Przesyłki duże bywają problematyczne, ale takie trzeba czasami nadać. Wtedy rodzi się pytanie, jak wysłać dużą paczkę? Jak ją zapakować i gdzie dostarczyć, ile trzeba za nią zapłacić i czy mamy pewność, że dotrze ona nienaruszona? Okazuje się, że mamy kilka opcji.

Czym jest duża paczka?

Musimy rozróżnić tak naprawdę trzy rodzaje przesyłek: duże, niewymiarowe i gabarytowe. Każda z jest inna i obejmują ją inne zasady nadawania i przygotowania.

Paczki duże – możemy uogólnić, że są to wszystkie przesyłki niebędące gabarytowymi i które mają regularne kształty oraz wagę do 30 kg. Waga i parametry będą różnić się u każdego z przewoźników. Dlatego przed nadaniem produktu warto sprawdzić, jak faktycznie wygląda to w przypadku wybranego operatora logistycznego, bowiem jeśli przekroczymy wymiary dużej, standardowej paczki będziemy musieli ponieść koszty dopłaty, jak za paczkę gabarytową lub niewymiarową. Dużą paczką wyślemy większość produktów: ubrania, książki, małe meble (poskładane), małe RTV i AGD i im podobne rzeczy.

Paczki niewymiarowe – często nazywane niestandardowymi. To wszystkie o nietypowych kształtach (krzesła pakowane w całości, opony, itp.). To także towary łamliwe i kruche, które wymagają szczególnych środków ostrożności, a także produkty, które nie posiadają kartonu. Tutaj możemy także zakwalifikować towary, które nie mogą być sortowane automatycznie.

Paczki gabarytowe – to wszystkie przesyłki, których suma wszystkich boków przekracza limity podane przez firmę kurierską. Nie można też zapominać, że do tej kategorii zaliczone zostaną wszystkie nadania, których waga przekroczy 30 kg. Wielokrotnie przewoźnicy decydują się na transport tego typu towarów na paletach, bo jest to bezpieczniejsze, a dodatkowo łatwiejsze w transporcie. W ten sposób transportowany jest na przykład duży sprzęt RTV i AGD, karmy dla zwierząt, meble, części samochodowe.

Jak wysłać dużą paczkę?

Opcji jest kilka. Ponieważ firmy logistyczne przyjmują różne kryteria ich klasyfikacji, to warto przed wysyłką przejrzeć oferty różnych firm. Może się okazać, że tę samą paczkę możemy nadać w różnych cenach zależnie do wybranego kuriera. Każdy przewoźnik ma własne wytyczne dotyczące tego typu wysyłek i własny cennik za związane z nimi usługi.

Często samemu jest ciężko oszacować, wagę i wymiary paczki. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług brokera kurierskiego. Może to być na przykład Sendit. Na stronie znajdziemy łatwy w obsłudze kalkulator przesyłek, który pozwoli nam podać długość, szerokość, wysokość oraz wagę przesyłki i na podstawie tych danych w przybliżeniu obliczyć koszt nadania. Dodatkowo broker korzysta z kilku przewoźników, co daje większą możliwość wybrania oferty najbardziej nam odpowiadającej.

Duże paczki najlepiej nadać przez internet

Dodatkowym plusem brokera kurierskiego, jest możliwość łatwego nadania przesyłki. Można to zrobić bezpośrednio na stronie firmy. Wystarczy zalogować się, podać dane odbiorcy i nadawcy, opłacić przesyłkę, wydrukować etykietę i czekać na kuriera. Wybrany przewoźnik odbierze od nas dużą paczkę w zaznaczonych godzinach. Dzięki temu nie musimy sami wieźć pakunku do punktu nadania. To bardzo wygodne i sprawia, że oszczędzamy dużo czasu.

Najważniejsze jest jednak to, że nie musimy podpisywać żadnych umów. Wysyłka dużych paczek, za pomocą brokera kurierskiego pozwala bowiem nadać nawet jedną przesyłkę.