Dostawa do maszyny paczkowej to druga najpopularniejsza forma dostawy zakupów, która najbardziej zachęca do zakupów przez internet – tak wynika z ubiegłorocznego raportu Gemius o E-commerce w Polsce. Dostawę do paczkomatów, bo o nich mowa, wybiera nawet 68 proc. kupujących w sieci. Co trzeba wiedzieć o skrytkach w paczkomacie? Jak nadać paczkę w paczkomacie? I wreszcie – ile kosztuje nadanie paczki w paczkomacie?

Kilka słów o paczkomatach InPost

Pomysł na automaty paczkowe, w których można by było nadawać i odbierać przesyłki, zrodził się w 2009 roku. Samoobsługowe terminale, przypominające skrytki pocztowe, dziś podbijają nie tylko Polskę (ponad 10 tys. paczkomatów), ale i Wielką Brytanię, Francję, Włochy, Kanadę, Rosję, Czechy, Słowację i Węgry. 

Za sukcesem paczkomatów stoi kilka czynników: przede wszystkim ogromna elastyczność odbioru przesyłek, wciąż powiększający się wybór miejsc odbioru przesyłek, niskie ceny oraz błyskawiczna, nieskomplikowana obsługa.

Rodzaje paczek kurierskich, które zmieszczą się w paczkomacie

Jak nadać paczkę InPost? Zanim dowiesz się, jak nadać paczkę w paczkomacie musisz wiedzieć, że do maszyn paczkowych przyjmowane są przesyłki o wadze nie większej niż 25 kg. Paczkomaty InPost wyposażone są w skrytki o trzech wielkościach: A, B i C.

Wymiary skrytek w paczkomacie:

  • gabaryt A: maksymalny wymiar – 8 x 38 x 64 cm,
  • gabaryt B: maksymalny wymiar – 19 x 38 x 64 cm,
  • gabaryt C: maksymalny wymiar – 41 x 38 x 64 cm.

Jak nadać paczkę w paczkomacie? Zrób to na 3 sposoby

W paczkomatach InPost możesz także nadawać przesyłki. Do zalet tego rozwiązania należy nie tylko prosta, intuicyjna procedura nadawania przesyłek, ale również elastyczność czasu – paczkę możesz nadać w paczkomacie o każdej porze dnia i nocy. Sprawdź też, ile kosztuje nadanie paczki InPost.

Sposób 1: nadawanie paczki przez aplikację InPost Mobile

Nadanie przez aplikację to także sposób na to, jak nadać paczkę w paczkomacie InPost bez etykiety. Uruchom aplikację InPost Mobile, a następnie wybierz ikonę ze strzałką, oznaczającą nadanie. Po zaznaczeniu formy wysyłki uzupełnij potrzebne dane zarówno nadawcy, jak i odbiorcy przesyłki. Uzupełnione dane sprawdź i upewnij się, że są one poprawne, a następnie opłać zlecenie za pomocą płatności BLIK. 

Po opłaceniu zlecenia w twojej aplikacji otrzymasz 9-cyfrowy kod nadania oraz kod QR. Udaj się do paczkomatu – tego najbliższego lub tego, który masz po drodze. Tam zeskanuj otrzymany wcześniej kod QR lub wybierz opcję “Mam kod nadania lub kod zwrotu” i wprowadź 9-cyfrowy kod z aplikacji. 

Przy tym sposobie nadania przesyłki nie potrzebujesz etykiety nadania.

Sposób 2: nadawanie paczki do paczkomatu przez internet

Paczkę możesz nadać także przez internet na stronie InPost lub przez brokera kurierskiego Sendit.pl. Po uzupełnieniu formularza z danymi Nadawcy i Odbiorcy, wybraniu paczkomatu docelowego oraz opłaceniu zlecenia otrzymasz do wydrukowania etykietę na paczkę, którą trzeba nakleić na przesyłkę.

Zanieś pakunek do paczkomatu, zeskanuj kod z wydrukowanej etykiety i umieść paczkę w skrytce.

Sposób 3: nadawanie paczki w paczkomacie

Jak nadać paczkę w paczkomacie z kodem? Aby wysłać paczkę w paczkomacie, udaj się do najbliższej maszyny paczkowej. Na ekranie wybierz opcję nadania w paczkomacie, podaj niezbędne dane o które poprosi panel zlecenia. 

Następnie opłać swoją przesyłkę: BLIKiem lub kartą. W niektórych paczkomatach opłatę za nadanie przesyłki uiszcza się środkami z Managera Paczek. 

Po opłaceniu zlecenia otworzy się skrytka, w której umieścisz swoją przesyłkę. 

Przeczytaj także: Kiedy paczka z paczkomatu wraca do nadawcy?

Jak odebrać paczkę w paczkomacie? 3 sposoby

Przesyłkę oczekującą na odbiór z paczkomatu można podjąć na trzy sposoby

Pierwszym z nich jest odbiór z aplikacją InPost Mobile. Aby z niego skorzystać, należy zainstalować aplikację na smartfona. Gdy kurier dostarczy przesyłkę do jednej ze skrytek w maszynie paczkowej, aplikacja powiadomi cię o tym za pomocą krótkiego powiadomienia. Udaj się wtedy do wybranego paczkomatu i uruchom aplikację w telefonie. Aby otworzyć skrytkę, wystarczy że naciśniesz w telefonie przycisk “Otwórz skrytkę”, a po wyjęciu przesyłki nie zapomnij zamknąć skrytki z powrotem. 

