Bezpieczeństwo na drodze zależy od wielu czynników. Choć na większość z nich nie mamy wpływu, jest kilka kwestii, które znacząco poprawiają nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jednym z nich są odpowiednie opony samochodowe. Na co zwrócić uwagę, kupując opony samochodowe przez internet? Czy można wysyłać je kurierem i jak to zrobić?

Przemysł oponiarski w Polsce – jak wpłynęła na niego pandemia COVID-19?

Pandemia COVID-19 i związany z nią lockdown, odcisnęły piętno na wielu gałęziach gospodarki. Straty nie ominęły nawet przemysłu oponiarskiego, o czym informuje Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO). Powołując się na dane Europejskiego Związku Producentów Opon i Gumy, PZPO informuje, że w pierwszym półroczu 2020 roku odnotowano spory spadek sprzedaży opon we wszystkich segmentach – aż 26 proc. spadku zanotował segment opon do samochodów osobowych. Na szczęście, od początku drugiego półrocza 2020 roku przemysł oponiarski powoli wstaje z kolan i nadrabia straty w niektórych segmentach, odnotowując delikatne wzrosty w sprzedaży opon letnich i całorocznych. Z pewnością jest to pokłosie przesunięcia się sezonu wymiany ogumienia w pojazdach, na co absolutny wpływ miały obawy właścicieli pojazdów o zdrowie i ewentualne zarażenie się koronawirusem. 

Nasze obawy przed chorobą, niestety, w IV kwartale 2020 roku muszą ustąpić miejsca obawom o bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdów. Wymiana ogumienia na zimowe za chwilę stanie się koniecznością, zwłaszcza jeśli do tej pory jeździliśmy na oponach letnich lub – co gorsza – nie zmieniliśmy opon zimowych po poprzednim sezonie. Choć w Polsce nie ma obowiązku sezonowej wymiany ogumienia, większość właścicieli pojazdów decyduje się dostosować opony w samochodzie do pory roku – w tym przypadku do zimy. Dzięki temu poprawia się nie tylko bezpieczeństwo jazdy, ale też jej komfort. Dodatkowo, w razie wypadku zimą, opony zimowe są mocnym argumentem podczas sporów o odszkodowanie. W tym roku, przez wzgląd na stan zagrożenia epidemiologicznego, albo po prostu z wygody, nowe ogumienie samochodowe w większości przypadków będziemy kupować przez internet.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Mimo, iż nie ma określonej, stałej daty wymiany ogumienia, eksperci motoryzacyjni radzą, by wymienić opony na zimowe, gdy temperatura powietrza regularnie spada poniżej 7 st. C. 

Opony samochodowe – krótka charakterystyka klas opon. Którą wybrać?

Rynek opon – czy to zimowych, letnich, czy całorocznych – dzieli się na trzy segmenty: ekonomiczny, średni oraz premium. Od pewnego czasu popularne stają się także opony bieżnikowane, dlatego śmiało można mówić o nich w kategorii czwartego segmentu ogumienia. 

Opony klasy ekonomicznej (tzw. budżetówki) rozpoznać można zazwyczaj po niskiej cenie. Jeśli jeździsz samochodem niezbyt często i po mieście, nie pokonujesz wielkich dystansów, a twój styl jazdy jest raczej spokojny, opony ekonomiczne sprawdzą się doskonale. Niestety, ta klasa ogumienia nadaje się raczej tylko do samochodów klasy miejskiej, o niewielkiej mocy.

Opony klasy średniej sprawdzą się już nie tylko w mieście, ale także w trasie. Z tego rodzaju ogumienia będą zadowoleni zwłaszcza właściciele pojazdów klasy średniej lub kompaktowej, którzy nie dają się ponieść wielkiemu szaleństwu na drodze.

Opony klasy premium to opcja dla kierowców, którzy lubią pokonywać duże odległości i preferują agresywny, dynamiczny styl jazdy. Najwyższa półka ogumienia cechuje się jednak również najwyższą ceną oraz jest przeznaczona raczej dla pojazdów o dużej mocy.

Opony bieżnikowane produkowane są z ogumienia zużytego. Na karkas, czyli serce opony, nakłada się nowy bieżnik, co mocno wpływa na ostateczną cenę oraz koszty eksploatacji takich opon, zwłaszcza w samochodach ciężarowych.

Na co zwrócić uwagę, kupując opony samochodowe przez internet?

Stając przed zakupem nowych opon samochodowych w pierwszej kolejności musisz podjąć decyzję, czy będzie to zupełnie nowy komplet ogumienia, czy jednak używany. Czym one się różnią? Choćby tym, że używane nie zawsze oznacza gorsze, ale w przeważającej większości przypadków oznacza tańsze. Przeglądając oferty w sieci często można zauważyć, że komplet używanych opon samochodowych klasy premium, które są w bardzo dobrym stanie, kosztuje tyle samo co nowe opony z niższej klasy. Rozważając zakup opon nowych lub używanych, zastanów się także, gdzie będziesz je eksploatować. Jeśli poruszasz się głównie po mieście, nie ma sensu inwestować w nowy komplet ogumienia. Pamiętaj także o właściwym dopasowaniu rozmiaru i parametrów opon (m.in. indeks prędkości, nośność, zachowanie na mokrej nawierzchni) do twojego samochodu. 

Gdzie kupić opony samochodowe przez internet?

Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że internet to w dzisiejszym świecie synonim braku ograniczeń. Robiąc zakupy w sieci możesz w jednym momencie przeglądać oferty wielu sklepów, dzięki czemu szybko zorientujesz się choćby w konkurencyjności cen. Kupując opony samochodowe przez internet, zastanów się w pierwszej kolejności nad budżetem, jaki chcesz przeznaczyć na nowy nabytek. Dzięki temu możesz zrobić szybkie rozpoznanie rynku i już na wstępie odrzucić oferty, które założony budżet przekraczają. Jeśli planujesz zakup używanych opon samochodowych, wiele ciekawych ofert znajdziesz na przykład na portalach aukcyjnych, takich jak OLX. Całkiem nowy komplet ogumienia możesz znaleźć w internetowych sklepach motoryzacyjnych.

Czy można wysyłać opony samochodowe kurierem?

Przez internet możesz także sprzedać opony, których już nie użytkujesz, a nadają się jeszcze do jazdy i spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Będą to na przykład opony z bieżnikiem, którego wysokość minimalna wynosi 3 mm (opony letnie) lub 4-4,5 mm (opony zimowe), ale także ogumienie, którego wiek lub przebieg nie kwalifikują go do spisania na straty. 

Jeśli chcesz wysłać opony kurierem, na przykład korzystając z usług brokera kurierskiego Sendit.pl, pamiętaj o właściwym zapakowaniu ich do przesyłki. O tym, jak zapakować opony do wysyłki kurierem, dowiesz się z naszego poradnika.