Okres jesienny to czas, w którym właściciele samochodów rozpoczynają powoli przygotowania swoich pojazdów do nadchodzącej zimy. Z tego powodu w miesiącach wrzesień-październik, właściciele e-sklepów i serwisów z częściami oraz akcesoriami motoryzacyjnymi mogą zauważyć zwiększone zainteresowanie asortymentem sklepowym. Wiele z produktów zostanie zamówione wprost do domu klienta lub maszyny paczkowej. Które części lub akcesoria samochodowe można nadać kurierem, a które znajdują się na liście towarów zakazanych w wysyłce?

Co to jest lista towarów zakazanych w wysyłce?

Każda firma kurierska ma swoją listę towarów, których nie można wysyłać paczką. Powodem utworzenia takich list są choćby względy bezpieczeństwa, zarówno samych przesyłek, jak i ich zawartości. Kurierem nie można też nadać towarów ogólnie zakazanych w obrocie, na przykład broni palnej, towarów lub materiałów niebezpiecznych, narkotyków itd. Tu znajdziesz pełną listę towarów zakazanych w wysyłce, z uwzględnieniem wszystkich Przewoźników współpracujących z Sendit.pl.

Jakich części samochodowych nie można nadać paczką?

Na liście towarów zakazanych w wysyłce, u wszystkich współpracujących z Sendit.pl firm kurierskich, znajdują się także niektóre części samochodowe, takie jak silniki, skrzynie biegów czy substancje płynne – paliwa, smary, oleje. Przewoźnicy umieścili te produkty na liście zakazanych w wysyłce, choćby ze względu na ryzyko uszkodzenia i zabrudzenia innych paczek podczas transportu. Wiąże się to z reklamacjami innych, niezadowolonych z tego obrotu sprawy klientów. 

Korzystając z usług UPS, DPD Polska oraz Poczta Polska nie można w paczce nadać takich części samochodowych, jak:

 • silniki, 
 • skrzynie biegów,
 • akumulatory, 
 • paliwa, oleje, smary.

Niektóre części samochodowe, które nie zostały wymienione jako zakazane, można nadać tylko i wyłącznie zachowując specjalne zasady i wytyczne pakowania. Należą do nich m.in. części karoserii (drzwi, maski, zderzaki, szyby samochodowe), opony powyżej 80 cm średnicy oraz układy wydechowe. Aby nadać je kurierem, należy zapakować te części w pudełko o kształcie prostopadłościanu, spełniające maksymalnie dozwolone wymiary (paczka nie może przekraczać 50 kg wagi), albo nadać je na palecie nie większej niż europaleta, przy czym towar nie może wystawać poza jej obrys.

Z usług krajowych firmy FedEx Polska zostały wyłączone następujące części i akcesoria samochodowe:

 • zderzaki, 
 • tłumiki, 
 • części karoserii, 
 • silniki i skrzynie biegów, 
 • szyby, 
 • akumulatory, 
 • paliwa, oleje, smary,
 • bagażniki, 
 • chłodnice.

Na liście towarów zakazanych w wysyłce, w firmie GLS Poland znalazły się:

 • opony i koła w obrocie międzynarodowym,
 • rzeczy, których właściwości mogą stanowić zagrożenie dla ludzi bądź narażać inne paczki na zniszczenie, uszkodzenie, zabrudzenie – czyli na przykład silniki samochodowe, w których zawsze znajdują się jakieś substancje płynne czy oleiste,
 • towary wymagające zachowania szczególnych warunków przy ich przemieszczaniu lub składowaniu (np. przewożenia w określonej pozycji np. poziomo, szkło (na przykład szyby samochodowe), ceramika, telewizory, części nadwozia samochodowego, inne towary delikatne).

Lista towarów zakazanych w wysyłce w firmie InPost nie wymienia konkretnie poszczególnych części i akcesoriów samochodowych, jednak to nie oznacza, że można wszystko nadawać w paczce bez ograniczeń. Przewoźnik zaznacza wyraźnie, iż korzystając z jego usług nie wolno nadawać przedmiotów, które ze względu na swoje właściwości mogą uszkodzić lub zniszczyć inne przesyłki, a także produkty i artykuły, które wydzielają woń lub płyn, przez co wymagają szczególnych warunków transportu. Bez wątpienia do takich produktów należą choćby silniki samochodowe. 

Jeśli twoja firma nie ma podpisanej indywidualnej umowy z firmą kurierską oraz jej zgody na wysyłkę części samochodowych, które są dyskusyjne, a które chcesz nadać w paczce, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta wybranego Przewoźnika i upewnij się, czy twoja paczka może zostać bez przeszkód wysłana. 

Jakie części samochodowe można wysłać kurierem?

Znamy już listę części i akcesoriów samochodowych, których wysyłka jest zabroniona przez poszczególnych Przewoźników. Czas na listę produktów i akcesoriów samochodowych, które można nadać kurierem. 

W tej grupie znajduje się większość produktów, dzięki którym podróż samochodem jest wygodniejsza i przyjemniejsza. Uchwyty samochodowe, ładowarki, dywaniki samochodowe, itd. Jeśli chodzi o części samochodowe, niektóre z nich również można bez przeszkód nadać w paczce. Mowa tutaj o filtrach, śrubach, amortyzatorach czy felgach. Pamiętaj o prawidłowym zapakowaniu tych części. Najlepiej skorzystaj z prostopadłościennego pudełka kartonowego, którego rozmiar i trwałość jest dostosowana do zawartości, a także koniecznie odpowiednio zabezpiecz towar wewnątrz. Dzięki temu paczka bezpiecznie i bez uszkodzeń dotrze do adresata. Jeśli chcesz wysłać kurierem części samochodowe, które nie znalazły się na żadnej z list, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta wybranego Przewoźnika lub Biurem Obsługi Klienta Sendit.pl i doprecyzuj, o jaką część chodzi i czy bez problemu można nadać ją w paczce.

Jak wysłać opony kurierem? Czy można wysłać opony kurierem?

Większość Przewoźników, współpracujących z Sendit.pl dopuszcza wysyłkę opon samochodowych, jednak pod warunkiem odpowiedniego przygotowania ich do wysyłki. 

O tym, jak prawidłowo zapakować opony do wysyłki kurierem, dowiesz się z naszego filmu instruktażowego, dostępnego TUTAJ.

O samym procesie wysyłki opon samochodowych możesz dowiedzieć się więcej z naszego poradnika “Jak wysłać opony kurierem”.