Maszyny paczkowe, czyli popularne Paczkomaty, prawie całkowicie zdominowały rynek kurierski i stały się najczęściej wybieraną opcją dostawy przesyłki. Niestety, wraz ze wzrostem zainteresowania Paczkomatami rośnie także ilość problemów, jakie mogą napotkać ich użytkownicy. Na co najczęściej narzekają użytkownicy Paczkomatów?

W kwietniu 2021 agencja badawcza Kantar przeprowadziła badanie rynku dostaw, którego wynik nikogo chyba już nie zdziwi: aż 89 proc. kupujących w sieci wybiera Paczkomaty InPost jako formę dostawy zamówienia. Co więcej, już 70 proc. ankietowanych korzysta z Paczkomatów także podczas nadawania przesyłek. 

Maszyny paczkowe od InPost dają nam przede wszystkim możliwość dopasowania usługi odbioru lub nadania paczki do trybu życia, jaki prowadzimy. Dzięki nim nie musimy czekać na kuriera w domu, ani sugerować się godzinami otwarcia placówek nadawczo-odbiorczych, żeby nadać przesyłkę. Paczkomaty InPost stały się nieodłącznym elementem krajobrazu i zawsze znajdują się “po drodze”, przez co to my wybieramy godzinę odbioru czy nadania przesyłki, a nie na odwrót. 

Paczkomaty InPost mają jednak kilka wad, na które często skarżą się Klienci korzystający z maszyn. Na szczęście – skala problemów jest na tyle mała, że nie ujmuje licznym zaletom korzystania z Paczkomatów. Postanowiliśmy wymienić kilka najczęściej występujących problemów z maszynami paczkowymi od InPost. Mamy nadzieję, że dzięki temu przy następnym kontakcie z Paczkomatem i wystąpieniu któregoś z problemów będziesz w stanie zareagować właściwie i najzupełniej w świecie – nie wpadniesz w panikę. Mając świadomość tego, że jest to jeden z popularnych problemów, możesz również zgłosić zaistniałą sytuację do Przewoźnika i realnie wpłynąć na poprawę jakości użytkowania Paczkomatu.

Przeczytaj także: Jak nadać paczkę w paczkomacie? Garść informacji na temat InPostu

Migający ekran w upalne dni

Problem, który skutecznie może uprzykrzać odbiór lub nadanie paczki w Paczkomacie, to migający podczas upałów ekran. Niestety, wysokie temperatury powietrza i bezpośrednia ekspozycja na słońce, na które często są narażone maszyny paczkowe, nie mają dobrego wpływu na działanie elektroniki. Dlatego jeśli odebranie przesyłki z Paczkomatu jest niemożliwe z poziomu ekranu dotykowego w maszynie, skorzystaj z aplikacji mobilnej w swoim smartfonie.

Przeczytaj także: Nadawanie i odbieranie paczek w paczkomatach InPost [INFOGRAFIKA]

Problemy z aplikacją 

Na problemy z połączeniem się z Paczkomatem za pomocą aplikacji skarżą się często użytkownicy starego typu maszyn paczkowych oraz tych, które są mocno eksploatowane. W przypadku Paczkomatów starego typu być może jest to kwestia niedostosowania ich do bycia kompatybilnym z aplikacją InPostu. W przypadku Paczkomatów mocno użytkowanych – nadmierne użytkowanie systemu w maszynie paczkowej. W obu przypadkach jeśli skorzystanie z Paczkomatu za pośrednictwem aplikacji jest niemożliwe, warto zrobić to przez ekran dotykowy w maszynie.

“Przepraszam, która skrytka jest moja?”

Jednym z problemów, choć bardziej z kategorii tych które sami sobie sprawiamy, jest pośpiech podczas odbierania przesyłki z maszyny. Z pewnością nie raz zdarzyło ci się odbierać paczkę za pośrednictwem aplikacji, w momencie gdy przy panelu paczkomatowym inna osoba odbiera swoją przesyłkę. Otwarte w jednym momencie skrytki mogą wprawić w konsternację i jeśli zabraknie uważności – być powodem do pomyłki. Zdarza się także, że otwierane z hukiem drzwiczki skrytki uderzają osobę stojącą przy maszynie. Jak zapobiegać takim sytuacjom? Najprościej będzie po prostu uzbroić się w cierpliwość i poczekać na swoją kolej. Ktoś właśnie odbiera/nadaje paczkę w paczkomacie? Poczekaj na swoją kolej. Nie masz pewności że to twoja skrytka właśnie się otworzyła? Rzuć okiem na aplikację mobilną (jeśli z niej korzystasz) lub na ekran Paczkomatu – do twojej dyspozycji powinna wyświetlić się grafika z paczkomatem oraz wskazaniem, w którym miejscu dokładnie znajduje się twoja skrytka z przesyłką. 

Zachowanie odstępu podczas korzystania z Paczkomatów to także kwestia bezpieczeństwa twojego i osób postronnych. W czasie szalejącej epidemii koronawirusa powinniśmy zachowywać od siebie co najmniej 1,5-metrowy odstęp. Pamiętaj o tym odbierając paczkę z maszyny paczkowej.

Przeczytaj także: Kiedy paczka z paczkomatu wraca do nadawcy?

Przepełnione Paczkomaty w okresie okołoświątecznym

Brak miejsca w Paczkomacie to częsty problem w okresie świątecznym, z prostej przyczyny – niezwykle chętnie kupujemy prezenty bożonarodzeniowe przez internet. I choć zwykle na odebranie paczki z Paczkomatu firma InPost daje Odbiorcy 48 godzin, w okresie świątecznym czas odbioru przesyłki zostaje skrócony do jednej doby. Dzieje się tak ze względu na olbrzymie zainteresowanie maszynami paczkowymi, a przez to przepełnione skrytki. Dla wielu osób, zaangażowanych w świąteczne przygotowania, 24 godziny na odebranie przesyłki z Paczkomatu jest jednak zrozumiałym problemem. Nasza rada? Temat kupowania prezentów świątecznych rozpocząć już na początku grudnia, aby uniknąć stresu i nerwów związanych z przepełnionymi skrytkami i skróconym czasem odbioru przesyłki.