na możliwość przedostania się oleju sprężarkowego do instalacji chłodniczej. 

Jeśli sprzedajesz używaną lodówkę i chcesz wysłać ją kurierem – jest to pierwsza przeszkoda jaką napotkasz, chcąc przetransportować ją do nowego miejsca. Gabaryty lodówki nie zawsze pozwalają też na nadanie jej kurierem w standardowej usłudze.

Jaką lodówkę można wysłać kurierem?

Zanim nadasz lodówkę kurierem upewnij się, że wybrana przez ciebie firma kurierska podejmie się transportu tego urządzenia. Wszystko przez ograniczenia wielkościowe i wagowe, jakie narzucane są przewozom kurierskim. Naturalnie, podczas transportu lodówki furgonetką kurierską konieczne będzie umieszczenie jej na palecie, jednak i tu obowiązują pewne ograniczenia w transporcie.

Sklepy ze sprzętem AGD oferują kilka wielkości lodówek – od naprawdę małych, po te szerokie, kilku drzwiowe i bardzo wysokie. Nie każda z nich zmieści się w wymiarach przewidzianych dla przesyłki paletowej, które indywidualnie określa każda z firm kurierskich.

WAŻNE! Starsze modele lodówek jako czynnik chłodniczy zawierały gaz freon. Ten gaz jest szkodliwy dla środowiska i takie gazy są na liście ADR (UN 3340). To oznacza, że ich nie można transportować.

Warto o tym pamiętać i przed podjęciem decyzji o wysyłce lodówki kurierem sprawdzić, czy spełnione zostaną normy przewidziane przez Przewoźników.

Przesyłka paletowa – DPD:

  • Na palecie DPD można wysłać elementy tworzące jedną całość, o wadze do 700 kg.
  • Wymiary: podstawa 80 cm/120 cm, wysokość do 180 cm. Przesyłka nie może wystawać poza obrys palety. 
  • Ważne! Przesyłki paletowe w usłudze DPD doręczane są w systemie „rampa-rampa”, gdzie nadawca i odbiorca powinni mieć możliwość samodzielnego załadowania/odbioru przesyłki paletowej z samochodu kuriera. Cena przesyłki paletowej zależna jest od wagi, wymiarów i strefy doręczenia przesyłki.

Przesyłka paletowa – FedEx:

  • Na palecie FedEx można wysłać elementy tworzące jedną całość, o wadze do 800 kg.
  • Wymiary: podstawa 80 cm/120 cm, wysokość do 180 cm. Przesyłka nie może wystawać poza obrys palety. 
  • Ważne! Przesyłki paletowe w usłudze FedEx doręczane są w systemie „rampa-rampa”, gdzie nadawca i odbiorca powinni mieć możliwość samodzielnego załadowania/odbioru przesyłki paletowej z samochodu kuriera. Cena przesyłki paletowej zależna jest od wagi i wymiarów przesyłki. Za paletę, która ze względu na swoje rozmiary lub właściwości nie może zostać zakwalifikowana jako paleta standardowa, należy zapłacić dodatkowo jak za paletę niestandardową.

Przesyłka paletowa – UPS:

  • Na palecie UPS można nadać elementy tworzące jedną całość, o wadze do 1 000 kg.
  • Wymiary: podstawa 80 cm/120 cm, wysokość do 200 cm. Przesyłka nie może wystawać poza obrys palety. 
  • Ważne! Przesyłki paletowe w usłudze UPS doręczane są w systemie „burta-burta” czyli do miejsca, gdzie kurier może dojechać samochodem. Cena przesyłki paletowej zależna jest od wagi, wymiarów i od odległości pomiędzy adresem nadania i doręczenia.

Więcej informacji o przesyłkach paletowych znajduje się w cenniku Sendit. Informacje o tym, co można nadać daną firmą kurierską, znajdziesz na liście towarów zakazanych w wysyłce.

Jak przygotować lodówkę do wysyłki kurierem?

Po upewnieniu się, że lodówka wraz z paletą spełnia normy przewidziane przez wybraną firmę kurierską, koniecznie właściwie przygotuj ją do wysyłki. Unikniesz dzięki temu dodatkowych kosztów związanych z ewentualnymi reklamacjami oraz uszkodzenia wysyłanego sprzętu. Jak to zrobić?

Opróżnij lodówkę ze wszystkich produktów spożywczych, odłącz ją od prądu i oczyść zamrażalnik z lodu i wody. Wyjmij z lodówki wszystkie półki i koszyki. Drzwi lodówki przyklej do boku przeźroczystą taśmą klejącą, aby nie otwierały się podczas transportu. Unikaj taśmy pakunkowej ze względu na to, że może pozostawić ślad na lodówce lub uszkodzić jej powierzchnię. Solidnie przymocuj lodówkę do palety tak, aby cała konstrukcja była stabilna. Możesz dodatkowo owinąć urządzenie folią bąbelkową. Dodatkowo zabezpiecz lodówkę obkładając ją styropianem i oznacz przesyłkę odpowiednimi naklejkami ostrzegawczymi.

Przeczytaj także: Oznaczenia na paczkach kurierskich – co oznaczają i kiedy ich używać? [INFOGRAFIKA]

Tak zabezpieczona lodówka, jeśli spełnia również normy i wytyczne Przewoźnika, jest gotowa do transportu kurierem.