Wiele osób dopiero stawiających swoje pierwsze kroki w biznesie e-commerce lub kierowanych doraźną potrzebą zastanawia się, jak wysłać paczkę za pobraniem. Dziś poruszymy tę kwestię w postaci krótkiego poradnika, jak również przedstawimy sprawdzony sposób na obniżenie kosztów tego rodzaju wysyłki – portal Sendit.pl . Na to ostatnie rozwiązanie mogą liczyć także osoby i firmy, które dokonują wysyłek nieregularnie, więc trudno im wynegocjować korzystne warunki współpracy z firmami kurierskimi.

Wysyłka za pobraniem – co to?

Zanim zastanowimy się, jak wysłać paczkę za pobraniem, poświęćmy krótką chwilę nad przedstawieniem tego rodzaju przesyłki. Przesyłki za pobraniem znajdują się w ofercie wielu firm wysyłkowych, a także indywidualnych internetowych sprzedawców. Stanowią one poniekąd ukłon wysyłającego wobec klienta. Chociaż e-handel rozwija się dynamicznie na całym świecie, jak i w Polsce, wciąż wiele osób ma ograniczone zaufane do tego rodzaju zakupów. Po pierwsze istnieje obawa, że towar, za który już zapłacono nie zostanie wysłany do klienta. Po drugie, nie wszyscy mają zaufanie do bezpieczeństwa płatności przez internet. W przypadku przesyłki za pobraniem obie bariery przestają istnieć, ponieważ opłata za towar zostaje uiszczona kurierowi dopiero w chwili dostarczenia przesyłki. Klient z zasady ma prawo otworzyć paczkę w obecności kuriera, a gdy jej zawartość jest niezgodna z zamówieniem, spisuje się odpowiedni protokół. Przesyłki za pobraniem wykluczają sytuację, w której nieuczciwy sprzedawca przyjmie zapłatę za towar jednak nie wywiąże się z umowy i go nie dostarczy. Wysyłający musi się jednak liczyć z kosztem takiej przesyłki, a także pewnym okresem oczekiwania, zanim pieniądze trafią na jego rachunek bankowy. Jest to jednak rozwiązanie całkowicie bezpieczne zarówno z punktu widzenia interesów kupującego jak i sprzedającego.

Jaka jest cena przesyłki za pobraniem?

Praktycznie wszystkie wiodące firmy kurierskie posiadają w swojej ofercie przesyłki za pobraniem, ponieważ wciąż korzysta z nich bardzo wielu klientów sklepów wysyłkowych. Jednak oferta poszczególnych przewoźników jest zróżnicowana. Każda firma kurierska określa górny limit wartości jaką może mieć wysyłka za pobraniem, który może wynosić o kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niektórzy przewoźnicy stosują także dodatkowe reguły, takie jak na przykład obowiązkowe ubezpieczenie dodatkowe paczki wysyłanej za pobraniem. Przesyłka za pobraniem możemy być odebrana od nadawcy przez kuriera lub pozostawiona w punkcie firmy kurierskiej, co również zależy do specyfika działania i oferty przewoźnika – ułatwia to zwrot pobrania. Warto pamiętać, że zaznaczenie usługi pobranie nie oznacza przeniesienia opłaty za usługę kurierską na Odbiorcę. Płatnikiem za wysyłkę jest zawsze Zleceniodawca. Zazwyczaj pobranie, jako usługa dodatkowa, doliczane jest do podstawowego kosztu nadania przesyłki. Każda z firm kurierskich ustala swój cennik indywidualnie, dlatego warto porównać oferty różnych przewoźników. Może się bowiem okazać, że Przewoźnik oferujący np. tanie przesyłki ma na tyle dużą dopłatę do opcji pobrania, że korzystniejsza okaże się konkurencyjna oferta.

Jak wysłać paczkę za pobraniem?

Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii tytułowej: Jak wysłać paczkę za pobraniem? W rzeczywistości dokonuje się tego dokładnie tak samo, jak w przypadku każdej innej wysyłki wypełniając stosowny formularz. U większości firm kurierskich i pośredniczących w wysyłkach jest on w zasadzie podobny. Istotnymi rubrykami są dane odbiorcy i dane nadawcy, a także informacje o paczce – jej wymiarach, wadze i zawartości. Dokładnie tak samo procedura wygląda z punktu widzenia klientów Sendit, którym zależy na obniżaniu kosztów. Przy wyborze metody płatności lub rodzaju przesyłki należy wybrać opcję wysyłki za pobraniem. Następnie klient dowiaduje się, kiedy paczka zostanie zabrana od nadawcy. W przypadku korzystania z paczkomatów lub innych usług będzie to zaś informacja, gdzie należy zostawić przesyłkę.

Czy wysyłka za pobraniem bezpośrednio u kuriera jest tańsza?

Duże firmy prowadzące regularne wysyłki mogą liczyć na obniżenie kosztów poprzez podpisanie umowy z jedną z firm kurierskich. Niestety, taka usługa nie dotyczy mniejszych firm i klientów indywidualnych, którzy korzystają z usługi nieregularnie lub w małych ilościach. Jak wysłać paczę za pobraniem, by oszczędzić na kosztach nie posiadając umowy z firma kurierską? Warto wówczas skorzystać z pomocy pośrednika takiego jak Sendit, który dzięki stałej współpracy z tego rodzaju firmami może zaoferować każdemu klientowi niższe koszty wysyłki. Dodatkową zaletę stanowi możliwość skorzystania z kilku firm kurierskich i porównanie kosztów dotyczących określonej przesyłki.

Co z środkami pobieranymi przez kuriera?

Środki od firmy kurierskiej przesyłane są do Sendit przelewem.  Termin zwrotu pobrania realizowany jest maksymalnie w ciągu 10 dni roboczych (liczonych od następnego dnia po doręczeniu przesyłki). Rzeczywisty termin zwrotu jest często krótszy i zależny od wybranego Przewoźnika. Kwota przekazana zostaje na rachunek i dane podane w koncie użytkownika, aktualne na moment składania zlecenia. Dane do przelewu zapisane są w zleceniu na stałe i nie podlegają edycji. Dzięki temu nadawca pobrania ma pewność, że środki nie zostaną przekazane nikomu innemu. Zdarza się jednak, że dane z konta użytkownika Sendit nie są zgodne z danymi właściciela rachunku podanego do zwrotu pobrania. W takiej sytuacji przelew może zostać odrzucony przez bank.

Paczka pobraniowa – jakiego przewoźnika wybrać?

Wielu osobom paczki za pobraniem kojarzą się przede wszystkim z Pocztą Polską i listonoszami. Oczywiście, można korzystając z usług  Poczty Polskiej Kurier 48 wybrać dodatkowo opcję pobrania. Poczta Polska Kurier 48 realizuje jednak pobrania o maksymalnej wartości 20 tys. złotych, jeżeli więc Nadawca chce przesłać bardziej wartościowe przedmioty, musi zdecydować się na usługi innego Przewoźnika.

Usługa pobrania ma wielu zwolenników, zwłaszcza wśród odbiorców przesyłek. Nadając przesyłki przez Sendit możesz znacznie obniżyć koszty zarówno sporadycznego, jak i regularnego przesyłania paczek za pobraniem. Dzięki temu wyjdziesz naprzeciw oczekiwaniom klientów, nie przepłacając.