Drugim sposobem na odbiór przesyłki z paczkomatu jest odbiór z kodem QR lub kodem odbioru. Aby skorzystać z tej opcji, zainstaluj na smartfonie aplikację InPost Mobile i czekaj na powiadomienie o dostarczeniu twojej paczki do wybranego paczkomatu. W powiadomieniu znajdują się dwa kody: kod odbioru (6 cyfr) oraz kod QR. Jeśli chcesz skorzystać z kodu odbioru, na ekranie paczkomatu podaj swój numer telefonu oraz 6-cyfrowy kod. Jeśli chcesz skorzystać z kodu QR, wystarczy, że przyłożysz go do czytnika. W obu przypadkach skrzynka z przesyłką otworzy się samodzielnie.

Trzecim sposobem odbioru przesyłki z paczkomatu jest podanie w panelu maszyny paczkowej kodu odbioru, który otrzymasz w wiadomości sms lub email. W ten sposób odbierzesz swoją przesyłkę bez konieczności instalowania aplikacji InPost Mobile.

Przesyłki InPost za pobraniem

Paczkomat za pobraniem? InPost udostępnia swoim klientom również taką usługę. Wielu internautów dokonujących zakupów w sieci wciąż docenia tę formę dostawy, ponieważ stanowi ona zabezpieczenie przed nieuczciwymi sprzedawcami. Z kolei właściciele sklepów internetowych zdają sobie sprawę, że pokaźne grono konsumentów preferuje ten sposób otrzymywania zamówień, jednocześnie za najwygodniejszą formę odbioru uważając InPost. Nadanie paczki za pobraniem nie jest skomplikowane, a nadawca może, ku zadowoleniu klienta, wysłać towar natychmiast. Jedyna niedogodność polega na tym, że sprzedawca musi nieco dłużej poczekać na zapłatę.

Jak nadać paczkę w paczkomacie za pobraniem?

Wystarczy ją prawidłowo zapakować i upewnić się, że spełnia wymagania dotyczące maksymalny gabarytów przesyłki. Następnie wysyłka za pobraniem musi zostać zaadresowana bezpośrednio do klienta, do paczkomatu lub do Punktu Obsługi Paczek. Wypełnienie formularza pozwoli na wydrukowanie, a następnie naklejenie etykiety na przesyłkę realizowaną przez InPost. Przesyłka za pobraniem może zostać wysłana na trzy sposoby:

  • Nadanie przesyłki kurierem – to prawdopodobnie najwygodniejsza forma nadania przesyłki za pobraniem. Jeśli ją wybierzesz, musisz jedynie zaczekać na przybycie kuriera pod wskazany adres i u niego opłacić zakup.
  • Paczkomat za pobraniem – jak nadać tego rodzaju przesyłkę? Aby tego dokonać, należy w dowolnym momencie udać się do paczkomatu. Zabierz ze sobą przesyłkę i na ekranie dotykowym wybierz opcję „Mam już paczkę ze specjalną etykietą”. Następnie zeskanuj naklejkę i umieść przesyłkę w skrytce, która się otworzy w tym celu.
  • Nadanie przesyłki w Punkcie Obsługi Paczek InPost – paczka za pobraniem może być również dostarczona do punktu obsługi, skąd wyruszy w swoją drogę do adresata lub wybranego paczkomatu.

Prostota obsługi z pewnością należy do największych atutów, ze względu na które klienci chętnie wybierają InPost. Paczkomat za pobraniem to usługa równie łatwa do zrealizowania, jak tradycyjne przesyłki.

Paczka za pobraniem InPost – sposoby odbioru przesyłki

W jaki sposób można odebrać przesyłkę za pobraniem? InPost dokłada wszelkich starań, aby odbiór paczek był równie prosty jak ich nadawanie. Co więcej, przesyłki InPost za pobraniem dają klientom elastyczny wybór, między innymi w postaci możliwości zapłaty gotówką. Odbiór przesyłek odbywa się na trzy sposoby:

  • Odbiór przesyłki za pobraniem w paczkomacie InPost – procedura odbywa się praktycznie tak samo jak odbiór pozostałych przesyłek. Różnica polega na tym, że klient musi wcześniej zapłacić za usługę. W trakcie odbierania paczki odbywa się przekierowanie na stronę z płatnością, gdzie wystarczy wybrać jedną z wygodnych form, a po dokonaniu transakcji skrytka się otwiera. Niektóre paczkomaty InPost są wyposażone w terminale płatnicze, w których można skorzystać z karty bądź popularnego BLIK-a.
  • Wysyłka za pobraniem InPost z dostawą kurierem – w tym przypadku kurier dostarcza przesyłkę bezpośrednio do adresata. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, musisz przebywać pod wskazanym adresem w momencie spodziewanej wizyty w celu uiszczenia opłaty.
  • Odbiór w Punkcie Obsługi Paczek – paczka za pobraniem InPost może być dostarczona do wskazanego punktu obsługi. Paczki trafiają do niego również, kiedy kurier dwukrotnie nie zastanie adresata w domu lub kiedy w paczkomacie zabraknie miejsca na przesyłkę. W punkcie obsługi można skorzystać z płatności kartą lub gotówką.

Paczkomat za pobraniem to kolejna usługa w ofercie InPost, która daje użytkownikom większe możliwości i decyduje o popularności tego przewoźnika, szczególnie wśród użytkowników kupujących towar od prywatnych sprzedawców.