Dostawa do maszyny paczkowej to druga najpopularniejsza forma dostawy zakupów, która najbardziej zachęca do zakupów przez internet – tak wynika z ubiegłorocznego raportu Gemius o E-commerce w Polsce. Dostawę do paczkomatów, bo o nich mowa, wybiera nawet 68 proc. kupujących w sieci. Co trzeba wiedzieć o skrytkach w paczkomacie? 

Kilka słów o paczkomatach InPost

Pomysł na automaty paczkowe, w których można by było nadawać i odbierać przesyłki, zrodził się w 2009 roku. Samoobsługowe terminale, przypominające skrytki pocztowe, dziś podbijają nie tylko Polskę (ponad 10 tys. paczkomatów), ale i Wielką Brytanię, Francję, Włochy, Kanadę, Rosję, Czechy, Słowację i Węgry. 

Za sukcesem paczkomatów stoi kilka czynników: przede wszystkim ogromna elastyczność odbioru przesyłek, wciąż powiększający się wybór miejsc odbioru przesyłek, niskie ceny oraz błyskawiczna, nieskomplikowana obsługa.

Rodzaje paczek kurierskich, które zmieszczą się w paczkomacie

Zanim dowiesz się, jak nadać paczkę w paczkomacie musisz wiedzieć, że do maszyn paczkowych przyjmowane są przesyłki o wadze nie większej niż 25 kg. Paczkomaty InPost wyposażone są w skrytki o trzech wielkościach: A, B i C.

Wymiary skrytek w paczkomacie:

  • gabaryt A: maksymalny wymiar – 8 x 38 x 64 cm,
  • gabaryt B: maksymalny wymiar – 19 x 38 x 64 cm,
  • gabaryt C: maksymalny wymiar – 41 x 38 x 64 cm.

Jak nadać paczkę w paczkomacie? Zrób to na 3 sposoby

W paczkomatach InPost możesz także nadawać przesyłki. Do zalet tego rozwiązania należy nie tylko prosta, intuicyjna procedura nadawania przesyłek, ale również elastyczność czasu – paczkę możesz nadać w paczkomacie o każdej porze dnia i nocy. 

Sprawdź także: Ile kosztuje nadanie paczki InPost przez Sendit.pl? Cennik Sendit

Sposób 1: nadawanie paczki przez aplikację InPost Mobile

Uruchom aplikację InPost Mobile, a następnie wybierz ikonę ze strzałką, oznaczającą nadanie. Po zaznaczeniu formy wysyłki uzupełnij potrzebne dane zarówno nadawcy, jak i odbiorcy przesyłki. Uzupełnione dane sprawdź i upewnij się, że są one poprawne, a następnie opłać zlecenie za pomocą płatności BLIK. 

Po opłaceniu zlecenia w twojej aplikacji otrzymasz 9-cyfrowy kod nadania oraz kod QR. Udaj się do paczkomatu – tego najbliższego lub tego, który masz po drodze. Tam zeskanuj otrzymany wcześniej kod QR lub wybierz opcję “Mam kod nadania lub kod zwrotu” i wprowadź 9-cyfrowy kod z aplikacji. 

Przy tym sposobie nadania przesyłki nie potrzebujesz etykiety nadania.

Przeczytaj także: Czym wypełnić paczkę do wysyłki kurierem? 9 sposobów

Sposób 2: nadawanie paczki do paczkomatu przez internet

Paczkę możesz nadać także przez internet na stronie InPost lub przez brokera kurierskiego Sendit.pl. Po uzupełnieniu formularza z danymi Nadawcy i Odbiorcy, wybraniu paczkomatu docelowego oraz opłaceniu zlecenia otrzymasz do wydrukowania etykietę na paczkę, którą trzeba nakleić na przesyłkę. 

Zanieś pakunek do paczkomatu, zeskanuj kod z wydrukowanej etykiety i umieść paczkę w skrytce.

Sposób 3: nadawanie paczki w paczkomacie

Aby wysłać paczkę w paczkomacie, udaj się do najbliższej maszyny paczkowej. Na ekranie wybierz opcję nadania w paczkomacie, podaj niezbędne dane o które poprosi panel zlecenia. 

Następnie opłać swoją przesyłkę: BLIKiem lub kartą. W niektórych paczkomatach opłatę za nadanie przesyłki uiszcza się środkami z Managera Paczek. 

Po opłaceniu zlecenia otworzy się skrytka, w której umieścisz swoją przesyłkę. 

Przeczytaj także: Kiedy paczka z paczkomatu wraca do nadawcy?

Jak odebrać paczkę w paczkomacie? 3 sposoby

Przesyłkę oczekującą na odbiór z paczkomatu można podjąć na trzy sposoby

Pierwszym z nich jest odbiór z aplikacją InPost Mobile. Aby z niego skorzystać, należy zainstalować aplikację na smartfona. Gdy kurier dostarczy przesyłkę do jednej ze skrytek w maszynie paczkowej, aplikacja powiadomi cię o tym za pomocą krótkiego powiadomienia. Udaj się wtedy do wybranego paczkomatu i uruchom aplikację w telefonie. Aby otworzyć skrytkę, wystarczy że naciśniesz w telefonie przycisk “Otwórz skrytkę”, a po wyjęciu przesyłki nie zapomnij zamknąć skrytki z powrotem. 

Drugim sposobem na odbiór przesyłki z paczkomatu jest odbiór z kodem QR lub kodem odbioru. Aby skorzystać z tej opcji, zainstaluj na smartfonie aplikację InPost Mobile i czekaj na powiadomienie o dostarczeniu twojej paczki do wybranego paczkomatu. W powiadomieniu znajdują się dwa kody: kod odbioru (6 cyfr) oraz kod QR. Jeśli chcesz skorzystać z kodu odbioru, na ekranie paczkomatu podaj swój numer telefonu oraz 6-cyfrowy kod. Jeśli chcesz skorzystać z kodu QR, wystarczy, że przyłożysz go do czytnika. W obu przypadkach skrzynka z przesyłką otworzy się samodzielnie.

Trzecim sposobem odbioru przesyłki z paczkomatu jest podanie w panelu maszyny paczkowej kodu odbioru, który otrzymasz w wiadomości sms lub email. W ten sposób odbierzesz swoją przesyłkę bez konieczności instalowania aplikacji InPost Mobile.