Paczki o niestandardowych kształtach są problematyczne dla nadawców oraz przewoźników. Z jednej strony są trudne do zapakowania i zabezpieczenia, z drugiej firmy logistyczne muszą poradzić sobie z ich przewozem, aby nie uległy uszkodzeniu. Wszystkie firmy logistyczne mają w swoich regulaminach zapisy, jak należy rozumieć pojęcie paczki niestandardowej. Jak zapakować taką paczkę, aby łatwo ją nadać i aby dotarła bezpiecznie do nadawcy?

Czym są przesyłki niestandardowe?

Segregacja przesyłek na standardowe, niestandardowe czy też gabarytowe potrzebna jest przewoźnikom w celu lepszego ich uporządkowania. Dzięki takiej kategoryzacji szybciej są one odszukiwane w punktach nadania i odbioru, a co za tym idzie szybko i bezpiecznie docierają do odbiorców.

Według przewoźników niestandardowe paczki to:

  • Przesyłki o nietypowym lub nieregularnym kształcie (np. wysoka lampa nocna z abażurem zawinięta w folię stretch, koń na biegunach, krzesło wysyłane wraz z zamontowanymi nogami itp.).
  • Towary, które są łamliwe, kruche, które wymagają szczególnych środków ostrożności przy ich transporcie i doręczeniu.
  • Wszelkiego rodzaju przesyłki pozbawione kartonowych opakowań (np. opony, felgi wysyłane w folii stretch).
  • Przesyłki, których nie można sortować automatycznie, bo są nieodpowiednio zapakowane, mają wystające elementy itp.

Trzeba pamiętać, że paczki w samochodzie dostawczym układane są w kolejności doręczeń. Nietypowe przesyłki mogą więc ulec uszkodzeniu lub same zniszczyć inne znajdujące się w aucie.

Jak zapakować towary o niestandardowych kształtach?

Najlepszą radą jest: tak zapakować produkt, by przyjął one standardowy albo najbliższy standardowemu kształt. Weźmy na przykład rower, który wydaje się trudny do nadania. Okazuje się, że od wielu lat rowery wysyłane są z e‑sklepów i docierają one do odbiorców bez uszkodzeń. Dzieje się tak dlatego, że część elementów roweru jest po prostu odkręcana, a sam rower wysyłany jest w dużym płaskim kartonie. Opony i felgi dla wielu firm kurierskich przestały być towarem gabarytowym. Wystarczy, że są odpowiednio zabezpieczone (karton, taśma, folia stretch) i pakowane pojedynczo. Starajmy się maksymalnie uprościć bryłę paczki, którą chcemy nadać. Jeśli to możliwe, spróbujmy rozłożyć produkt na takie części, by zmieścił się do kartonu lub kartonów. W takim przypadku nie musimy martwić się o nadanie. Pomocne do pakowania będą pudła kartonowe, szeroka taśma do pakowania oraz wspomniana folia stretch.

Jak wysłać paczkę o niestandardowym kształcie?

Warto skorzystać z internetu i poszukać ofert firm kurierskich, a jeszcze lepiej skupić się na brokerach kurierskich. Na stronach brokerów takich jak Sendit.pl czy Bliskapaczka.pl znajdziemy cenniki i kalkulatory, które pozwolą nam łatwo oszacować koszt przesyłki. Jeśli mamy problem z odpowiednim wymierzeniem lub zapakowaniem towaru, warto skontaktować się z Biurem obsługi klienta danego brokera, które udzieli nam pomocy. Dowiemy się, w jaki sposób zapakować, wymierzyć i oszacować koszt nadania niestandardowej przesyłki.

Jaka jest cena nadania paczki o niestandardowych kształtach?

Nie można podać jednego cennika, bo każda paczka jest inna. Trudno w tym przypadku szacować. Jeden kurier zaleci, by paczkę uznać za standardową, a inny paletową. Ten pierwszy wyceni dostawę taniej, ale doliczy koszty dodatkowe, ten drugi wyceni usługę drożej. Podobnie jak w przypadku standardowych przesyłek, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji porównać kilka ofert, bo czasem możemy na nadaniu jednej paczki zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.