Dzięki firmom kurierskim możemy błyskawicznie transportować w dowolne miejsce przeróżne przedmioty, również mniej standardowe. Do takich z pewnością możemy zaliczyć instrumenty muzyczne, w tym gitary. Wysyłka kurierska instrumentów muzycznych wymaga szczególnej staranności. Przed jej nadaniem należy sprawdzić, jakie możliwości w tym zakresie oferują przewoźnicy. Jak wysłać gitarę kurierem jak najniższym kosztem? W jaki sposób przygotować instrument muzyczny do wysyłki? Czy warto dodatkowo ubezpieczyć przesyłkę na wypadek uszkodzenia lub zaginięcia? Podpowiadamy!

Jak wysłać gitarę kurierem w jak najniższej cenie?

Instrumenty muzyczne często cechują się pokaźnymi rozmiarami, dlatego wielu potencjalnych klientów zastanawiając się, jak wysłać gitarę kurierem, myśli przede wszystkim o atrakcyjnej cenie. Również z myślą o takich mniej standardowych usługach stworzyliśmy Sendit.pl, platformę technologiczną, która daje dostęp do ofert wielu wiodących firm kurierskich w jednym miejscu. Na naszej stronie w osobnej zakładce można sprawdzić, którzy kurierzy podejmą się takiego zadania. Formularz nadawczy wystarczy wypełnić tylko raz, aby porównać oferty cenowe poszczególnych przewoźników i wybrać najkorzystniejszą. Nasi klienci korzystają z atrakcyjnych rabatów.

Jak wysłać gitarę kurierem krok po kroku?

Zdecydowana większość firm kurierskich podejmuje się bez problemu przesyłki instrumentów muzycznych. Jak wysłać gitarę kurierem krok po kroku?

1.   Gitara jako standardowa bądź niestandardowa przesyłka kurierska – wybór

Na wstępie należy dokonać wyboru, czy gitarę wyślemy jako przesyłkę standardową, czy niestandardową. Na czym polega różnica? Przesyłka standardowa charakteryzuje się typowymi rozmiarami i ma regularny kształt – wysokość, szerokość oraz długość. W zdecydowanej większości przypadków chodzi tu o przesyłki spakowane w kartonach. Gitarę możemy jednak przygotować do wysłania w inny sposób, na przykład w futerale, a wówczas paczka nie będzie miała standardowego kształtu. Warto dokonać kalkulacji cenowej przed podjęciem decyzji. Przesyłka standardowa powinna okazać się tańsza, zwłaszcza że gitary nie są na tyle duże, by przekroczyć dopuszczalne rozmiary.

2.   Przygotowanie gitary do wysyłki kurierskiej

Kolejny krok stanowi przygotowanie instrumentu do wysyłki. Wszystkie luźne części, takie jak np. pas do gitary, warto zdemontować i spakować do oddzielnego woreczka lub pudełka, który później znajdzie się wewnętrzną przesyłki. Zapobiegnie to ewentualnym uszkodzeniom instrumentu. Struny nie powinny być zbyt napięte, aby nadmiernie nie obciążać gryfu.

3.   Wybór futerału bądź zabezpieczenia przesyłki

Jak wysłać gitarę kurierem – w futerale czy w kartonie? Jeśli dysponujemy odpowiednim futerałem, to on będzie stanowił najlepsze, bo naturalne zabezpieczenie dla instrumentu. To kolejny sposób na radykalne ograniczenie możliwości uszkodzenia gitary. Jednak niezależnie od posiadania futerału, przesyłkę ostatecznie należy zapakować w karton. Dzięki temu zyska ona standardowy kształt i dodatkową izolację. Kartony odpowiedniej wielkości można otrzymać za darmo m.in. w sieciach handlowych czy sklepach wielkopowierzchniowych.

4.   Prawidłowe pakowanie gitary przed wysyłką

Oczywiście, instrument nie powinien luźno przemieszczać się po kartonie. Dlatego wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Najlepszą opcję stanowi staranne wypełnienie wnętrza kartonu granulatem piankowym bądź podobnym materiałem o niewielkiej masie, aby przesyłka nie stała się przez to droższa i mniej wygodna w transporcie. Alternatywę mogą stanowić stare gazety, papier lub fragmenty styropianu, pod warunkiem, że karton zostanie szczelnie wypełniony tym materiałem. W przeciwnym razie, ochrona może nie przynieść odpowiedniego rezultatu.

Przeczytaj także: Czym wypełnić paczkę do wysyłki kurierem? 9 sposobów

Sam instrument bądź futerał najlepiej osobno okleić folią bąbelkową. Od zewnątrz karton należy dokładnie zabezpieczyć taśmą klejącą, a jeśli istnieje taka możliwość, również folię stretch. Wówczas instrument będzie doskonale izolowany także od wilgoci. Po spakowaniu instrumentu nie wolno zapomnieć o trwałym przytwierdzeniu do paczki listu przewozowego.

Czy warto wysyłając gitarę postarać się o dodatkowe ubezpieczenie przesyłki?

Jak wysłać gitarę kurierem, aby nie ponosić zbędnego ryzyka? Jeśli instrument prezentuje wyższą wartość, najlepiej postarać się o dodatkowe ubezpieczenie przesyłki. Taką usługę oferują praktycznie wszyscy kurierzy, a dzięki niej w przypadku uszkodzenia instrumentów w transporcie bądź jego zaginięcia, nadawca może liczyć na odszkodowanie od przewoźnika.