Niejednokrotnie zdarza się, że chcemy sprzedać stare opony samochodowe lub prowadzimy sklep z oponami i musimy nadać przesyłkę do klienta, który komplet ogumienia kupił. Jak wysłać takie opony kurierem? Okazuje się, że nie jest to trudne, wystarczy zapoznać się z pewnymi zasadami obowiązującymi u wybranego operatora logistycznego. Oto praktyczny poradnik, jak zapakować i jak wysłać opony kurierem.

Wysyłka opon – jakiego kuriera wybrać?

Cena, jaką zapłacimy za wysłane opon kurierem, będzie zależała od wybranego operatora logistycznego. Należy w tym miejscu dodać, że nie wszystkie firmy kurierskie chcą przewozić opony. Niejednokrotnie zdarza się też, że za wysyłkę opon samochodowych musimy zapłacić jak za paczkę gabarytową lub niestandardową, czyli więcej. Dlatego warto przed zapakowaniem i wysłaniem paczki zapoznać się z ofertą brokera kurierskiego, na przykład firmy Sendit.

Broker ma podpisane umowy z wieloma firmami i operatorami logistycznymi, aby z racji dużej ilości nadań mógł wynegocjować odpowiednio niskie dla klienta końcowego ceny. Dlatego wysyłając opony brokerem, możemy zyskać nawet kilka lub kilkanaście procent oszczędności. Dodatkowo w przypadku Sendit nie musimy się obawiać, że nasza paczka nie zostanie przyjęta, bowiem podczas procesu nadania automatycznie dobierany jest odpowiedni do naszych potrzeb przewoźnik.

Jak zapakować opony do wysyłki kurierem?

Tutaj warto zapoznać się z zasadami pakowania opon, które różnią się zależnie od tego, jakiego kuriera wybierzemy.

W przypadku firmy DPD oraz UPS każdą oponę pakujemy pojedynczo. Przez pakowanie rozumie się w tym wypadku pozostawienie opony bez dodatkowej folii czy też kartonu. W dowolnym miejscu należy jednak owinąć oponę szarą taśmą do pakowania paczek. Owijka ta ma być na tyle szeroka, by bez problemu można było nakleić na nią nalepkę adresową. Tak przygotowane opony nadają się do wysłania.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że UPS sugeruje, aby etykietę dodatkowo przykleić przeźroczystą taśma klejącą, by nie odkleiła się ona od opony.

W przypadku kuriera FedEx zasady pakowania są trochę inne. Ta firma kurierską, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, wymaga opakowania opony tekturą lub folią stretch albo folią termokurczliwą. Dodatkowo warto pamiętać, że w okresie od 01/11/2020 r. do 31/12/2020 r. wszystkie przesyłki zawierające opony w serwisie krajowym FedEx, wymagają zapakowania w prostopadłościenny karton.

Pakowanie opon do kartonu, by wysyłać je kurierem FedEx, może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy to zawinięcie opony w prostokątny kawałek tektury tak, aby cała opona była zakryta, a następnie zabezpieczenie go taśmami polipropylenowymi. Druga opcja to wycięcie z tektury dwóch okręgów o średnicy kilka centymetrów większej niż średnica opony, a następnie zabezpieczenie nimi obu stron opony i owinięcie wszystkiego taśmą polipropylenową. W obu przypadkach etykietę należy nakleić na kartonowe zabezpieczenie.

Jeśli zdecydujemy się na opakowanie opon folią, to musimy pamiętać, że etykieta adresowa powinna zostać naklejona na bocznej części opony (nie na bieżniku), tak aby łatwo mogła zostać zeskanowana przez automatyczny podajnik.

Grafiki do obu sposobów pakowania można zobaczyć tutaj.

W przypadku kuriera InPost, nie ma dokładnych zasad pakowania opon. Ważne, aby miały one maksymalną średnicę 15″, bo do tej wielkości liczone będą jako paczka standardowa. Kurier ten pozwala także na pakowanie opon po dwie sztuki ułożone na sobie. Można je zawinąć w folię.

Poczta Polska także umożliwia wysyłanie opon. W tym przypadku, podobnie jak w DPD i UPS, opony nie są pakowane w żadną folię. Należy jedynie okleić je taśmą pakową, na którą naklejana jest etykieta adresowa. Poczta Polska pozwala na wysłanie dwóch opon położonych na sobie. Jest jednak pewna zasada, której należy przestrzegać. Muszą być one owinięte taśmą po dwóch stronach tak, aby nie rozerwała się ona w transporcie.

Jak nie pakować opon do wysyłki kurierem?

Warto się trzymać zasad pakowania opon, które rozpisane zostały powyżej, bowiem w innym przypadku nasza paczka albo nie zostanie przyjęta, albo będziemy obarczeni dodatkowymi kosztami. Na pewno nie należy pakować opon po cztery sztuki ani wysyłać ich wraz z felgami. Te należy wysyłać oddzielnie. Trzymając się tych zasad, możemy być pewni, że nasze paczki dotrą bezpieczne do celu.